Jante,model Si Brand

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jante,model Si Brand

    Asa incet,incet sper sa scapam de frig,si cu aceasta ocazie ce jante aveti pe masina,doriti sau a-ti pune ?
    Sper sa dezbatem acest subiect,pentru a afla care sunt "chinezarii" si care sunt brand-urile care totusi isi merita banii.

  • #2
    Eu as pune jantele de tabla stilizate pe 16" din urmatoarele motive:
    - sunt calculate de producator sa mearga si pe masinile cu motoare de 1,2l;
    - un set de jante pe 15" de calitate cu omologare TUV pe tip de masina sau motorsport cu prindere in 4 suruburi sunt mai scumpe decat intreg pachetul de jante tabla stilizate + capace + anvelopele aferente;
    - daca ai atins o bordura cu janta de tabla stilizata strici doar capacul pe care il poti inlocui foarte usor dar o reparatie la janta de aliaj atinsa in bordura sau zgariata este mult mai costisitoare;
    - daca ai placute de frana care lasa mult praf trebuie sa cureti zilnic jantele de aliaj altfel isi vor pierde stralucirea pentru ca, necuratate la timp risti ca praful sa se impregneze in vopseaua jantelor si nu se mai pot curata dupa aceea; la celelalte scoti capacul, il speli si e ca nou.

    E doar parerea mea!

    PS
    Singurul model de jante aliaj de origine care imi plac sunt "Empreinte" iar dintre toate jantele de aliaj aftermarket care as fi vrut sa le pun pe masina m-am oprit in special la 2 modele - "Advanti Storm S1" si "TSW Mallory 4", amandoua cu design concav, placut la vedere iar primele sunt si forjate si foarte usoare (10 lbs), se fabrica numai pe 15".
    Bineinteles ca niciun model din cele 2 de mai sus nu se gaseste pe batranul nostru continent (de fapt sunt disponibile pe un singur site din Irlanda de Nord dar nu vrei sa stii cat costa, asta excluzand ebay, amazon, etc).

    https://www.google.ro/search?q=advan...w=1024&bih=635

    https://www.google.ro/search?q=advan...=tsw+mallory+4
    Last edited by Cromatic; 8 February 2016, 23:09.

    Comment


    • #3
      Jante rial, le am de 8 ani si nu sunt probleme cu ele. Www sigemo . ro

      Sent from my LG-V490 using Tapatalk

      Comment


      • #4
        Când vezi cât e un capac de 16 pentru Stepway/SL10/Prestige dai și fugi.

        Jantele pe 16 pentru L52 merg doar cu 195/55 R16 mărime exotică.

        La capitolul vise: jante GRAND PRIX pe 17" de Sandero RS
        Attached Files
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • #5
          Originally posted by t0rquemada View Post
          Când vezi cât e un capac de 16 pentru Stepway/SL10/Prestige dai și fugi.
          Traiasca olx-ul !

          Comment


          • #6
            eu chiar prefer jantele de aliaj si ma gandeam la alutec shark sau dezent L grapghite dar nu stiu cat sunt de ok ca si firme si calitate ;)

            Comment


            • #7
              Dupa 3 ani de utilizare intensa (atat iarna cat si vara) sunt mai mult decat multumit de jantele MAM - W3. Urmatorul set pe care il voi achizitiona - in vara asta sper - va fi tot MAM dar de data asta mergem pe 16".
              sigpic
              This is My Ride!
              !Visit and enjoy!

              Comment


              • #8
                Eu am MSW 24 matt gun
                Attached Files

                Comment


                • #9
                  Originally posted by M.FLORIN View Post
                  Dupa 3 ani de utilizare intensa (atat iarna cat si vara) sunt mai mult decat multumit de jantele MAM - W3. Urmatorul set pe care il voi achizitiona - in vara asta sper - va fi tot MAM dar de data asta mergem pe 16".
                  Faine jantele arata super
                  Ai grija cu jantele pe 16, am inteles ca daca nu sunt trecute in talon si in carte nu este legal sa montam asa ceva, asa am auzit de la un baiat de la service

                  Comment


                  • #10
                    Eu vreau sa cumpar setul complet de jante si am vazut ca la emag au preturi decente, zic eu. Dintre cele de mai jos pe care imi recomandati sa le cumpar?
                    1. MW Italia
                    2. Alcar

                    Pe jantele ce urmeaza a fi achizitionate vor fi montate anvelopele de vara.

                    Comment


                    • #11
                      Oricare din cele doua .
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • #12
                        Marca Alcar ai pe masina asa ca renunta la cele din italia stima

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc!

                          Vazusem undeva pe forum ca la modelele precedente de Logan jantele de tabla cu care venea masina din fabrica erau de la MW.

                          Comment


                          • #14
                            poi tabla e tabla ...otelul e otel ... e diferenta ...jante de tabla nu se pun pe cauciucuri de vara!

                            Comment


                            • #15
                              Tabla, otel nu am idee ce era.
                              Cele din linkurile postate de mine sunt din otel. Asta inseamna ca se pot monta anvelopele de vara pe ele, nu?

                              Edit: jantele de fabrica sunt din otel, deci se pot monta anvelopele de vara pe ele Eu am crezut ca sunt de tabla. My bad
                              Last edited by Crs. Sandel; 10 February 2016, 12:38.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google