Kilometraj

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kilometraj

    Cum scot si eu cablul de la kilometraj sa nu mai inregistreze ?? trebuie sa fac 2 drumuri lungi unu la timisoara 1300km si pana la turci 1500km si nu pot ajunge la revizie. Unde trebuie sa umblu sa scot cablul ???
    sigpic

  • #2

    la cutia de viteze trebuie sa fie o mufa cu doua fire. O desfaci, dar atunci pe langa faptul ca nu va inregistra kilometrii parcursi, nici viteza nu-ti va fi afisata pe bord.
    daca ai abs, probabil n-ai cablul acela la cutia de viteze, exista abs-uri care transmit ele distanta parcursa (daca tot citesc fiecare roata in parte cat/cum se invarte, unele au functia de a transmite viteza si kilometrajul. Nu stiu sigur la logan cum e). Probabil insa ca si loganul cu abs tot prin acea mufa de la cutie inregistreaza datele despre miscarea masinii.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Poate te poate ajuta ce se discuta aici e ceva pe la cd player care are treaab cu vitezometrul nu st cum e cu km parcursi daca ii mia inregistreaza sau nu. Bafta
      http://www.loganclub.ro/forum/vitezo...97.html?t=6097

      Comment


      • #4
        @csebalyn: da am abs...
        sigpic

        Comment


        • #5
          Imi pare rau sa citesc ca unii incurajeaza mici "infractiuni". Va dati seama ce i se poate intampla omului daca are accident si e descoperit cu astfel de nereguli? Mai bine ii dadeati sfatul sa mearga la revizie, ca nu e un capat de tara.

          Sau de unde stiti ca omul nu vrea sa-si vanda masina cu 100000km la bord reali peste vreo 2-3 ani cu indicatorul de bord aratand 25-30 mii km?
          Doua lucruri sunt infinite universul si prostia...

          Comment


          • #6
            @sheehan: da ma prins ca am ala scos nu poate decat sa imi scoata masina din garantie , dar aici la mine nu cred o spaga si se trece cu vedere...

            merg la revizie dar nu am timp, am niste treburi urgente de rezolvat cu masina. Iar daca esti sofer nu trebuie sa aikilometraj si vitezometru ca sa sti ce viteza ai...

            iar daca vreau sa o vand sa sti ca exista sute de persoane sau service-uri care da kilometrajul inapoi.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Asa, si? Daca faci 3000 km in plus ce daca? Crezi ca nu tot revizia aia se face? Si de ce n-o faci la turci sau in Timisoara?
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Tai firul verde de la casetofon/CD si atunci nu o sa mai ai informatia de viteza la ceasurile din bord si nici nu inregistreaza kilometrii.
                Sau mergi linistit si apoi, inainte sa mergi la revizie, rescrii eepromul din bord cu cati kilometri vrei.

                Comment


                • #9
                  Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi cu ea asa si cand te intorci te duci la cineva care iti rescrie cati km trebuie sa nu ai probleme in service.
                  @sheehan nu incurajam asa ceva insa omul din cate am inteles trebuie sa plece cu masina si nu are timp sa faca revizia oricum daca vrea sa zica ca masina are 50000km si ea are de fapt 100000km merge la cineva care rescrie km si se rezolva in cateva minute.

                  Comment


                  • #10
                    Mai simplu e cu firulverde din mufa cdplayerului. Am uitat complet de aia, desi tocmai citisem azi un topic al cuiva ca nu-i mai merg ceasurile oboseala...Neatentie...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #11
                      Pai daca pleaca la drum lung peste granita nu credeti ca ar avea nevoie totusi de o revizie sanatoasa? Ce mare lucru e sa-ti faci timp 1 ora sa stai in service , eventual sa dai si o spaga ca sa te bage in fata si sa te rezolve primul. Chiar e imposibil sa-ti faci timp 1 ora si apoi sa pleci linistit la drum? Dar ma tem ca nu timpul e problema, s-ar putea sa fie altceva la mijloc.
                      Sper ca gogoasha69 sa nu ne vanda gogosi, oricum ii doresc drum bun fara evenimente si nu ma mai bag in discutie pe subiect.
                      Last edited by sheehan; 24 July 2008, 21:50.
                      Doua lucruri sunt infinite universul si prostia...

                      Comment


                      • #12
                        Nu am ce revizie sa ii fac, ulei am bun in ea mobil synt s, placute frana schimbate de 5000km, nu e numai o ora la revizie. Numai sa imi schimbe filtrele de gaz la 15000km au stat 2 ore. La 30000km au facut gura pt 400km care ii facusem peste...
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Schimba service-ul...
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            @andrei: zi-mi si mie un service bun in bucuresti care sa se priceapa sa imi faca si o recalibrare sau cum se numeste la gpl. Aici la mine nu au oameni care s-a aiba idee de gpl
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Eu am fost la arad la revizia de 60.000 pe bord aveam 61734 nu au zis nici macar de ce nua ti venit mai repede....
                              ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
                              YO2MKL
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google