Legare Alarma La UCH

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Legare Alarma La UCH

    Am achizitionat o alarma Pilot (oferta, hypermarket) si am reusit dupa multe cautari si probe sa o leg de UCH-ul masinii. Acum am toate functiile activate si configurate exact cum am nevoie.
    Adica: inchidere - deschidere din telecomanda alarmei impreuna cu armare/dezarmare si in plus si deschiderea portbagajului tot din telecomanda alarma (si buton interior, de back-up). La punerea contactului, in 4 secunde se blocheaza usile (daca nu este vreuna deschisa) iar la oprirea motorului le deblocheaza automat. Mai mult, daca armez alarma cu usile blocate in prealabil (din cheie) la dezarmare nu mai deblocheaza usile.

    Totul este ok, multumiri tuturor celor care m-au ajutat cu informatii, dar mai am inca un mic inconvenient: nu se mai stinge plafoniera la blocarea usilor din telecomanda alarmei. Din telecomanda originala se stinge, la fel ca si inainte. Sau o stinge temporizarea automata dupa 20-30 min (nu stiu exact).

    Am pus si un fisier cu modul de legare a firelor. Mai trebuia cumva legat si firul 5 (iesire masa armare)? Daca da, unde?
    Attached Files
    GL-22-TOF

  • #2
    Salut.Si eu am tot PILOT dar nu stiu cum a legat-o "nea costica" electricianul ca nu se deschide portbagajul din telecomanda alarmei .Ai la portbagaj modelul cu buton sau direct yala?

    Comment


    • #3
      RE

      Cred ca ar fi fost mai bine sa legi firul maro la plafoniera,asta cu conditia sa poti sa intirzii armarea cu 30 s(unele alarme au aceasta functie programabila din telecomanda sau pri scoaterea unui trigger).Exact aceeasi problema am avut-o cu o alarma Maat montata pe un Renault Laguna si pina nu am legat-o la plafoniera tot asa mi-a facut.

      Comment


      • #4
        @alex: la portbagaj am modelul vechi (cu yalla direct), fara buton. Inainte sa pun alarma aveam deschiderea facuta din telecomanda-cheie originala (vezi my ride, in semnatura).
        Acum am legat-o la canalul 2 al alarmei, prin intermediul unui releu.

        @luclapin: alarma are si optiunea de armare pasiva si auto-armare, functie dezactivata (am scos jumper-ul) pentru ca prima data am montat alarma individual, independent de inchidere si fara plus pe contact. Dar armeaza automat dupa 20 sec ( nu 30). Dezavantajul este ca nu pot astepta atat pana se armeaza alarma... Ar insemna sa stau langa ea, si nu este o optiune viabila.

        Cum ii pot "spune" UCH-ului ca s-au blocat usile si ca trebuie sa comande stingerea plafonierei?


        Pinii corespunzatori plafonierei din UCH sunt:
        PI A2, Comanda iluminat plafoniera-> temporizator
        B5 + baterie protejat temporizator - pt. lumini interioare
        EHI B30 comanda "-" iluminare interioara de la cadru usa spate
        B40 comanda iluminare interioara - cadru usa fata


        Ceva idei?
        Last edited by danielliviu; 1 December 2008, 13:01.
        GL-22-TOF

        Comment


        • #5
          Danielliviu ai un mesj pe privat

          Comment


          • #6
            Am atasat si o poza din manualul alarmei cu semnificatia conexiunilor.
            Mentionez ca am legat ultimele 2 fire astfel:
            inchidere (albastru/alb) la conectorul PI pinul A17
            deschidere (verde/alb) la conectorul PI pinul A8

            Firul GRI (iesire masa armare) nu l-am legat nicaieri.
            Attached Files
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              Asa am si eu! Care e firul ce lai tras pt portbagaj?

              Comment


              • #8
                Firul violet (iesire - canal 2) l-am legat la portbagaj prin intermediul unui releu si am luat +12V din UCH (protejat). Daca te intereseaza exact schema de montaj o sa revin maine (am lucrat direct la fata loculuim nu am o schema desenata).

                PS: De fapt prin firul violet din alarma comanda releul sa actioneze actuatorul portbagajului.
                GL-22-TOF

                Comment


                • #9
                  Pai cu ce te incomodeaza c anu se stinge imediat plafoniera? Oricum iti taie uch-ul alimentarea dupa cavat timp.
                  Fuarte Nervos !!!

                  Comment


                  • #10
                    danielliviu multumesc pentru informatii ,nici la mine nu se stinge plafoniera cand armez alarma, dar nu ma deranjeaza ca oricum ea se stinge dupa 20-30 sec cand ai inchis usiile.

                    Comment


                    • #11
                      In fisierul atasat am pus si modul in care am legat releul pentru portbagaj. Eu am optat pentru alimentare cu +12V protejat, din UCH.

                      Deocamdata nu ma derajneaza pentru ca am oprit-o si nu o mai folosesc. O sa vreau sa modific iluminarea interioara si o sa am nevoie sa-mi stinga toate luminile cand armez alarma.
                      Si nu imi sta in fire sa incui masina in parcare (in general ajung acasa pe la miezul noptii) si sa o las in strada cu lumina interioara aprinsa.
                      Oricum, mai putin conteaza motivele, ideea este ca atat timp cat incui de la cheie se stinge, ar trebui sa se stinga si cand incui din alarma.
                      Attached Files
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • #12
                        Intre timp am aflat si un raspuns. Se pare ca UCH-ul da comanda de stingere a plafonierei doar cand primeste comanda blocarii usii prin radiofrecventa. In rest, daca primeste comanda de la b utonul interior si/sau alarma activata prin alta telecomanda, comanda stingerea plafonierei dupa temporizarea normala.

                        Singura solutie ar fi folosirea cheii si pentru a activa alarma, dar am incerca sa reprogramez telecomenzile si nu a vrut sa memoreze si frecventa cheii.
                        Deci, deocamdata ramane asa cum este.

                        Daca moderatorii considera ca e necesar, atunci se poate inchide.
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • #13
                          Buna baietii.AM si eu o nelamurire,am cumparat o alarma de la metro pilot..tin minte ca am dat 100 de ron,am montat alarma,de fapt un electricist a montato si dupa ce depasesc viteza de 100km|h incep sa clipeasca liminile de avarie,reduc pana la 80-90 si se opresc...si tot asa...o fi alarma de prosta calitate sau e o greseala de montas?multumesc

                          Comment


                          • #14
                            Salut ,eu am folosit aceasta alarma pe un autoturism ARO si nu am avut probleme cu ea , in mod normal la punerea contactului alarma se dezactiveaza deci nu cred ca este de la alarma. Cu stima.
                            Last edited by johans; 30 May 2009, 16:35. Reason: singura chestie ca nu se armeaza silentios in rest e ok.

                            Comment


                            • #15
                              @ danielliviu,dupa ce ai activat alarma si inchizi cu telecomanda originala mai clipesc pozitiile?
                              AC/DC- RIDE ON

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google