Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @jonnie: tocmai am vb la un dealer din nordul capitalei si mi-au spus ca are sa mai bage vouchere rabla undeva prin sfarsitul lunii acesteia si inceputul lui septembrie. Tichetul a ajuns la astia sa coste 450 euro.
    Loganul Prestige 1.5 dci 75 cp euro 6, se poate remapa cu mai multi caluti frumosi?

    Comment


    • Se poate, pana undeva la 90-95 ( adica versiunea urmatoare ).
      Dar nu mai bine iti iei un dCI 90 CP ( care o sa-l ai direct, nu remapat ) si apoi daca tot nu-ti ajung caii, il remapezi la 115 ( maxim si sa fie inca in parametrii ) ?
      Asta e combinatia castigatoare din punctul meu de vedere...

      Gandeste-te ca banii care ii vei da pe remapare ai fi putut sa-i dai pe versiunea "superioara" in privinta cailor putere.

      Ca sfat - 75 CP, cand ai in masina 2-3 persoane ( ~ 75-80kg / persoana ) + bagaje aferente pentru o saptamana, e cam nasol prin depasiri / urcari. O sa tragi de ea, dar degeaba ( cuplu mic etc. ).
      Cu 90, e la limita.
      Cu 115, merge mai mult decat perfect ( chiar si cu masina plina ).

      Comment


      • Originally posted by Rake View Post
        Misto ca masina vine cu 195/55/16 in cartea de identitate. Cat costa un set de jante pe 16 pentru Logan la reprezentanta?
        In jur de 220 RON. Eu cand am cumparat masina, mi-am luat si 4 jante originale pe 16". N-am vrut batai de cap, sa caut etc etc... Mi-am luat acelasi lucru ca echiparea originala si n-am treaba

        Comment


        • Pai cam cat e o remapare la motorul E6 1.5 dci 75cp? Nu cred ca e 1000 de euro. Diferenta de pret intre 75cp si 90cp la diesel, cred ca este mai mare decat o remapare. Banuiesc ca instantaneu se pierde garantia pt motor, nu?

          Comment


          • DIn cate stiu diferenta e de numai vreo 600 euro la achizitie. Cu remapare eu cred ca scade viata motorului, ca uzina nu de geaba pune alta turbina pe cel de 90.

            Comment


            • Pana acum cel mai ieftin am gasit acelasi timp de janta cu 290 lei la Altex care acum oricum e stoc epuizat. Si eu sunt interesat daca se gaseste undeva mai ieftin.

              Comment


              • E posibil sa difere mai multe lucruri
                Stiu ca la modelul vechi cel de 75 nu avea intercooler
                Acum nu stiu cum este la modelul nou


                Sent from my iPhone using Tapatalk
                sigpic

                Comment


                • Ambele dCi-uri de 75 și 90, Euro5(k9k612) și Euro 6(k9k626) au intercooler.

                  Pe coduri turbina pare diferită, în rest 99,9% identice
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Doar dCi-ul Euro 3 65 cp nu avea intercooler, in rest, toate dCi-urile de pe Logan au intercooler.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Nu stiam exact
                      Nu sunt fan diesel [emoji5][emoji5][emoji5]


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      sigpic

                      Comment


                      • Km. general trebuie sa fie corelat cu nr de km pe care ii mai ai pana la revizie?

                        Comment


                        • Am observat si eu la a mea ca se fac niste calcule mai complicate cu logaritmi

                          Comment


                          • Originally posted by adi79xro View Post
                            Km. general trebuie sa fie corelat cu nr de km pe care ii mai ai pana la revizie?
                            Cam da. Nu inteleg exact ce zici. Daca te zici ca dupa km general te orientezi pentru revizie atunci da.

                            Comment


                            • Km până la revizie, meniu accesibil numai pe mașinile cu OCS, scade după cum dictează injecția(uzura uleiului) și poate coincide sau nu cu km totali (ODO)
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • am inteles acum. multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google