Lege Noua Propusa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lege Noua Propusa

    Dupa cum zice si titlul am vazut azi la tv ca seful politiei rutiere din romania vrea sa bage o noua lege. Aceasta lege consta in interzicerea persoanelor sub 23 ani sa conduca masini cu capacitate cilindrica mai mare de 1400 cm3.
    Ce parere aveti de aceasta lege?
    laureate 1.5l, albastru marin

  • #2
    in viata lor nu or sa poata introduce astfel de lege!e discriminare pe fata!si 1400cmc???macar 2000....
    "CAND VIATA E PREA GREA....LAS-O JOS!"un batran logan de 1.4!:drunk

    Comment


    • #3
      da frate nu inteleg e o idiotenie cand am auzit mi-am facut cruce
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • #4
        Viteza prinde si 1.4 si 2.5, eu consider ca 110-130 km/h este suficient pentru o plimbare "domestica". Decat limitare de capaciate mai bine limitare de viteza pe masina!

        Comment


        • #5
          eee da nu stiu ce sa zic ei se refera la puterea masinii nu stiu mai bine dadeau o limita de cai putere nu de capacitate ca daca o luam asa imi iau un sciroco de 1.4 cu 200 de cai
          laureate 1.5l, albastru marin

          Comment


          • #6
            nu vor reusi in veci sa introduca o astfel de lege...
            sigpic

            Comment


            • #7
              Asa ceva nu are cum sa se faca desi ar fi bine pentru ca am vazut foarte multi idioti care ei nu stiu sa merga drept pe doua picioare si au sub fund 400 - 500 CP.

              In aceasta categorie intra acei copii de bani gata care isi obtin permisul pe bani si a doua zi tatii ii cumpara Mustang.
              sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

              Comment


              • #8
                Cat cretinism...Da astia de merg cu 180 cu 1.4? sau chiar 200? ii vor obliga sa mearga cu 0.8?

                Comment


                • #9
                  Cam aiurea legea asta si cam discriminatorie. In locul ei, eu as milita pentru o lege prin care sa se reintroduca poligonul, si in general unele modificari pentru examenul pentru permis + un fel de curs rutier de la varsta de 16 ani (poligon, teorie rutiera) - asa cum e in Finlanda (scoala de soferi acolo dureaza 2 ani de la 16 la 18 ani).
                  O alta lege ar fi asta: cei incepatori sa aiba limitare de viteza in orase de 40 Km/h si in afara (drumuri judetene, nationale) de 70 km/h si pe autostrada maxim 80 km/h (aici e cel mai simplu, ca nu avem autostrazi )

                  Comment


                  • #10
                    Doar vrea sa introduca legea dar sigur nu reuseste.
                    sigpic #

                    Comment


                    • #11
                      bunicuto, ca incepator esti obligat prin lege sa te deplasezi in primul an de conducere (cat sta portocala-n fereastra) cu 10km/h mai putin decat limita de viteza de pe sectorul rspectiv de drum.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Da ? noh, habar nu aveam...ca de cand mi-am luat eu permisul...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Seba View Post
                          bunicuto, ca incepator esti obligat prin lege sa te deplasezi in primul an de conducere (cat sta portocala-n fereastra) cu 10km/h mai putin decat limita de viteza de pe sectorul rspectiv de drum.
                          Eu stiam ca trebuie sa mergi cu 20 km/h mai putin decat limita de viteza de pe sectorul de drum , daca esti incepator...........
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Nu ma mai mira deloc prostia unor legiuitori care inca nu s-au trezit din perioada cooperativelor agricole de productie(C.A.P.).Pentru a iesi in evidenta,nu conteaza cum,sunt in stare sa "emane tot felul de emanatii urat mirositoare",pt ca judeca cu alte parti ale corpului,decat un om normal.

                            @Seba-
                            Reguli generale
                            Art. 48.2.
                            4.Viteza maxima admisa in afara localitatilor pentru autovehiculele ai caror conducatori au mai putin de un an practica de conducere sau pentru persoanele care efectueaza pregatirea practica in vederea obtinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mica decat viteza maxima admisa pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse.
                            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                            Comment


                            • #15
                              Daca-i pana acolo si am nevoie de masina puternica,sau copiii astia mai nebunatici..care iau permisu si a 2a zi vad numai 2.5 TDI,3.3 TDI,4.2 FSI..atunci de ce nu isi cumpere un 1.4 TFSI 160 cp?Si tot nu au rezolvat ei nimic cu legea.Pana la urma cred ca nu au avut aia de lucru..si s-au gandit sa mai dea o lege.
                              Cumpar volan de Duster

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google