Intrebari Si Probleme Medicale

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cezar merci pentru raspunsuri. Apropo: e adevarata faza ca pentru a evita herpesul, inainte sa apara ( adica atunci cand pielea e rosie si " bombata " ) se pune o coada de lingura de lemn infierbantata pentru a evita aparitia ? eu am facut aseara si parca nu mai am. Sper sa nu imi mai iese iar..Un vaccin herpetic este?Imi apare de 2 ori/ an si e foarte aiurea
    " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

    Comment


    • Merci mult Cezar.Intradevar,am un stil de a dormi foarte ciudat.Ma tot misc,de multe ori ma trezesc prin alte locuri in pat ).Sa nu mai zic daca beau Cola.
      Cumpar volan de Duster

      Comment


      • @tzony: Nu te mai da cu niciun lemn incins, el tot apare. Lasati vb din popor ( unele), acolo unde le este locul: in basme.

        Comment


        • am pus ma de curiozitate, ca rau n`avea ce sa imi faca, macar azi toata ziua nu m-a deranjat [ n-a dat urme ca ar iesi ] dar acu, la ora asta, parca ies bubitele specifice herpesului. asta e.
          ps: vaccin anti herpetic exista? sa nu imi mai iasa in veci ?
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • Momentan se incerca dezvoltarea unui astfel de vaccin. Insa posibil sa fie viabil, doar pt cei neinfectati.
            Lasa-l asa, ca nu e problema.
            PS: Sa folosesti prezervativ, atata timp cat boala este manifesta.

            Comment


            • Pete gen pistrui in jurul glezneleor...nu deranjeaza,dar parca s-au mai inmultit de ceva vreme,cam de doi ani.In rest sunt clinic sanatos as zice tun.Dar as vrea sa stiu cam de la ce ar putea fi petele...sau sa nu fie semnul a ceva...nush.

              Comment


              • cezar, stiu ca te stresez cu intrebarile, dar nu stiu ce se intampla: nu imi iese dar ma doare locul si e putin umflat. am pus 2 seri la rand coada de lemn ) . Sa inteleg ca acu boala " e in actiune " ?

                ps: m-am dat cu aciclovir crema si cand imi amintesc iau si pastiel aciclovir
                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                Comment


                • @viorelul: daca apar doar la nivelul gleznelor, incearca sa eviti soarele si micro-traumatismele ( incaltari/sosete stranse).
                  @tzony_18: poti sa te dai cu ce vrei, herpesul tot isi face ciclul sau. Te dai cu acyclovir, doar ca sa ai cu ce da. Studiile au aratat ca, herpesul se "vindeca" ( pt ca de fapt nu se vindeca, doar dispare clinic) in acelasi timp si rata atat cu Acyclovir cat si fara.

                  Comment


                  • la mine aciclovir unguent isi face efectul daca ii dau imediat ce apare, daca trece o zi peste nu mai face nimic. decat dupa ce se usuca daca mai dau cu aciclovir cade coaja si ramane rana deschisa ceea ce e foarte naspa. mai bine il lasi sa treaca de la sine.
                    vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                    Comment


                    • pai de vreo 3 zile simt ca da sa iasa dar numai nu iese ) si apropo, eu am pe obraz si cand imi creste are un diametru de vreo 5 -6 cm sau poate mai mult :|
                      multumesc pentru raspunsuri.
                      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                      Comment


                      • pfffffffff cred ca ii tare nasol pe obraz. mie cand imi apare numai in jurul gurii sau a nasului.
                        vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                        Comment


                        • Originally posted by Cezar View Post
                          @viorelul: daca apar doar la nivelul gleznelor, incearca sa eviti soarele si micro-traumatismele ( incaltari/sosete stranse).
                          Multumesc de sfat...oricum anul trecut si anul asta le-am parlit bine la mare,iar cu incaltamintea cam suspectam eu(cam de 2 ani la munca a fost obligativitate la purtat echipament...bocanci...acum nu mai este ).Ceva sa dispara mai repede?...sau se estompeza in timp daca ma feresc conform conditiilor de mai sus?

                          Comment


                          • @Cezar.... ai putea sa-mi dai ceva detalii despre toleranta la glucoza si diabetul gestational? Sotia mea este insarcinata in 7 luni, are 34 de ani, 171cm, 90 kg, fumatoare, nonalcoolica (tata diabetic) si azi a facut un test de toleranta la glucoza (75g), rezultatele fiind astfel:
                            - prima valoare pe stomacul gol: 92.00 mg/dl;
                            - baut glucoza 75 mg - a 2 a valoare dupa 1 h: 207 mg/dl;
                            - a 3 a valoare dupa 2 h:136 mg/dl.
                            Spune-mi te rog daca in urma acestui test poate fi diagnosticata cu diabet gestational, si daca da i se poate pune "stampila" ca fiind DIABETICA in adevaratul sens al cuvantului, facand abstractie ca este insarcinata?!
                            Iti multumesc si astept un raspuns de la tine!

                            http://img82.imageshack.us/img82/67/4744hy3.gif

                            Comment


                            • cezar, te anunt ca mi-a trecut tot ce inseamna semne ale iesirii herpesului. deci chiar m-a ajutat coada aia de lemn incalzita de care vorbeam. poate fi o metoda de a-l preveni ? sau a fost coindicidenta ? ( desi nu cred )
                              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                              Comment


                              • Am si eu o problema,de 1 an simt in zona unde se afla ficatul o chestie care ma tine,dar nu tot timpul..in vara,pe fondul unui stres foarte mare,am facut o criza si ma durea ingrozitor acolo...ma intepa criminal.vomam ceva amar si galbui si durerea era insuportabila....am fost internat la floreasca 5 zile.am facut 6 ecografii..toate organele normale,am facut analize,aveam infectie undeva...am facut C Tomograf de unde am aflat uratorul diagnostic : EDEM LA ULTIMA ANSA ILEARA....cica o inflamatie a intestinului subtire....am mai facut si o colonoscopie la care nu am rezistat decat 10 min.acum mai ma tine acolo uneori si mai imi da intepaturi din cand in cand....adica o intepatura serioasa si gata...gen fulger.ce inseamna acel diagnostic?imi e teama sa nu am ceva la colon,la pancreas nu stiu..astept raspunsul tau MULTUMESC

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google