Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Midnighte View Post
    +1 recomandare
    Pe aici am vazut ca se recomanda nokian, dar sunt apropiate ca pret de continental 240 ron vs 250 ron. In 2013 am vrut sa cumpar gume Vredestein, dar nu am mai gasit, diferenta fiind de doar 20 ron/anvelopa. E diferenta de calitate intre gume, si diferenta la pret nu mi se pare mare. La o masina, dpdv al sigurantei, dupa sistemul de frana sunt gumele.

    Comment


    • Fiecare recomanda ce a avut. Eu am mers pe Nokian 3 ierni deja si sunt excelente pe zapada / gheata / ud / uscat. Bine, am 4 x 4 permanent, dar urmeaza sa vad cum se descurca si pe Logan.

      Comment


      • Cineva zicea ca nu trebuie sa dai scutul jos ca sa schimbi uleiul la 1.2 16v. M-am bagat sa ma uit si am vazut ca trebuie. Mai e cineva care nu da scutul jos când schimba uleiul?

        Comment


        • Doar daca il schimbi cu pompa vacum si fara filtru
          sigpic

          Comment


          • Daca vrei sa faci treaba cum trebuie , se da scutul jos , golesti uleiul pe la buson + ca oricum trebuie sa te bagi pe sub masina datorita filtrului de ulei pozitionat in "spatele" motorului , asta daca vrei sa-l schimbi.
            Last edited by prometheus; 23 September 2016, 13:03.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • Filtrul e sub motor si e tip cartus
              sigpic

              Comment


              • La D4F pus pe L2 filtru ulei de tip cartus ?? Esti sigur ?
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Nu le stiu pe coduri de motoare. Zilele trecute am fost in service dacia si schimbau uleiul la un 1.2 si avea cartus. Eu am avut 1.4 si acum am diesel-uri.
                  sigpic

                  Comment


                  • Daca era vreun Duster cu 1.2 tsi da , ala poate are cartus dar la D4F 73x nu cred.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Originally posted by prometheus View Post
                      La D4F pus pe L2 filtru ulei de tip cartus ?? Esti sigur ?
                      Asta e filtrul de ulei pe care il pun de 2 ani si care e recomandat.

                      Comment


                      • Yeap asta-i !!! Au fost si de tip cartus dar la primele versiuni de D4F care erau montate pe Twingo/Clio cand aveau o alta pozitionare a clapetei de acceleratie si a filtrului de aer + admisia diferita.
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Originally posted by prometheus View Post
                          Daca vrei sa faci treaba cum trebuie , se da scutul jos , golesti uleiul pe la buson + ca oricum trebuie sa te bagi pe sub masina datorita filtrului de ulei pozitionat in "spatele" motorului , asta daca vrei sa-l schimbi.
                          Ca sa ajungi la buson ziceam, dar am lamurit-o. Cine mi-a zis n-a schimbat uleiul, doar a vazut ca scutul are o gaura si a presupus ca acolo e busonul
                          In schimb am vazut niste urme de "ceva" care a stropit pe acolo...
                          Attached Files

                          Comment


                          • S-a discutat, vezi sa nu fie ceara.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Asa am zis si eu la inceput dar asa neagra si aruncata prin stropire...
                              Nu pare ulei, adica nu e ca uleiul, e cam ca un bitum.

                              Comment


                              • Da, la fel e si la mine.... Nu stiu ce boala o fi. Am presupus ca e ceara... da e cam ciudata.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google