Lege Noua Propusa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu nu m-as lega de varsta ci de statutul de incepator. Ar trebui ca perioada sa fie mai lunga de un an si as propune examinari intermediare si o alta examinare finala + limitari mai drastice ale vitezei la incepatori si amenzi usturatoare celor ce incalca regula. De ce sunt atat de rau cu incepatorii ? Am dus la groapa o verisoara ce avea permis de 7 luni ... acul vitezometrului era la 120 km/h . Dumnezeu sa o ierte !
    sigpic
    Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

    Comment


    • #17
      ady_p,CONDOLEANTE.
      Eu cred ca trebuie umblat la scolile de soferi,asa-zisii instructori si la pseudo-examinatorii din cadrul militiei.Cei vinovati sa infunde puscaria!
      Aseara am vazut la tv un analfabet care avea categortiile b,c si e,cum e posibil sa obtina ,un incult care nu stie sa citeasca,un permis de profesionist?
      Sper ca ce se intampla in Arges si Covasna sa fie un fel de tsunami...
      Last edited by D-FENS; 12 March 2009, 23:25.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #18
        masini cu motoare de 1.4 sunt cu gramada .. si cai putere multi doar bani sa fie
        ce ar face ei ar fii cam egal cu 0 pt ca aia cu bani tot vor avea masini tari
        eu cand aveam vreo 8 luni de permis m-a luat radarul cu 71 in localitate , daca se respecta .. sa am cu 20 mai putin normal trebuia sa am 30 sau maxim 40 .. ca nah
        ar trebui sa fie amenzi mari pt aia care nu merg cu 20 mai putin ..care mai poarta portocala in geam
        cineva zicea mai sus ca limitare de 40 de km la ora pt aia lipsiti de experienta.. cred ca m-as zgaria pe ochi sa mearga careva prin oras cu 10 la ora sau 20
        Last edited by raduprov; 12 March 2009, 23:34.
        Its just a car ...

        Comment


        • #19
          ady_p condoleante si din partea mea
          in legatura cu legea e idioata...nu, reforumulez: sunt idioti cei care au propus-o..nu ca sunt incepator...mai am 3 luni si implinesc si eu anul..nu-s vitezoman ( unde nu imi permite drumul/masina etc ) dar eu poate vreau sa imi iau un logan diesel 1,5 ... un 1,6 ...care e problema? nu e destul ca dupa lege trebuie sa merg cu 10-20 mai putin km`h ? eu merg cu max 60 si nu s-a legat nimeni de mine..nu cred ca vor reusi sa bage legea asta.
          " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

          Comment


          • #20
            si oricum s-ar revolta producatorii ca astfel ar pierde din clienti...sunt prea multe la mijloc sa faca asa ceva..... Plus ca e aiurea tare... adica tataie de 60 ani isi masina de 3000 cm.... ca vezi doamne el conduce mai bine ) e de rasul lumii o decizie ca asta
            Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
            ID: cipry263

            Comment


            • #21
              nu cred ca vor reusi..asa cum au zis si altii mai sus..imi iau motor 1.4 de 200 de cai..

              Comment


              • #22
                Off topic: Presimt ca o sa fie mare ciufuleala pe Thread-ul asta
                On topic: Eu nu am avut bani pt. masina puternica pana la 23 de ani, mi-am cumparat un rapan de dacie 1310 din economii. Deci, cine isi permite masina puternica pana la varsta asta ori i-o da mama (tata) cadou printului (macar daca da in stalp, sa-l rupa) ori baiatul (fata) se "descurca" si face ce vrea pe "barba" lui!
                Nu am nici eu prea multi ani la volan dar prin natura meseriei am vazut ce poate face face o minte necoapta ( nu neaparat sub 23 de ani) plus multi cai sub capota!

                Comment


                • #23
                  Poate e cam off-topic,dar am ramas masca,nu de invidie,cand am vazut cum un pustan de nici 20 de ani care statea pe scara cu mine(apartament cumparat de parintii lui) a primit cadou de la parintei un BMW negru seria 3(Bangles),aproape nou,adus din Germania.
                  De ce?Pentru ce?Ce vor acesti parinti sa demonstreze?Si cui?Dar cu ce pret,la un moment dat?
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • #24
                    ady_p: Condoleante si din partea mea.

                    ar fi o idee proasta limitarea capacitatii cilindrice, dar sunt de acord cu limitarea in viteza mai mult de 10 km/h in minus fata de normal si amenzi mai mari...
                    e-mail: office@stickere.info

                    Comment


                    • #25
                      motoarele sub 100 de cai o sa dispara si de pe dacia din 2012. asa ca daca legea se accepta o sa mearga toti cu noul spark.

                      apropo de permisele luate pe bani. am vazut la tv ca l-a oprit politia pe unu in pitesti pt o contraventie, si avea categoriile B C D E, si cand l-a pus politaiul sa semneze procesul verbal, nu stia sa semneze
                      Attached Files
                      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                      Comment


                      • #26
                        @ cipri , tataie la 60 de ani inca e bine dar sa vezi babe la 70 de ani la volan sa babeti la 80 , deci am ramas cruce cand am vazut ce facea pe drum .. semnaliza in curba si tot prostii ...nu se asigura si etc
                        @alindrgn poate ca nu vroia si facea pe prostu

                        on:oricum asa ceva nu vor putea baga ..asa lege .. nu are cum
                        Last edited by raduprov; 13 March 2009, 01:31.
                        Its just a car ...

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by raduprov View Post
                          masini cu motoare de 1.4 sunt cu gramada .. si cai putere multi doar bani sa fie
                          ce ar face ei ar fii cam egal cu 0 pt ca aia cu bani tot vor avea masini tari
                          eu cand aveam vreo 8 luni de permis m-a luat radarul cu 71 in localitate , daca se respecta .. sa am cu 20 mai putin normal trebuia sa am 30 sau maxim 40 .. ca nah
                          ar trebui sa fie amenzi mari pt aia care nu merg cu 20 mai putin ..care mai poarta portocala in geam
                          cineva zicea mai sus ca limitare de 40 de km la ora pt aia lipsiti de experienta.. cred ca m-as zgaria pe ochi sa mearga careva prin oras cu 10 la ora sau 20
                          legea se refera strict la "in afara localitatii" nu si in localitate.
                          Nu va mai plangeti , din cate stiu este fiat bravo 1.4 turbo ...150 cp
                          Limitarea nu mi se pare corecta pe cm3 ,cel mai corect ar fi pe cp ...plus nenorociri se pot intampla si la 50 km/h ,cu 50 cp ...
                          In ceea ce priveste accidentele rutiere usoare, statistica este si mai alarmanta. Aproape o jumatate dintre acestea au fost generate de soferi care tocmai isi luasera permisul. In 2008 acestia au provocat 96 de accidente usoare, soldate cu 116 persoane ranite usor. Principalele cauze care au dus la comiterea acestor accidente sunt viteza excesiva, imprudenta la volan, circulatia pe contrasens, depasirile neregulamentare sau nepastrarea distantei in mers.
                          Last edited by Cristi_Xp; 13 March 2009, 01:49.
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #28
                            sau inmultit masinile foarte mult in ultimii 4 ani.nimeni nu se ocupa de nimic.in afara se fac pregatiri temeinice pt cei ce urmeaza sa aiba permis.la noi...ia ''jean'' carnetu si da cu dacia in pom si pe langa asta mai ia si viata altor copii.din partea mea limitare la putere frate.mi s.a luat de ''soferi'' care se pun pe trecerea de pietoni ca sa fie ei primii, de cretini care nu semnalizeaza, de idioti care merg fara lumini noaptea si care iti aprind ceata in ochi in ziua mare si altele si altii...asa e la noi.
                            tara v.a creste prin bun simt si responsabilitate.
                            TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL!!

                            Comment


                            • #29
                              asa e flavio nu ai ce`i face , fiecare greseste
                              noaptea pe mine ma dispera cel mai mult aia care merg cu becu de ceata de pe spate aprins , i depasesc si il aprind si eu ...
                              Its just a car ...

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by ten View Post
                                Dupa cum zice si titlul am vazut azi la tv ca seful politiei rutiere din romania vrea sa bage o noua lege. Aceasta lege consta in interzicerea persoanelor sub 23 ani sa conduca masini cu capacitate cilindrica mai mare de 1400 cm3.
                                Ce parere aveti de aceasta lege?
                                Cine stie ce-a visat omu noaptea (poate a beut si ceva vin ).

                                In UK parca e o lege asemanatoare, incepatorii timp de un an au voie cu motoare de 1.6 maxim, cred nu sunt sigur (si puterea nu stiu daca e mentionata)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google