Intrebari Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Loganul tatalui meu 1.6 16v E4 410 mii de km la bord.. consumul mediu in oras variaza intre 8.5-9 si foarte rar intre 9-9.5. Acest consum este realizat cu un stil de mers batraneste. Atunci cand mai merg eu cu Loganul lui, imi place sa ii resetez consumul, si cum eu am talpa mai de "fiu" nu de tata, consumul sare de 10 chiar 11 uneori.

    Din ce mai retin cel mai mic consum cu acest motor l-a facut odata cand am mers pana la ploiesti cu 60-70, cu cb resetat la iesire din otopeni, 5.3-5.5/100 de km.

    Si sa stiti ca din proprie experienta diferenta de consum intre 1.2 16v si 1.6 16v este aproape insesizabila.. si eu am consum mediu cu 1.2 16v in oras intre 8.5-9.5 la mers mai normal si daca incerc "sa etalez"cei 75 de cai chiar 10-11 lejer.
    Last edited by plasStik3; 26 September 2016, 23:50.

    Comment


    • 1.6 16 v 103 CP, Dokker, consum Bucuresti - Moara Vlasiei, 5,9 l/100 km. 2 persoane, aparate si un consum batraneste al colegului, 70-75 km/h.

      Comment


      • Originally posted by t0rquemada View Post
        Cum motorul 1,6 16V e foarte "economic" trebuie ajutat prin metode adiționale 2,8bar
        Fă-mă să înteleg, ce tot te iei de K4M-ul meu ? Dacă ai vreo problema spune clar, fii şi tu măcar o dată in viată bărbat, nu te lua de motor, în fond e şi el copilul vostru a ăstora de la Reno !

        Comment


        • Adevărul doare la X90 K4M694 consumă de sparge, la X52 K4M842 102CP consumă mai mult ca H4M 113CP dar mai puțin ca 694.
          Attached Files
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Cel in 16valve normal sa consume mai putin (este mai eficient...de asta exista si plusul de putere). Dar totul depinde cum conduci masina. Pentru ca si cel de 1.4 poate sa consume mai mult de 1.6 daca ai aceleasi pretentii de la el ca de la cel de 1.6. Tot secretul este sa intelegi care-i scopul motoristei de sub capota.

            Comment


            • Originally posted by t0rquemada View Post
              la X90 K4M694 consumă de sparge,
              .
              Iar vii cu abureli de-astea în ruseşte.. vorbim de K4M696(flexfuel) nu ăla pentru rusia, dar aşa trebuie să bagi tu ca întotdeauna dezinformări ... altfel iţi taie din leafă.

              Comment


              • 1. Mare diferență diferență între E85 și E100 - oricum nu ai etanol la pompă iar consumul e tot enorm oricum ai întoarce problema.

                2. E topic de Logan II care are doar K4M 842/845 Benzină/E10 așa că restul nu contează.

                Și ca să-l citez pe klaus de pe forumul vecin: deși pare nu lucrez la dacia/renault/nissan/lada
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • Am o intrebare. Contul ro97brde450sv01041844500 apartine Renaul Comercial Roumanie? Asta e contul pe care mi l-a dat dealerul(sau reprezentantul dealerului) ca sa pun avansul cat si diferenta. Ma gandesc sa nu fie vreo teapa si sa fi bagat atatia bani unei persoane fizice ca innebunesc. Il strang de gat pt banii astia....

                  Comment


                  • Originally posted by t0rquemada View Post
                    Și ca să-l citez pe klaus de pe forumul vecin: deși pare nu lucrez la dacia/renault/nissan/lada
                    Alta tot din seria asta : citatul corect este : "deși pare nu lucrez la dacia"

                    dezinformare ca de obicei ... klaus n-a zis nimic de ''reno/niss-etc" asta e scoasă de la tine

                    K4M consumă cât ai talpa de grea, pentru talpa mea îmi e perfect !

                    Comment


                    • Originally posted by mihaipiratu View Post
                      Am o intrebare. Contul ro97brde450sv01041844500 apartine Renaul Comercial Roumanie?
                      daca cauti pe google asa pare.

                      Comment


                      • Originally posted by mihaipiratu View Post
                        Am o intrebare. Contul ro97brde450sv01041844500 apartine Renaul Comercial Roumanie? Asta e contul pe care mi l-a dat dealerul(sau reprezentantul dealerului) ca sa pun avansul cat si diferenta. Ma gandesc sa nu fie vreo teapa si sa fi bagat atatia bani unei persoane fizice ca innebunesc. Il strang de gat pt banii astia....
                        Mai usor cu pianul pe scari...

                        Comment


                        • Pe bonul de comanda sunt trecute datele bancare, mereu te bazezi pe actele oficiale si nu pe ce zice un angajat sau altul.

                          PS: in acelasi cont am platit si eu: http://prntscr.com/cmvytr
                          Dacia Logan II, 1.2 16V, Prestige & Securite Pack

                          Comment


                          • Originally posted by mihaipiratu View Post
                            Am o intrebare. Contul ro97brde450sv01041844500 apartine Renaul Comercial Roumanie? Asta e contul pe care mi l-a dat dealerul(sau reprezentantul dealerului) ca sa pun avansul cat si diferenta. Ma gandesc sa nu fie vreo teapa si sa fi bagat atatia bani unei persoane fizice ca innebunesc. Il strang de gat pt banii astia....
                            Verifici contul la banca. Întrebi el cui e si completezi destinatarul pe foaie de depunere sau virament. Contul il mai ai si pe fise de comanda.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by bogdan_cr View Post
                              K4M consumă cât ai talpa de grea, pentru talpa mea îmi e perfect !
                              Sa fim seriosi, daca vreau sa scot 30 mediu la motorul ala nu o sa pot.

                              Comment


                              • @ MihaiiahiM

                                ...prezumtia de vinovatie functioneaza si in cazul asta
                                ...rau am ajuns daca avem avem fobia ca la tot pasul vom fi "tzepuitzi"
                                ...sau asta-i realitatea ?!
                                https://www.youtube.com/watch?v=cThuS-tJElk
                                Last edited by old_radu; 27 September 2016, 14:07.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google