Intrebari Si Probleme Medicale

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Man, tu sigur ai 22 de ani? Ca stii cam multe chestii medicale...Student cumva la medicina?
    intrebare: in afara de supozitoare antiinflamatorii (la care nu apelez nici sa mi le bage cu forta ) ce-as putea sa fac pt revenirea spatelui (dupa accident am facut rmn si 3 radiografii si mi-au spus ca n-am nimic la spate, gat sau piept), dar ocazional se simte o discontinuitate la palpare a coloanei (cred ca in functie de pozitia in care dorm sau stau cel mai mult), plus ca o parte din muschii spatelui ma mai dor la miscari bruste sau efort indelungat. Ma pot misca aproape la fel ca inainte de accident, dar am momente cand simt ca ceva "ma tine" sa nu ma misc chiar cum as vrea. Mersi mult....
    mentionez ca nu-mi tin barbia cu mana (n-am simptomele celor cu coloana fracturata, banuiesc eu ca e vreo intindere, hiperflexie sau cum naiba ii zice...)
    Last edited by Seba; 17 July 2008, 14:25.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #32
      Da, 22 de ani, si medicinist anul 5.
      Pt dureri de spate, incearca prima data un unguent antiinflamator (gen diclofenac, ketonal).
      Daca tot nu te lasa, treci la antiinflamatorii pe gura ( insa mare atentie, daca ai probleme cu stomacul: gastrita, inceput de ulcer, boala de reflux gastro esofagiana). Si atunci poti lua orice antiinflamator nesteroidian de genul: diclofenac pastile ( mai sunt si altele, de la alte firme straine, dar exagerat de scumpe, efectul fiind in mare parte acelasi).
      Daca probleme continua sa persiste, te-as ruga sa mai faci un mic consult, (daca esti in Buc si vii duminica la intalnire, te ajut cu cea mai mare placere).
      Si ai putea sa incepi cu o mica gimnastica de recuperare (presupunand ca ai facut deja, si cam stii cum sta treaba). Daca nu ai facut, poti face de dim, exercitii f simple, de intindere, respectiv incalzire a muschiului.
      Daca tot persisita imi dai pm, si te mai indrum.

      Comment


      • #33
        Super mega milioane de multumiri
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #34
          treci la "gimnastica" seba ca nu se mai poate...

          Comment


          • #35
            Multumirile de rigoare, cand nu vei mai avea dureri.
            Sper sa-ti fie mai bine, daca tot persista, ori aici, ori pe pm.

            Comment


            • #36
              Originally posted by iancucezar View Post
              Da, 22 de ani, si medicinist anul 5.
              Pt dureri de spate, incearca prima data un unguent antiinflamator (gen diclofenac, ketonal).
              Daca tot nu te lasa, treci la antiinflamatorii pe gura ( insa mare atentie, daca ai probleme cu stomacul: gastrita, inceput de ulcer, boala de reflux gastro esofagiana). Si atunci poti lua orice antiinflamator nesteroidian de genul: diclofenac pastile ( mai sunt si altele, de la alte firme straine, dar exagerat de scumpe, efectul fiind in mare parte acelasi).
              Daca probleme continua sa persiste, te-as ruga sa mai faci un mic consult, (daca esti in Buc si vii duminica la intalnire, te ajut cu cea mai mare placere).
              Si ai putea sa incepi cu o mica gimnastica de recuperare (presupunand ca ai facut deja, si cam stii cum sta treaba). Daca nu ai facut, poti face de dim, exercitii f simple, de intindere, respectiv incalzire a muschiului.
              Daca tot persisita imi dai pm, si te mai indrum.
              dar nu ai asa ca supozitoarele sunt cele mai recomandate in astfel de cazuri???
              spune-i si lu seba acest lucru ca lucrurile pe cale anala sunt cele mai bune

              twety ce fel de gimnastica? daia anala nu ? seba fesieru relaxat se ia si se introduce cu mici miscari rotative pana-l simti inauntru

              sigpic

              Comment


              • #37
                Absorbtia la nivelul mucoasei rectale e un pic mai buna decat cea de la nivel gastric,(pt ca nu ai acel mediu acid care sa se interpuna intre mucoasa si substanta activa din medicament) si sunteaza orice reactie gastrica ( hiperaciditate, senzatie de arsura, etc).
                Dar si supozitoarele au dezavantajele lor.
                Asa ca cel mai bine incepe cu local extern (adica pe piele unguent), apoi per os ( adica pe gura), si daca tot nu dau roade ar putea sa incerci si pe cale rectala, cu sublinierea faptului ca nu vor fi inbunatatiri majore.
                ps 1: pai sony, ia zi tu ce probleme ai? Ca iti recomand niste clisme (remedii naturiste de altfel), sau poate o colonoscopie, sau macar rectoscopie, sa vezi ce distractiv e.
                ps 2: am avut un pacient odata, care dupa colonoscopie mi-a zis urmatorul lucru:" domnule dr., dupa aceasta interventie incep sa-mi pun multe semne de intrebare") intelegi si voi ce vreti.
                Last edited by Cezar; 17 July 2008, 15:35.

                Comment


                • #38
                  @ tweety si sony: de "gimnastica" va arde voua cand va doare spatele? apropo, sony, baga-ti tu de 3x/zi supozitoare, sa vezi ce fain o sa te simti...Eu unul nu ma dedau la acte de agresiune fata de curul meu propriu
                  hai totusi sa nu-i facem omului topicul "varza"...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #39
                    Seba...Sa sti ca poti sa dai supozitoarele prin razatoare
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #40
                      Gata cu caterinca ca incep sa sterg... Sa ramanem la medicale...
                      oricum am ajuns unde vroiam deci pe cale anala(suna mai frumos decat rectala) se dizolva mai bine medicamentu decat pe cale orala... gata ma duc la munca , cand ma intorc daca gasesc dezordine va urechez pe toti

                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Nu raspund la provocari!
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #42
                          Domnu doctor un regim drastic pt sonykel fiind supraponderal
                          ah si unu mai mic pt mine
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Pai imi spuneti ce inaltime aveti, kg, distributia stratului adipos ( unde e mai bine distribuit)....Toate pe PM evident, ca sa pastram confidentialitatea.
                            Iar regimul il pun aici.
                            Insa e cam greu sa tineti regim strict, pt ca sigur nu o veti face ( va spun din experienta ca doar 1 pacient din 10 tine regim strict, si acela pt ca are o boala cr. Gen diabet)
                            In alta ordine de idei: in primul rand mese regulate,aprox 4-5 pe zi
                            -masa cea mai consistenta sa fie micul dejun
                            -nu evitati carnea, ci doar grasimile
                            -incercati sa consumati min 2 l de lichide
                            Sigur le stiti.
                            Problema la voi este ca aveti, mai mult ca sigur, un regim de viata dezorganizat: mancati cand apucati, dormiti cand puteti si cat se poate ( putin de obicei), si sedentari.
                            Incercati prima data sa va organizati un pic.
                            Daca tot nu se poate, atunci va fac un regim caloric specific pt greutate, inaltime si tipul de activitate.

                            Comment


                            • #44
                              La capitolu 2l de lichid specifica sa fie apa pura ca boris crede ca-i bere si acum se chinuie sa recupereze)

                              sigpic

                              Comment


                              • #45
                                Mai in gluma mai in serios. Dar un regim de ingrasat nu ai? Pentru mine.
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google