Legislatie In Bulgaria

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Legislatie In Bulgaria

    Salut!
    Am de gand sa merg cu Loganul pana in Grecia si m-ar interesa , de la cei care stiu/ au mai fost cateva amanunte de genul:
    -de la ce viteza iei amenda in Bulgaria( in Romania in localitate iei de la 60 la ora; in Grecia/Bulgaria o fi la fel?)
    -ce dotari suplimentare iti trebuie la masina( triunghiuri, veste...)
    -care sunt drumurile de urmat /evitat
    Orice sfat/sugestie este binevenit.

  • #2
    mai multe detalii gasesti aici.

    Respecta cat poti viteza in Bulgaria deoarece sunt spagari si incearca sa te ,,arda'' exact acolo unde este drumul mai drept si nu te astepti .
    In Grecia nu am vazut politie care sa stea la panda ca in Bulgaria, dar atentie mare in Grecia sa nu ai detector de radar montat sau la vedere in masina deoarece este interzis.
    In Bulgaria incearca sa mergi alaturi de alte masini, adica grupat deoece se speculau povesti , unele char adevarate ca sunt cam haiduci la drumul mare.
    real power..... diesel power by

    Comment


    • #3
      Si cele mai multe si corecte date le gasesti pe site-ul MAE! sau pe site-ul MAE al bulgariei

      Comment


      • #4
        in general militia lor sta la panda in zonele cu limitari mari de viteza ca sa te arda mai bine in rest nu cred sa te opreasca degeaba. adica spre exemplu daca vezi 90 50 40 30 incetineste ca e posibil sa fie undeva la umbra

        Comment


        • #5
          Originally posted by cosmindan View Post
          In Bulgaria incearca sa mergi alaturi de alte masini, adica grupat deoece se speculau povesti , unele char adevarate ca sunt cam haiduci la drumul mare.
          Fii dom'ne serios si nu mai dezinforma si speria omu' aiurea, doar asa ca sa faci discutii, astea sunt povesti de speriat turistii.
          Am fost de peste 15ori prin BG (inclusiv in GR) in ultimii 6-7 ani, inclusiv toata noaptea am circulat. Nu am mers in cardasie cu alte auto cu nr. de RO, decat de vreo cateva ori cand am fost 2 masini si am mers cu niste prieteni direct din Buc. Treaba asta cu mersu' in coloana cu "compatrioti" de-ai nostrii, asteptatu' pe traseu sa dai de ai nostrii, doar in ideea de frica, iar mi se pare o tampenie. Niciodata n-am avut probleme, nici macar cu radarele lor, desi pandesc la greu pe traseele spre GR via Sofia si in special. La fel si in apropiere de granita cu TR. Spre litoralu' lor nu sunt asa multe echipaje.

          Asta cu haiduciile se intampla prin anii '90, au fost cateva cazuri...nici decum nu era o regula nici atunci. Dar sa nu uitam ca si la noi se haiduceau tirurile din mers si se fura benzina la greu din magistrale. Aceasi racketi care actionau si la ei si la noi. Deci despre ce haiducii vorbim?

          Initiator, mergi fara stres, n-are nimeni nicio treaba daca mergi cat de cat legal si respecti limitarile in localitati si prin zonele unde stau gaborii lor. Daca ai ceva km parcursi, sunt usor de anticipat / identificat locurile de panda.
          In rest daca drumu' e bun, e o placere sa-l parcurgi, nema aglomeratie si (mult) mai putini idioti de-ai lor pe sosele decat la noi.
          Last edited by Kojak; 30 June 2013, 11:16.

          Comment


          • #6
            Am si spus ..... ''se speculau''. Zonele vizate erau chiar cele pana in Sofia unde erau dealurile acelea golase.Daca tu nu ai patit nimic asta nu inseamna sa nu fie atent deoarece si la ei saracia este destul de abundenta.
            real power..... diesel power by

            Comment


            • #7
              nu mai rau ca la noi

              Comment


              • #8
                @cosmindan:

                Nu sunt io vreo exceptie ca n-am patit nimic.
                Toti, da' absolut toti cunoscutii pe care-i stiu ca au frecventat si frecventeaza drumeagurile din BG, n-au patit nimic.
                Cel mult o spaga de 10-50euro (fct. de "delict") cotizat la gabori...da' au fost opriti pe bune, adica la depasiri pe linie continua sau viteza peste 40-50km depasiti fata de aia legala de pe tronsonu' respectiv. Cu restrictii de-alea tampite de-ale lor de 30-40km/h. Acolo e riscu' cel mai mare sa te prinda cu mult peste legal daca nu esti atent. Mergi ca omu' pe afara cu 90 cat au ei maxim pe DN-uri si zbang(!) primesti brusc o limitare de 40 (aparent idioata, in zone fara risc, nu intersectii etc). Deci 50km/h depasiti peste limita...si la ei legea de suspendare a permisului auto de de la 40km/h in sus, nu ca la noi. Daca te ambitionezi cu ei, te lasa fara carnet foarte lejer. Mie mi-a aratat un gabor d-asta de-al lor un teanc de vreo 10 permise romanesti. retinute in ziua aia...asta ca sa percutezi si sa-l ungi.
                Norocu' nostru ca-s corupti (mai rau ca ai nostrii) ca altfel...era jale.
                Asa daca e sa ai ghinion poti pati diverse inclusiv in Europa de vest, sau oriunde vrei tu. Nu mai zic de Romanica.

                Initiator, nu uita sa-ti iei musai vineta si s-o aplici in parbriz (parca dreapta jos, daca nu ma insel)
                Last edited by Kojak; 30 June 2013, 15:27.

                Comment


                • #9
                  In ce perioada pleci in grecia? Plec si eu pe 10 august.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    24 iulie-1 august

                    Comment


                    • #11
                      Am fost in Grecia anul trecut iar Bulgaria am traversat-o fara probleme si la dus si la intors, dar pe ziua. Am si oprit pe traseu de 2-3 ori, nu am avut nicio treaba cu ei. Trebuie sa respecti limitele de viteza si sa ai bancnote de 5-10 euro in caz ca te opreste politia. Eu nu as traversa pe timp de noapte, chiar daca colegul de mai sus se plimba fenomenal de mult prin Bulgaria. Am in bloc un vecin care a patit-o acum 3 ani pe zona aia de dealuri cu niste unii cu o duba care s-au oprit in fata lui. A dat cu spatele si a avut noroc ca au venit niste autocare si asa a scapat de aia! Nu zic ca e neaparat obligatoriu sa se intample frecvent, dar se mai intampla, asa cum se intampla si la noi.

                      La greci nu am vazut politie deloc.

                      Comment


                      • #12
                        chiar ieri m-am intors din Corfu si pot spune ca politia bulgara sta la panda mai ceva ca romanii nostri. Exact in zone cu limitari bruste, si la limitarile de pe autostrada unde viteza descreste la 90....60....40.
                        Oricum.....daca ai statie pe masina ai sanse de 70% sa comunici si sa fii avertizat de compatrioti de ai nostri.
                        In grecia nu am vazut politie...nici macar nu stiu cum arata si cu ce masini se deplaseaza.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google