Lanturi Antiderapante

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lanturi Antiderapante

    Salutare colegi!

    Va cer o parere despre aceste lanturi antiderapante.Are careva,sunt ok?
    Masina e "incaltata" acum cu anvelope de iarna Michelin Alpin 4 de 185/65/R15.
    Zic ca e bine sa le ai in portbagaj(lanturile),mai ales cand iesi in afara orasului(atunci cand este posibil)

    Multumesc anticipat!
    Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

  • #2
    Dai atatia bani pe niste lanturi pe care nu le vei pune, poate, niciodata pe roti.
    Cauta un set care costa max. 100 lei.

    Gen astea.
    Nu lua din alea tip scarita.

    Comment


    • #3
      impotmolit in zapada nu ramai cu cauciucuri de iarna decat pe drumuri forestiere , de munte , etc pe unde nu prea ai ce cauta cu loganul cand ninge si viscoleste.
      de obicei pe dn-uri se pune un tir de-a latul si cu mama lanturilor (si la gat daca ai) nu poti trece.
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • #4
        Am trecut prin zapazi de zapezi. Ramaneam cu omatul sub masina, de se ridica masina - nu mai aveau ce scurma rotile (mai ales in zona scutului), o scoteam cu lopata (in permanenta in masina in acest sezon) si plecam la drum.
        Am si lanturi. Nu le-as pune de teama ca pot face ravagii daca se rup (senzori abs, furtun frana etc).
        Atat timp cat sunt suficiente anvelopele dedicate...nu are rost de legatura la cap suplimentara
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #5
          Am si eu un set de lanturi, cumparate prin 2007. Nu stiu daca sunt cele din link-ul pus de Mr.K, dar tot ~70 lei au costat. Cutia este sigilata, nici macar n-am avut curiozitatea sa le pun pe masina.
          Concluzia mea este ca sunt inutile. Cauciucurile de iarna sunt suficiente pentru zapada. Daca zapada este prea mare si ai nevoie de lanturi, mai bine ramai la gura sobei.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #6
            Depinde, e posibil sa fii nevoit sa ai lanturi.
            Am un coleg care si-a facut casa intr-un loc pitoresc si greu accesibil, langa Iasi.
            Cand ninge, pleaca de acasa cu lanturile montate la masina pana la DN, acolo le scoate si vine catre servici.
            La final de program, reia operatiunile in sens invers.
            Pai eu sa montez si sa demontez de 2 ori pe zi lanturi, cred ca mai bine as dormi la munca.

            In ultimii 15 ani am montat de 3 ori lanturile. In ultimii 5- niciodata. Am un set nou in portbagaj. Tot lopata e baza, restul fac anvelopele.
            Nu mai sunt nici iernile ce-au fost.
            Last edited by mr.K; 12 November 2016, 16:48.

            Comment


            • #7
              Asa stiu ai eu pe cineva care locuieste pe langa Bucuresti. Are un Nissan Patrol din 1995 pe care il scoate doar cand ninge sau cand pleaca iarna la munte.
              Spune-i colegului ca gaseste asa ceva pe la 3000-4000E, il trece in carte autoutilitara ca sa nu plateasca impozit pentru 2.8 litri si nu-i mai ingheata mainile de doua ori pe zi.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #8
                Sa le tii in portbagaj , sunt bune , in rest isi fac treaba cauciucurile , daca autoritatile nu sunt luate prin surprindere . Eu de vreo 8 ani le tin in portbagaj pt a fi acolo , plus o lopata , care sincer sa fiu , am folosit-o de cateva ori

                Trimis de pe al meu SM-J100H folosind Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
                  Cred ca renunt a le mai cumpara.Mi-e sa nu faca mai mult rau decat bine.
                  Fiind la prima masina mica,nu stiam cum sa o echipez mai bine de iarna.Voi cumpara o lopata rabatabila si imi pun si o ladita de nisip in portbagaj,ca nu se stie.Daca spuneti ca(,) cauciucurile de iarna sunt de-ajuns,atunci ma conformez
                  Din '91 si pana acum 3 luni de cand am luat masina,am condus numai camioane.Si nu stiu cum se comporta masinuta mica pe zapada.

                  Inca odata va multumesc mult! Numai drumuri bune sa aveti!
                  Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Fara troliu lanturile sunt inutile.
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #11
                      Nu sunt inutile fara troliu. La mine la serviciu am venit intr-o zi dimineata pe uscat aproape, iar la plecare, trei dintre colegii mei n-au reusit sa ajunga la poarta "fabricii" fara lanturi. Atat de tare ninsese intre timp, iar poarta era undeva "in deal". Pe vremea aia nu erau obligatorii gumele de iarna si n-avea niciunul.
                      In concluzie sunt bune daca n-ai anvelope de iarna bune. Desigur ca depinde si de drum.

                      Comment


                      • #12
                        Parerea mea esta ca sunt bune la masina omului.Am un set si le-am folosit de 3 ori,prima data la socrii mei,zapada f mare,drum in rampa,cu michelin-urile de iarna n-am putut urca nici mort,mai ales ca drumul prezinta in urcare si un viraj aproape de 90 grade spre dreapta unde pierzi din demaraj,am pus lanturile si a urcat de n-a avut aer.De doua ori le-am folosit la munte,pe drumul spre platoul Padina,de la Glod.Lopata am permanent in sezonul de iarna.
                        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                        Comment


                        • #13
                          Nu strica sa le ai in portbagaj, nu ocupa mult loc. Mai bine sa le ai si sa nu-ti trebuiasca decat invers.

                          Comment


                          • #14
                            Bine punctat @Fanez !

                            Trimis de pe al meu SM-J100H folosind Tapatalk

                            Comment


                            • #15
                              Am inteles.

                              Multumesc prieteni!
                              Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google