Jante aliaj

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intreadevar in locul unde a fost indreptata se produc niste fisuri microscopice care micsoreaza rezistenta.
    A le mele au fost destul de strambe, le-am verificat, am vazut ca erau strambe da tot le-am cumparat...mi-am dorit prea mult jantele astea.
    Le-am indreptat si nu bate volanul, nu schiteaza nimic pana la top speed.
    Asta nu inseamna ca incurajez sa va luati jante strambe sau mai stiu eu ce.
    AG 16 Y M A

    Comment


    • Ce parere aveti despre Dotz Imola 6,5Jx15" 4x100 ET48, merg puse pe logan sau trebuiesc montate cu distantiere?
      Am o oferta zic eu destul de buna, impreuna cu Dunlop SP Sport 2020e 195/60 R15 care mai au ceva carne, sunt montate pe un opel astra classic.
      Poza e cu caracter orientativ.
      Attached Files

      Comment


      • Jantele sunt frumusele.Singurul dezavantaj e ca au Et-u mare si or sa fie bagate inauntru exact cat tablele.
        AG 16 Y M A

        Comment


        • Eu imi fac probleme sa nu atinga in interior. Mi se pare bun pretul 900 lei jantele cu vechime 5 luni + anvelopele din 2008 care ar mai merge un sezon.

          Comment


          • Nu o sa atinga.tot et48 sau 49 au si tablele de logan.
            AG 16 Y M A

            Comment


            • Tablele au ET43, cel putin asa scrie pe ale mele, de asta imi fac probleme. Totusi sunt in balanta, ar arata mai frumos cu wolfrace.
              - Ultra-lite cu ET35 ies 14mm in afara si se departeaza de interior cu 2mm.
              - Imola cu ET48 iese 1mm mai in afara si se apropie de interior cu 11mm.
              Asta zic comparatoarele de roti de pe net luand in seama latimea tablelor de 6J cu ET43.
              Afecteza daca jantele ies mai in afara si se departeaza putin si de interior?

              Comment


              • Astazi am primit cadou de la un 'preten un set de jante RH 7jx15H2 ET13. Ce caucioace' trebuie ca sa fie in balanta cu astea originale ale masini,sa nu se modifice "viteza" sa nu mai stiu cu cat merg?Jantele au pe ele acum 195/60/15/azi le-am pus de proba si cand am vazuto ce cracanate e ma bufnit rasu ) dar o sa ma obisnuiesc cu ea
                Attached Files

                Comment


                • 195/60R15 sunt cele mai apropiate ca diametru de rotile stock ale loganului si merg pe jante 6.5J si 7J, deci asa cum le-ai primit, sunt ok.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • Da asa este am gasit pe net un comparator ....185.65.15 :100 km/h>195.60.15 :101 km/h diferenta e de un km,ma gandeam sa pun unele de 65 inaltime dar indica cu mai putini km,ca nu imi place ca intre roata si aripa iti 'bagi' capu,nu am decat sa o las mai jos! Dar astea de 195 o sa imi afecteze consumul,viteza,sprintul?

                    Comment


                    • Se merita oare aceste jante pe 17 4x100 la 150 E fara anvelope? Ma gandesc ca trebuie sa scoti bani seriosi pentru anvelope noi pe 17. In poza 2 jantele pe 17 sunt la 90 E fara anvelope.
                      Attached Files
                      Last edited by karlos12; 29 March 2012, 21:15.

                      Comment


                      • Daca tii tu sa pui jante pe 17 ia-le pe primele, arata mult mai bine decat cele Azev si din poze par a fi modulare. Azev necesita reconditionare si o sa te coste mai scump. Sa calculezi bine ce dimensiuni o sa alegi pentru gume. Anvelopele noi R17 o sa te coste dublu fata de jante.
                        Last edited by Cromatic; 29 March 2012, 21:32.

                        Comment


                        • Atentie cu ET-ul ala, eu am jante cu ET 38 si le simt cand iau viraje la maxim, parca le trag fortat. Nu cred ca face bine la directie.
                          niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                          Comment


                          • Unde scrie ce ET au?

                            Comment


                            • Mda, nu mai caut ca parca tot OEM-ul e mai valabil. Deci, m-am hotarat pe jantele de aliaj de pe Lodgy-"Empreinte". O singura dimensiune mai am sa verific-diametrul gaurii centrale- daca e o.k, intr-o luna sper sa le am pe masina, asta daca se pot comanda bineinteles.
                              Probabil ca o sa coste in jurul a 500E(suma de 320E afisata pe site-ul oficial "Dacia" reprezinta diferenta dintre costul real al jantelor de aliaj si costul jantelor de tabla) dar, asta e, dai un ban da'... stii ca nu-l mai ai. Compromisul se face la pretul initial si nu la eventualele probleme ce pot apare pe parcus prin achizitionarea jantelor a caror dimensiuni nu sunt conforme cu datele specificate de producator.
                              Attached Files

                              Comment


                              • Frumoase alea de pe lodgy, mie imi plac si Noxiane (parca asa le zice) de pe Sandero Stepway dar cand m-am dus la ei sa aflu mai multe despre ele au strambat din nas ba ca nu stiu pretul, capacele trebuie comandate separat, antifurtul lafel, sa nu mai zic de prezoane, tare scarbosi sunt astia de prin reprezentante, am abandonat treaba cu jante stock si am luat dotz imola impecabile, de la o cunostinta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google