Kia Proceed 1.6 126 Cai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu sincer nu prea cred. Ptr o prostie de 15 lei sa faca nazuri uzina...hm- doar dc au vrut sa cerceteze dc intr adevar e o problema generala si sa remedieze.
    Pn la urma dc era un dealer mare si serios- nu se puneau ei la o chestie de 15 lei- ti-l schimbau si vedeau ei dp aia cum se decontau cu uzina.

    Dc chiar vrei sa stii cine a fost vinovat doar ptr cultura ta generala- da le un mail la Vocea Clientului in care sa le zici 'Domne nu mi se pare normal ca la o masina de 10k eur sa fiu chemat de 3 ori ptr un amarat de stop- mi s-a zis ca uzina e de vina asa e?'
    Sa stii ca eu cu VC am rezolvat problema cand aveam Logan. Mi-au vopsit-o aia de la Aparatorii patriei de vedeai de la 100 m diferenta de nuanta. Service ul mi-a zis 'Domne e dacie asa face toate- nu mai iese aceeasi nuanta'.
    Am dat mail la VC i-am intrebat dc mi-au vandut o masina de unica folosinta, le-am povestit ce si cum si am primit raspuns:' am luat legatura cu service ul, s-a decis revopsirea'.
    A doua oara a iesit impecabil.
    Last edited by eugenmanea; 15 February 2013, 13:44.
    Saab 9-5 Aero

    Comment


    • #32
      Am fost langa ei cand au filmat pe unde intra apa, cand au trimis mailul cu atasamentul (filmuletul), cand au sunat cei de la uzina ca au primit mailul... . Raspunsul uzinei catre mine a fost ca este produs nou (fiind vorba de un stop de la noul logan) si ca timp de 6 luni de la lansarea unui produs nou astea sunt etapele.
      sigpic

      Comment


      • #33
        Acum am inteles- pai atunci nu sunt chiar de condamnat- probabil vroiau sa se asigure sa nu fie vreo hiba de fabricatie.
        Totusi- eu insist sa trimiti acel mail sa vezi just for fun ce iti raspund. Eventual trece-le si costurile benzinei pn la service de 3 ori si zi le ca nu ti se pare normal (in definitiv tu n ai treaba cu procesul lor intern).
        Poate iti obtii vreo reducere ptr urmatoarea revizie
        Oricum niste scuze e normal sa primesti.
        Saab 9-5 Aero

        Comment


        • #34
          da exact ce zicea colegul de mai sus, probabil ca vor sa descopere fabrica si bubele noului logan pentru ca pe viitor sa nu le remedieze si sa le vand in continuare la fel ) glumesc, e normal sa faca asa dar nu este normal sa te tina atat timp

          Comment


          • #35
            Frumoasa masina!!

            Comment


            • #36
              Astazi am facut revizia a 6 a - 77,600 km (revizia echivalenta a 90,000 km dar cum eu fac reviziile cam la 13,000 km...s au strans doar 77,600).
              S_au inlocuit pe garantie urmatoarele:
              - Rulment ambreiaj (scartaia pedala de ambreiaj)- acum ambreiajul este mai moale si parca e si mai ferma cand schimb vitezele
              - intreaga plansa de bord- aparuse un greieras la fascia centrala si numai eu stiu cat m-am chinuit sa scap de el cu tot felul de bureti= s-a decis inlocuirea cu totul
              - grila de sub parbriz ca iesise din locas
              - geamul oglinda stanga fata- nu se mai incalzea.

              Masina are 4 ani si jumatate- mai am jumatate de an de garantie bumper to bumper.
              Cost revizie: 460 RON. Pentru carcotasii care nu cred- diseara atasez si devizul ca de la serv nu pot.
              Foarte foarte multumit de reprezentanta Kia Romania- Mit Aviatiei
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • #37
                Ma faci sa imi para rau ca mi-am luat logan si nu prea . Cat ai garantie e totul ok , dupa ce nu mai ai , sa te tii tare la ce preturi sunt la piese...

                Comment


                • #38
                  voila si devizul.
                  Pai de ce ai tu ideea asta?
                  Preturile la piese sunt undeva mai sus decat la logan, dar mai jos decat la Skoda VW Ford. Plus ca mai am 2 ani garantie la motor si cutie.
                  Uite aici o oferta de preturi ptr kia ceed ca sa te convingi:
                  Attached Files
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • #39
                    Azi la Piatra Arsa
                    Attached Files
                    Saab 9-5 Aero

                    Comment


                    • #40
                      Miercuri si a facut tata revizia la Stepway de un an/ 10.000 KM.A costat 610 ron ulei mobil 1 si filtre.Revizie la Cobalcescu Spl Unirii.Nu stiu cat de ieftina e revizia la service de cartier la dacia, dar la reprezentanta clar e mai ieftin la kia(eu am dat 460 ron revizia a 6 a la kia)
                      Saab 9-5 Aero

                      Comment


                      • #41
                        Vezi ca ai topic special cu reviziile


                        Frumoasa culoarea, am un amic care a avut un Proceed alb. M-am dat cu ea, merge frumos!

                        Comment


                        • #42
                          Pro kia procee'd.....foarteee frumoasa
                          sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Am ajuns si la 92,000 km- si o alta revizie. Peste o luna masina va iesi si din garantia bumper to bumper asa ca...sa speram ca s-au rezolvat pe garantie bolile copilariei.
                            Din pacate de data asta m-au cam dezamagit cei de la Mit Aviatorilor in sensul ca m-au taxat cam mult: 947 RON
                            Manopera 346 RON!!
                            Filtru ulei 22.78
                            Filtru aer 72.82
                            F.polen 104 RON (aici greseala mea ca nu am intrebat- puteam sa il iau din comert cu 50 lei)
                            Ulei Mobil 1 ESP 170.84
                            Curea transmisie 114 RON
                            Filtru benzina 99 lei
                            Oring f benzina 23.56
                            Problema semnalata: uneori scartaie ceva dreapta spate.
                            Au mers baietii cu mine - unul a stat in portbagaj- nu au gasit nimic . Se poate sa fie de la polistirenul pe care l-am pus in portbagaj ca sa inalt podeaua.


                            Acum dupa 5 ani pot sa trag o linie la cheltuielile 'extra' - adica in afara de revizii si ce s-a schimbat pe garantie:
                            Ce s-a schimbat pe garantie:
                            - Coloana directie si volan pe la 60k
                            - O bieleta tot pe atunci
                            - Bucse bara stabilizatoare pe la 70k
                            - Ambreiaj si bord pe la 75k
                            - 2 contacte frana
                            - la 85k mi-a picat plafoniera- s-a rezolvat tot pe garantie cu un chit de reparatie.
                            Ce bani am bagat eu pana acum in ea:
                            -Baterie varta 200 ron pe la 3 ani
                            -2 huse de incalzire scaune 200 ron
                            -Anvelope iarna Goodyear UG7+ si jante Rial pe 16 (nu mai stiu cat au fost)
                            - Anvelope de vara GY Efficient Grip Performance 340 RON bucata- muult mai silentioase fata de Michelin E3A urile din fabrica.
                            - Instalatie GPL BRC la 65,500 km 2,700 RON

                            Momentan sunt multumit de masina - nu troncane nu clantane nu are greierasi.
                            De remarcat ca dupa 92,000 km si 5 ani nu a cedat/nu s-a schimbat un varf de ac la motor.- doar lucrurile uzuale adica bujii ulei filtre
                            Saab 9-5 Aero

                            Comment


                            • #44
                              Mda s-a rezolvat si cu scartaitul dreapta spate: am scos din portbagaj polistirenul pe care l-am pus peste rezervorul GPL; si am schimbat si pozitia rotii de rezerva pe care o fixasem ca la Dacia 1310.
                              Roata de rezerva are in interior un polistiren pe care sunt fixate cricul, o surubelnita etc.
                              Dupa aceste 2 operatiuni a disparut scartaitul.
                              Acum trebuie sa le pun pe rand inapoi si sa le iau prin eliminare- sa vad ce provoaca scartaitul.
                              Am vaga impresie ca polistirenul din roata de rezerva.
                              Saab 9-5 Aero

                              Comment


                              • #45
                                Coloana de dir,volan, ambreiaj , bord sunt tot categoria consumabile sa inteleg (chiar daca pe garantie) ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google