Led Logan 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Merg de 3 ani si nu m-a oprit nimeni.
    sigpic

    Comment


    • #32
      Niciodata nu e pre tarziu sa gasesti unul " scrupulos la datorie"

      Comment


      • #33
        Originally posted by OldMann View Post

        Atentie: folosirea DRL pe drumurile publice, in Romania, nu e reglementata. Daca ai aprinse numai DRL si nu ai aprinsa faza scurta, poti primi amenda. Esti la mana politistului si nu ai ce face, codul rutier roman nu prevede DRL.
        Pai si atunci de ce au mai montat DLR, daca trebuie aprinsa faza scurta? Undeva este reglementata aceasta utilizare a DLR-urilor, ca altfel nu am fi avut acest sistem de iluminare. In afara localitatilor, numai cu DLR am mers (evident, in functie de conditiile atmosferice) si nu am intampinat probleme.
        Last edited by Crs. Sandel; 31 May 2016, 19:27.

        Comment


        • #34
          Normele interne ale Poliției specifică faruri aprinse, cum DRL la Dacia e în far ești OK.

          Dacă ai Skoda cu DRL lângă proiectoarele de ceață iei amendă.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #35
            Fara sa fiu carcotas, mai ales ca am dat de un "scrupulos iertator" la un moment dat, conform codului rutier valabil in Romania

            Art.44. -
            (2) În circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule sunt obligati sa foloseasca si în timpul zilei luminile de întâlnire.

            Art.108. - (1) Savârsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe lânga sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
            a) 2 puncte de penalizare pentru savârsirea urmatoarelor fapte:
            7. nerespectarea obligatiei de a folosi luminile de întâlnire si pe timpul zilei, pe autostrazi, drumuri expres si pe drumuri nationale europene (E);

            Comment


            • #36
              Da, dar pe vremea cand s-a elaborat codul rutier nu prea existau masini cu lumini de zi.
              sigpic

              Comment


              • #37
                Terminati cu prostiile dezbatute si redezbatute legate de luminile de zi de la Logan 2. Mergi cu ele pe drumurile publice, nu te amendeaza nimeni. Bineinteles, cu DRL doar cand e lumina afara. Dupa, aprinzi luminile de intalnire / faza scurta. Ce ne place sa dezgropam vechi "probleme"...

                Comment


                • #38
                  Probabil nu primesti amenda pt. ca s-au mai "umanizat" si politistii rutieri. Eu la vechiul Logan 1 aveam DRL-uri led aftermarket, am fost oprit in trafic si doar mi s-a atras atentia asupra obligatiei de a folosi luminile de intalnire. Acum am Sandero 2 si in aproape 8 luni nu am fost oprit, desi am mers doar cu DRL-urile. Legislatie noastra rutiera e invechita, dar pana va fi modificata suntem la cheremul lui "Garcea".

                  Comment


                  • #39
                    Am fost sfatuit de un politist sa merg cu faza scurta aprinsa, am inteles de la el ca se mai aplica amenzi pt mers in afara localitatii doar cu drl ul, ca trebuie cu faza scurta, asa este in lege, inca nu au adus o la zi
                    Eu merg aproape tot timpul in afara localitatilor cu faza scurta, este si mai vizibila masina in trafic

                    Comment


                    • #40
                      La un control de rutina pe E70, acu 1 an, polițistul mi-a recomandat călduros sa merg cu faza scurta, deoarece DRL nu se fabricau în 1995, când a fost reglementat mersul în afara localităților. Deobicei merg cu DRL, dar exista o posibilitate sa iei amenda și pentru acest lucru, dar cum la noi nu prea se aplica legea, în general, slabe șanse sa iei amenda ca mergi doar cu DRL.

                      Comment


                      • #41
                        eu am aproape 2 ani, merg numai cu DRL'ul si am trecut pe langa o gramada de echipaje de politie si nimeni nu a avut nicio treaba cu mine ... Oricum sunt destul de vizibile ...

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by t0rquemada View Post
                          Normele interne ale Poliției specifică faruri aprinse, cum DRL la Dacia e în far ești OK.

                          Dacă ai Skoda cu DRL lângă proiectoarele de ceață iei amendă.
                          Da, scumpule, cumparati Dacia nu cumva Skoda, ... slabut, hai ca poti mai mult ... misto indeletnicire, agent de influenta ...

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by liviunvl View Post
                            Probabil nu primesti amenda pt. ca s-au mai "umanizat" si politistii rutieri. Eu la vechiul Logan 1 aveam DRL-uri led aftermarket, am fost oprit in trafic si doar mi s-a atras atentia asupra obligatiei de a folosi luminile de intalnire. Acum am Sandero 2 si in aproape 8 luni nu am fost oprit, desi am mers doar cu DRL-urile. Legislatie noastra rutiera e invechita, dar pana va fi modificata suntem la cheremul lui "Garcea".
                            Punem chestii aftermarket "OMOLOGATE" si ne intrebam de ce ne opreste politia. Acelasi lucru si cu LED-urile puse la DRL pe ultima generatie de la Dacia ( alea de ies din far de zici ca-s 2 torte ). Legalitati peste legalitati...
                            Mergeti cu faza scurta si cu LED-urile omologate
                            Last edited by Midnighte; 1 June 2016, 09:29.

                            Comment


                            • #44
                              Mai gresim si noi...

                              Comment


                              • #45
                                Eu am parcurs aproximativ 3000 km pe autostrada in Ungaria ,Austria,Serbia,Macedonia,Grecia pe timp de zi numai cu DRL-ul si nici un echipaj de politie nu ma oprit si am trecut pe langa ele slava domnului.Politia Romana au si ele in dotare Logan 2 cu lumini de zi,pe ei cine ii amendeaza?Acuma de luminile de zi cu leduri in ele ce sa zic ,ramane la aprecierea politistului.Ar putea sa se lege de faptul ca producatorul nu a prevazut leduri.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google