Kit De Distributie

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca te duci cu piesele tale, service-ul asigura garantie numai la manopera,garantia la piese ti-o asigura magazinul numai daca faci lucrarea la un service agreat de el.

    Comment


    • #17
      La Apan pe Cosbuc manopera la distributie e in jur de 250 de ron...daca mergi cu piesele tale sau le cumperi de la ei ai garantie de 1 an sau 60.000 de km (care se atinge primul).
      Piesele pentru distributie costa in jur de 1.150 de ron plus 500 de ron pompa de apa (daca e necesara schimbarea ei).
      sigpic

      Comment


      • #18
        tot cu chitul

        salutare tutror,am asistat la mai multe discutii privind schimbul chitului de distributie ,parerile sunt impartite cu privire la capacul la pompa de apa (ba trebuie schimbat ,ba nu trebuie schimbat daca nu are scapari de lichid)cum sta treaba? ce parere aveti???????

        Comment


        • #19
          daca nu curge e ok sa lasi pompa de apa veche, dar cum iti e norocul poate sa te tina pana la urmatoarea distributie sau poate sa te tina 10.000 de km .

          Eu as alege sa pastrez pompa veche

          Comment


          • #20
            Parerea mea este ca la prima distributie schimbata, pompa de apa trebuie inlocuita numai daca da semne de oboseala - jocuri anormale, uzuri mari dantura, pierderi de lichid, etc. Aici, un mecanic cu experienta relevanta in distributii iti poate fi de mare ajutor.
            Incepand cu cea de-a 2-a distributie, schimbarea pompei de apa este obligatorie de fiecare data.

            Comment


            • #21
              Parerea mea ar fi ca la fiecare schimbare de distributie, sa schimbi si pompa. Eu am lucrat la caz cand i-am schimbat doar cureaua si rolele (nu avea bani de pompa si nu a vrut) iar dupa vreo 10000 km, a venit ca pierde apa... era pe la pompa. A schimbat-o si pe aia dar, evident, a dat iar bani pe curea si role ca nu ii mai garanta nimeni ca sunt bune.

              Comment


              • #22
                in general, pompa se schimba la a doua schimbare a distributiei. sunt cazuri in care pompa mai duce un schimb, dar e pe riscul vostru. de obicei, cand se schimba distributia prima data se verifica sa nu fie probleme cu pompa, iar la a doua schimbare, adica dupa vreo 120.000 se schimba si pompa.

                Comment


                • #23
                  Eu am apelat intotdeauna la APAN pentru revizii si mi-a stat si mie inima in loc cand mi-au spus pretul pentru revizia de 60.000 km: aproape 2000 de lei.
                  Drept care am procedat la cumpararea pieselor din parcare de la "Popescu", unde am dat aproape 900 de lei pe toate piesele cu tot cu antigel si apa distilata.Apoi am mers la service, unde am mai platit 300 de lei manopera, si 100 de lei un semering plus suportul pentru placuta de inmatriculare.
                  Mi-au spus ca nu ar trebui sa schimb pompa de apa, dar mi-a recomandat un mecanic sa o fac totusi, plus ca unui coleg "Loganist" la revizie i s-a gasit deja o problema - de ce sa risc pe banii mei?!
                  Au strambat din nas si mi-au spus ca nu-mi pot da garantie, dar am garantia de la vanzator pentru piese.In schimb, la ARAN Braila intotdeauna au fost serviabili, meseriasi si au terminat treaba repede.
                  Daca faceam revizia la firma de unde am luat piesele, m-ar fi costat 1000 de lei toata afacerea, dar facusem deja programarea la Braila si, in plus, daca vrei sa vinzi masina, servicul facut cu simt de raspundere se simte la pret.

                  Comment


                  • #24
                    du te la oti pe centura,ca pleci cel mai ieftin de acolo cel mult 700 ron,cu totul.

                    vreau si eu parerile voastre. loganul 1,4mpi plus 3500euro ptr un ford focus break din 2009,1,6tdci,110cp,diesel cu 88000km.merita schimbul?
                    Last edited by 11pnm; 29 August 2011, 12:12. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by DeWiL View Post
                      Daca te duci cu piesele tale, service-ul asigura garantie numai la manopera,garantia la piese ti-o asigura magazinul numai daca faci lucrarea la un service agreat de el.
                      la un service autorizat RAR. ultimele reglementari ale producatorilor de piese, referitor la kitul de distributie, recomanda inlocuirea pompei de apa daca este actionata de cureaua de distributie. este una din conditiile de acordare a garantiei la kit.
                      Last edited by berec; 29 August 2011, 12:40.

                      Comment


                      • #26
                        Pana la urma inlocuirea pompei de apa este o reglementare, recomandare sau conditie??? Poate poti sa dai mai multe detalii lamuritoare ... nu de alta dar n-am inteles. Multumesc!

                        Comment


                        • #27
                          Eu am cumparat astazi (Vitan) .. un kit de distributie super ieftin 105 roni .. cel de provenienta renault era 170 .. si acum urmeaza montarea .. vreo 50 .. 60 de roni .. la un prieten .. deci mult mai subtire decat se zicea sus .. cu 300 .. 400 .. piesa + montat ..

                          Cheers !
                          Nu conteaza unde ajungi .. ci calatoria pana acolo ..

                          Comment


                          • #28
                            Oau ce economie, acum sincer tu ai curaj sa montezi facaturile de distributii care se vand in Vitan ?

                            Ce kit ai luat Flennor ?

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by gl_mmm View Post
                              Pana la urma inlocuirea pompei de apa este o reglementare, recomandare sau conditie??? Poate poti sa dai mai multe detalii lamuritoare ... nu de alta dar n-am inteles. Multumesc!
                              Acum 2 ani cand am lucrat la un service, pe partea de garantii, ne-au venit comunicate de la 2 producatori referitor la ce am scris mai sus. Noi am luat-o ca o conditie. Parerea mea este ca este bine sa fie schimbata o data cu distributia.

                              Comment


                              • #30
                                tot cu chitul

                                m-am interesat de ceva preturi;FRONTAL 800 lei tot chitul (inclusiv pompa de apa),APAN Cosbuc,1200 lei fara ponpa(cam hapsani nu?),APAN Centura 16oo lei??????????

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google