Kia Proceed 1.6 126 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    asta cam asa e. dar te tin o viata si sunt eficiente, nu ca lanturile care mai mult se invart pe roata. ai putea cauta pe ebay. sigur gasesti la preturi bune.

    Comment


    • #17
      In sfarsit am reusit si eu sa ii fac un consum mai exact pe gaz
      Deci...
      Constanta- Bucuresti 231 km consum gaz 22.6 l. Metoda masurare: plin Constanta- plin Bucuresti (Petrom)
      Mers intre 120-150 dar preponderent cu 130 .

      Deci in traducere libera consum gaz 9.79%
      9.79% x 3.15 RON = 30.81 RON pe 100 km
      30.81/ 5.78 lei litru de benzina = 5.33% consum.
      Deocamdata GPL u iese mai bine decat Diesel u.

      E o placere sa te duci la mare acum - ai autostrada tot drumul.(ma rog... pe unele portiuni nu era curatata calumea si era o placere sa intrii cu 130 pe o portiune cu insule de gheata )

      M-au trecut oarece calduri de cateva ori cand la 130 noaptea intram in insulite cu gheata, dar masina s-a comportat perfect, n am avut nici cea mai mica problema.
      Saab 9-5 Aero

      Comment


      • #18
        Astazi la 73,500 km (masina are 4 ani si 3 luni) i-am schimbat bucsele pe spate de la bara stabilizatoare. Masina avea un scartait pe spate mai ales cu 4 persoane in masina si..profitand de o zi de concediu, m-am dus la service.
        Profitand ca tot m-am dus la service, le-am mai expus cateva mici problemute care sunt mai mult...pitici de-ai mei.
        Problemele semnalate de mine:
        1. Scartait spate mai ales cu 4 persoane.
        2. Cateodata in marcharriere daca o fortez se aude ca un vuiet asa.
        3. Sa imi mai stranga putin oglinda retrovizoare (mi se pare ca dc o apas putin tinde sa aiba un mic joc ce ar putea provoca in timp zdranganeli- si cum in nov se termina garantia..)
        4. Chiar sub parbriz e o chestie ca un burete- care in partea soferului s-a lasat un pic- a intrat inauntru.
        5. Dc apas pedala de frana f putin se aude un mic scartait.
        Rezolvari (bineinteles pe garantie- eu nu am platit nimic):
        1. Mi-au inlocuit bucsele de la bara stabilizatoare.- rezolvat.
        2. Mi-a zis ca au incercat-o, nu au sesizat acel vuiet. Daca se acutizeaza sa revin si in schimba placa si discul de la ambreiaj (pe garantie)
        Bineinteles cand ajungi 'la doctor' masina refuza sa mai faca..
        3. Domnul de la garantii zice 'gata am dat comanda de oglinda noua'! Stai bre ca n-are rost sa o schimbati cu totul...!!
        4. Mi-a zis ca se schimba cu totul acel burete , dar dureaza cam 4 ore ca trebuie sa dea juma de bord jos .
        Pentru probleme 3 si 4 a ramas sa ne auzim la vara - sa le las odata masina toata ziua sa schimbe si buretele si oglinda.
        5. Mi-au inlocuit contactul de la pedala- rezolvat.

        Foarte foarte multumit de service ul Kia Baneasa. CU prilejul asta i-am inlocuit si stergatoarele care au deja mai mult de 4 ani si nu mai stergeau f bine- 126 ron originale (mi le au montat ei)- am inteles ca sunt Bosch Aero ceva...
        Da stiu daca le luam din alta parte probabil le luam mai ieftin, dar avand in vedere ca oamenii sunt dispusi sa imi schimbe juma de masina moka doar ca am eu bazdaci pe creier si vreau ca totul sa fie perfect.. e de datoria mea sa le fac si eu vanzare.
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • #19
          Masina arata foarte bine! Imi place culoarea...
          Mai pune niste poze....
          MY CLA

          Comment


          • #20
            Frumoasa foc masina, imi place ca este ingrijita. Spor la cat mai multi km!

            Comment


            • #21
              La Service-ul Kia Băneasa ai fost cu maşina de la început ?

              Comment


              • #22
                Poze- o sa ii fac o noua sesiune cand se face mai curat afara.
                Masina a fost cumparata de la IMG Jilava din motive de... comoditate si proximitate (atunci aveau reprezentanta in Tineretului).
                Reviziile le-am alternat IMG Jilava- MIT Motors.
                In ultimul timp am apelat doar la MIT- mi se par mai profi pe chestii de finete (de exemplu cei de la IMG mi-au zis ca scartaitul pedalei de frana provine din pompa care are un mic joc..dar e prea mic sa mi-o schimbe pe garantie; MIT mi-a schimbat contactul si a rezolvat problema )
                Saab 9-5 Aero

                Comment


                • #23
                  Inseamna ca sunt super cei de la kia. La dacia daca vrei sa schimbi un stop te cheama de 3-4 ori.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Si la Kia te rezolva doar dc au piesele pe stoc.
                    Dc nu- dau comanda si te suna cand vin piesele (dureaza cam 1-2 saptamani).
                    Ce e imi place- nu fac nazuri la schimbat. Desi masina are 4 ani juma si 74,000 km nu se ascund dupa deget in a schimba bucse bielete ambreiaj pe garantie.
                    Saab 9-5 Aero

                    Comment


                    • #25
                      Mie ca sa imi schimbe un stop de semnalizare de pe aripa fata ca imi intra apa in el si se aburea (ala mic de pe lateral) m-au chemat de 3 ori, iar atunci cand l-au schimbat a trebuit sa il filmeze, sa trimita la uzina filmul cu stopul si cu apa in el si abia apoi l-au schimbat, supa ce au dat aia de la uzina acceptul.

                      Decat DACIA mai bine oricare alta masina. Ca masina este ok, dar daca ai o problema e belea cu uzina.
                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Cand dai 22 lei pe masina, trebuie sa te astepti la servicii de 22 lei.
                        Doar nu vroiai sa-ti dea si masina de schimb?

                        Comment


                        • #27
                          Diferenta intre dacia mea si kia colegului este de 3000 euro. Nu este asa mare. Dar de, gresala mea, mai bine dadeam eu 15 lei si imi luam un stop si il schimbam eu.
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Diferenta este foarte mare, mai ales in categoria asta de pret.
                            Si da, mai bine dadeai tu banii pe stopul acela si te costa mai putin decat frecat + benzina.

                            Comment


                            • #29
                              Mihai la ce service ai fost? Nu e normal ce se intampla!
                              Asa si la Kia prin tara e jale- mor oamenii cu dreptatea in mana (distributie sarita si ei zic ca tu esti vinovat- ca nu ai verificat nivelul uleiului la fiecare 500 km cum scrie intr un paragraf mic in cartea tehnica). In Bucuresti sunt chiar OK.

                              Nu ar strica sa se faca un topic 'TOP rusinica'- in care cei care au avut probleme mari cu service ul sa isi expuna problema si numele service ului eventual si numele mecanicului (ca sa nu fie reclama negativa aiurea)- nu de alta dar mai ales acum in criza serviciile care nu sunt profi ar trebui sa dispara de pe piata si pentru asta noi cumparatorii trebuie sa fim uniti.

                              @Cezar nu sunt de acord cu tine- probabil ca pe asta mizeaza si ei 'las ca il frecam pana il cumpara singur'. Am cumparat un lucru nou care nu costa chiar 22 lei- 10,000 EUR sunt bani multi pentru un roman- astept servicii pe masura altfel nu mai pupa vreo revizie respectivul dealer.
                              Last edited by eugenmanea; 15 February 2013, 13:19.
                              Saab 9-5 Aero

                              Comment


                              • #30
                                La mine nu cei de la service au fost scarbosi, ci cei de la uzina, aia au greturi.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google