Kilometri Pe Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu la 3000 RPM in TR5 am 102 pe GPS (atat trebuie sa si fie) si 108 pe bord. La 60 eroarea este de ~5 kmh, la viteza mare (>140) creste si ajunge chiar la peste 10 kmh. Jante, pneuri stock, ceasurile calibrate din fabrica.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • #17
      eu am impresia, mergand cu loganul unui coleg, ca la ph2 eroarea e ceva mai mica decat la ph1, gen 110 pe bord, 105 real vs 110 pe bord 102 real.

      scuze, acum am editat, am scris din greseala 92 in loc de 102.
      Last edited by Seba; 5 May 2011, 23:07.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #18
        pus gumele de skoda 195/65 r15 si nu mai e eroare in bord.
        internal combustionizer

        Comment


        • #19
          Originally posted by Seba View Post
          eu am impresia, mergand cu loganul unui coleg, ca la ph2 eroarea e ceva mai mica decat la ph1, gen 110 pe bord, 105 real vs 110 pe bord 92 real.
          110 pe bord si 92 real ? Ceva e in neregula, trebuia ceva gen 104 real, eu atat am masurat pe GPS si confirmat de turatie (3000 si un pic). La 92 real am ceva sub 100, la fix 100 am 94-95.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • #20
            voaim sa zic 102, nu 92.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #21
              problema se pune asa ca dacia iti da un consum la 100 de km dar in realitate consumul este mult mai mare deci cei de la dacia neau tras teapa cum sar spune parerea mea

              Comment


              • #22
                revin cu o precizare la un drum de 241 km pe bord pe gps aveam 231 km nu stiu daca este mare sau mica diferenta dar este si nu este normal deci minciuna si furaciune romania te iubim ....

                Comment


                • #23
                  de ce nu intrebati la vocea clientului si ne spuneti si noua ce v-au spus?
                  nu pot sa cred ca e o eroare asa de mare...
                  nu va luati dupa gps! hartile nu sunt puse la punct 100%!

                  Comment


                  • #24
                    Voi nu va dati seama ca la fiecare 5000 km rulati dispar aproximativ 2mm din diametrul anvelopei? Iar asta inseamna cativa metri in plus inregistrati la fiecare km parcurs.
                    Totdeauna roata va indica in plus datorita uzurii anvelopei si tot ansamblului de roti dintate, iar gps-ul in minus datorita intarzierii de comunicare cu satelitul (exact ca la tv cand imaginea ajunge cu un mic decalaj) de ordinul fractiunilor de secunda dar care conteaza. GPS-ul aplica doar formula vitezei cunoscand distanta si timpul. Niciodata gps-ul nu va da in plus fiindca ar insemna sa cunoasca pozitia inainte de a ajunge intr-un punct. Apoi mai este si eroarea de traiectorie la gps, daca mergi in slalom usor, el calculeaza dupa linie dreapta nu curbilinie pe anumite portiuni.
                    Last edited by amigos; 13 July 2011, 23:50.

                    Comment


                    • #25
                      Eh, comparam 2 metode imprecise si ne intrebam care e mai imprecisa.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • #26
                        si la final concluzionam ca daca dacia ar fi fost facuta de floxvagin sau bemve, arata exact, dom'ne...exact pe ma-sa, ca toate mint, chiar si bentley-ul are eroare la bord
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • #27
                          eu nu mam referit la eroarea pe vitezometru ci la distanta parcura am facut proba si cu skoda superb si cu passat si cu audi a6 distanta depe bord este la fel ca pe gps adica 241 arata gps 241 arata si jurnalierul masini

                          Comment


                          • #28
                            Camioanele au un reglaj al kilometrajului. dacia nu are? ar trebuii gasit si reglat incat vitezometrul sa dea viteza egala cu cea a gps-ului,gps-ul fiind cel mai corect instrument de masura al distantei, vitezei si acceleratiei. si acceleratia am vazut la mai multe emisiuni de specialitate ca era masurata cu gps legat la laptop

                            Comment


                            • #29
                              viteza afisata si distanta parcursa vin pe un singur fir, de la senzorul cutiei de viteze. ai putea incerca sa reglezi softul din procesorul bordului, sa nu mai minta. eu am vazut specificatii de ford/jlr/volvo, care cer ca bordurile sa aiba abatere de minim 5km/h la 100km/h afiat si minim 3km/h la 60km/h afisat; la dacia nu cred sa fie altfel, in general la toate masinile exista eroare, iar daca exista la vitezometru, foarte probabil sa fie si la odometru. cea mai buna metoda de masurat distanta nu e gps-ul, datorita erorii de pozitionare cat si a curburii scoartei terestre. inca o chestiune, al dacia, renault, in general, senzorul de turatie al arborelui secundat al cutiei d eviteze, cel care da impulsurile de distanta si viteza, are raport supraunitar fata de arbore, adica 1.08:1, daca retin eu bine. din softul bordului se corecteaza acei 8% sa fie undeva la 5%, adica aproape de specificatii, la viteze normale, legale de deplasare. v-ati si gasit cu ce sa comparati erorile din bord, cu passat, superb...astept o comparatie vis-a-vis de confort si performante cu maybach 550
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by L3on_rgby View Post
                                Camioanele au un reglaj al kilometrajului. dacia nu are? ar trebuii gasit si reglat incat vitezometrul sa dea viteza egala cu cea a gps-ului,gps-ul fiind cel mai corect instrument de masura al distantei, vitezei si acceleratiei. si acceleratia am vazut la mai multe emisiuni de specialitate ca era masurata cu gps legat la laptop
                                Vai tu, chiar ai vazut la televizor la mai multe emisiuni? Cumva la emisunea aia TopGear in care Romania era prezentata ca o tara de tigani cu sosele de pamant? Incredibil!! Ce tare prosteste televizorul asta in ziua de azi... si eu am vazut odata la tv ca a murit base intr-un accident aviatic si firar al naibii ca inca traieste...
                                Last edited by amigos; 30 September 2011, 21:47.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google