Let's Do It Romania!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cred ca toti pana acum ati spus ca voi strangeti in urma voastra , iti dai seama ca daca intrebi pe oricine iti va spune ca el a strans in urma lui toate gunoaiele si nu a lasat nimic in urma.

    Bucurestiul e cel mai jegos oras din ce am vazut, asta 1 la mana.
    2 la mana, Daca ar gandi toti ca fof, probabil am trai NUMAI in jeg, nu contest faptul ca faceti curat dupa ce faceti un gratar, dar sa te gandesti ca daca ala a facut mizerie , de ce sa strangi tu dupa el, e grav...

    Pai scuza-ma, cred ca jumate din populatie a lasat macar o punga goala de seminte sau un pachet gol de tigari in urma sa pe undeva odata...
    Daca nu ar fi cei care sa stranga, am trai in JEG.

    Foarte buna initiativa, pacat ca nu am avut timp sa merg si eu.

    Iubiti-va tara.
    sigpic

    Comment


    • #17
      bGy, cred ca foarte multi spun cum ai zis si tu: FOARTE BUNA INITITATIVA, PACAT CA NU M-AM PUTUT IMPLICA... (am avut treaba, mi-a murit pisica, a racit soacra etc.)...

      Te intreb eu: care versiune e mai buna - a lui FOF ca e franc si recunoaste sau a ta ca stai si critici, arati cu degetelul, dar nu faci nimic?

      Ai auzit de puterea exemplului?
      Event planner

      Comment


      • #18
        30 de zile de inchisoare cu executare pentru gunoaiele aruncate si sa n-ai sa mai vezi mizerie lasata in urma. Nu amenzi pe care nu le plateste nimeni.
        Civilizatia s-a construit cu ciomagul si in Vest. La noi e nevoie de mai multe ciomege.

        Decat sa pierdeti vremea adunand gunoaie, adunati-va 10-20 si mergeti sa oferiti o carte de colorat si o portocala unor copii orfani. O sa aveti o multumire mai mare cand vor zambi.

        Comment


        • #19
          da ce ma , aia care arunca sunt HANDICAPATI ? nu isi pot strange singuri gunoaiele, au ace`n stomac ?
          imi e deajuns cand ies ca strang ce fac eu , restul nu ma intereseaza.
          daca tot esti asa de ocrotitor , dute tu frumusel si strange cat de tin puterile.

          bucurestiul e murdar si din vina autoritatilor , unele parti din bucuresti .

          unde stau eu vin o data pe zi si dau cu matura pe strada , seara de seara vin masinile de gunoi(cele mici) si ridica eventuale reziduri. dar pe bani grei , nu pe prosteala.

          Comment


          • #20
            Din punctul meu de vedere, a spus-o cat se poate de bine FOF mai sus, scurt, sec si la obiect: discutii interminabile si atat...

            Serios, cred ca totul tine de auto-educare. Este prea mic interesul pentru educatie, civilizatie si atunci?... Nu e vorba ca nu se face nimic, dar tot unul privat trebuie sa vina sa faca si curatenie, pentru ca, in baza statului...

            Nu va mai ganditi ca aceste campanii nu au niciun beneficiu... e foarte bine ca se fac, dar ele se fac strict si pur pentru imagine! Daca nu exista acest beneficiu, nu facea nimeni nicio campanie, stati linistiti...

            In nicio treaba, daca nu exista win-win situation-ul, NU face nimeni nimic, fie el si voluntariat.

            Mergeti pe la targurile de joburi sa vedeti cum stramba din nas tinerii atunci cand aud intrebarea: esti dispus sa faci voluntariat o perioada?

            In afara, acest aspect conteaza foarte mult la CV, aici... Recunosc si ma mandresc: am facut si voi face munca de voluntariat pentru ca exista si alte beneficii, in afara celor materiale, dar este strict si pur dorinta/alegerea mea.

            Multi asteapta de-a gata... de fapt asteapta sa culeaga laudele (sau sa critice constant), daca face parte dintr-un grup/echipa...

            Cata stie foarte bine ce zic eu aici... In fine, nu mi se pare de interes acest topic.
            Last edited by roxana22; 18 May 2012, 11:51.
            Event planner

            Comment


            • #21
              Toata campania nu e de interes, e doar praf in ochi.

              Va veni vremea cand Romsilva, Apele Romane, Garda de Mediu si consiliile locale pe ale caror tapsanuri afuma acum gratargiii natura, sa vina cu Jandarmeria ca sa sparga petrecerea.

              Comment


              • #22
                Ma imbat cand oi vedea asta!
                Event planner

                Comment


                • #23
                  Va veni vremea cand Romsilva, Apele Romane, Garda de Mediu si consiliile locale pe ale caror tapsanuri afuma acum gratargiii natura, sa vina cu Jandarmeria ca sa sparga petrecerea.
                  Tinand cont ca traim in Romania asta va fi o buna oportunitate, pentru cei din institutiile mai sus mentionate, sa faca niste venituri suplimentare scutite de taxe. (spaga)

                  Daca cei care conduc consiliile locare ar investi niste bani in amenajarea unor locuri pentru gratare si ar introduce niste taxe normale de utilizare a acestora, ar avea toata lumea de castigat. Inclusiv cei ce se ocupa de colectarea deseurilor, pentru ca e logic sa existe si locuri speciale pentru depozitarea deseurilor in acele zone. Si noi nu ar trebui sa ne mai batem capul cu strangerea gunoaielor, sau cel putin nu asa tare.
                  My ride

                  Comment


                  • #24
                    Toate consiliile locale din tara au fost obligate sa incheie contracte cu firme de salubritate, pentru colectarea gunoaielor din gospodarii.
                    Te rog sa ma crezi ca intr-o anumita comuna n-am vazut in viata mea acea firma sa bata la poarta, dar contractul se deruleaza si implicit se platesc niste sume.

                    Pana la urma, o idee e si interzicerea graterelor la iarba verde, daca altfel nu se poate.
                    Ai dat foc, te-ai ars.

                    In Suedia n-ai voie sa aprinzi focul in natura decat daca faci parte din triburile de dincolo de cercul polar si asta numai pentru supravetuire.
                    Si uite ca Suedia inca exista si chiar se traieste bine.

                    De-a lungul anilor am invatat un lucru: o exceptie acordata in Romania devine REGULA.

                    Comment


                    • #25
                      In Suedia nu exista micisori.
                      If it ain't broke, don't fix it!

                      Comment


                      • #26
                        Pentru un numar asa de mare de populatie, sunt mult prea putine locurile pe care au inceput ei, cat de cat, sa le amenajeze.

                        Imi aduc aminte de imaginile vazute de 1 mai din Parcul Copilului, zona amenajata de Piedone special pentru gratare. Cozi interminabile! Nervi multi.

                        1 mai - Pustnicu: masini parcate pe locurile amenajate...

                        1 mai - Vama Veche... NU mai zic...

                        Revin, omul sfinteste locul. Cum acest lucru, dat fiind faptul ca sunt multi "bizoni", nu a fost si n-o sa fie rezolvat, restul e praf in ochi (ca sa-l citez pe Mr. K)...

                        Inainte de orice, trebuie investit macar in educatie viitoarelor generatii, daca noi nu mai putem salva multe...
                        Last edited by roxana22; 18 May 2012, 12:11.
                        Event planner

                        Comment


                        • #27
                          In Suedia nu exista micisori
                          Asa-i, aia au chiftele suedeze. O halca de carne tot mai pun si aia pe gratar, dar in curtea proprie.

                          Comment


                          • #28
                            Eu nu sunt deacord cu interzicerea gratarelor. daca s-a inchis threadul "fotbal" noi unde mai radem de pierzatorii de aseara in cazul interzicerii si a gratarelor
                            My ride

                            Comment


                            • #29
                              Omul se educa prin puterea exemplului si animalul cu ciomagul.Acum care o fi animal care om se stie
                              "light up the darkness" Bob Marley

                              Comment


                              • #30
                                Animalul, in nici un caz nu il educi cu ciomagul. Daca vrei sa educi un animal folosesti recompense.
                                My ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google