-Loc Exersat Condus Incepator Cluj Siguranta rutiera Sa invatam cum sa prevenim accidentele de circulatie. Loc Exersat Condus Incepator Cluj - Dacia Logan Forum
Dacia Logan Forum

Inapoi   Dacia Logan Forum > Lucruri generale > Siguranta rutiera

Siguranta rutiera Sa invatam cum sa prevenim accidentele de circulatie.

Atentie ::
Bine ai venit pe forumul LoganClub.ro Pentru a posta pe acest forum iti trebuie un user. Apasa aici pentru a-ti face un user. Dupa ce iti faci user nu uita sa activezi contul accesand casuta ta de email unde vei gasi un link. Daca vrei doar sa urmaresti discutiile fara a interveni selecteaza un forum de mai jos sau foloseste functia de search Pentru mai multe informatii legate de buna functionare a forumului va rugam cititi cu atentie aici

Loc Exersat Condus Incepator Cluj

Siguranta rutiera

Raspunde

Thread Tools
Vechi 30th July 2017   #1
eva_dana
Incepator

Data inscrierii: 17-05-2016
Motorizare : 0.9 TCe
Posturi: 2
Membru :
[Incepator]
Implicit Loc Exersat Condus Incepator Cluj

Salut,

Vreau sa ies cu sotul sa exerseze sa conduca masina (nu a mai facut asta de cativa ani buni) si ma intereseaza sa merg intr-o locatie din Cluj-Napoca sau apropiere unde poate conduce fara sa incurce alti participanti la trafic si sa capete putina indemanare si incredere.

In oras nu mai exista poligon auto, din pacate.

Ce imi puteti recomanda?
eva_dana e offline   Reply With Quote
Vechi 31st July 2017   #2
gecmc94
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 10-04-2017
Motorizare : 1.5 dCi
Posturi: 348
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Păi, după cum știi, nimeni nu īți poate recomanda cu liniște īn suflet să mergi pe drumul public. Este infracțiune scrisă īn Codul Penal. Și răspund și cel fără permis dar și șoferul care l-a lăsat sau știa că urma să comită infracțiunea.

Mersul īn spațiile private este īnsă permis și se practică. M-am uitat pe harta Clujului. Parcarea de la Dedeman este foarte utilă pentru practicarea de manevre. Eu așa făceam īn București. Mergi acolo la ore cānd este liberă, să ai la tine niște PET-uri umplute cu apă și faci repere pentru colțurile "mașinii" țintă față de care īncerci parcarea. Sunt și linii trase pe asfalt așa că merge minunat. Poți face și viraje față de o bordură imaginară făcută tot din PET-uri.

Lāngă Sanex, pe strada Plevnei, pare un spațiu industrial mare. Dacă lași un plocon, ceva, poate te lasă paznicul cānd e liber īn week-end.

Oricum, manevrele sunt una, condusul īn trafic este alta. Vrei ca soțul să se reobișnuiască cu traficul, cu manevrele celorlalți șoferi. Și am īnțeles că traficul din Cluj a devenit la fel ca cel din București, bară la bară. Pentru a te obișnui cu traficul, doar cāteva ore cu un instructor auto, altfel nu. Degeaba te retragi īntr-un loc pustiu și conduci bine fără nimeni īn spate, față sau lateral.

PS:
Corecție la mesajul anterior. Am realizat că soțul are deja permis și nu se pune problema infracțiunii. Dar rămāne valabilă chestiunea cu condusul īn pustiu care nu ajută.

Last edited by gecmc94; 31st July 2017 at 15:16. Motiv: Automerged Doublepost
gecmc94 e offline   Reply With Quote
Vechi 31st July 2017   #3
bciprian82
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 06-09-2007
Motorizare : dci
Posturi: 218
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Eu anul trecut, mergeam cu prietena mea pe drumul spre Cojocna. Dupa ce faceam dreapta de la drumul principal, o lasam pe ea la volan si mergea pana la cativa kilometri buni dupa Cojocna. Drumul e mai nasol pana treci de Cojocna, apoi e asfaltat recent si se circula foarte bine si in plus nu prea sunt alte masini

Trimis de pe al meu LG-H818 folosind Tapatalk
bciprian82 e offline   Reply With Quote
Vechi 31st July 2017   #4
alex_z
Incepator

Data inscrierii: 11-07-2017
Motorizare : 1.4
Posturi: 12
Membru :
[Incepator]
Implicit

Eu pānă recent cānd mi-am luat Logan, nu mai condusesem de 10 ani. Dar la vremea aceea eram cāt de cāt stăpān pe mine așa că nu mi-a fost greu să īncep să mă readaptez (procesul e īncă īn curs). M-a asistat doar vechiul proprietar vreo 45min, cāt a durat să mergem să facem actele, după aceea am mers singur.

Important e să nu se panicheze īn situații neprevăzute, să meargă mai precaut (dar nu exagerat), eventual prin locuri mai retrase. N-are nimic dacă īi mai moare motorul sau dacă īl depășesc toți. Eu așa fac.

Dacă īnsă nici cānd a luat permisul n-a condus prea mult, atunci adaptarea asta e mai dificilă īntr-adevăr pt. că īncă nu are reflexele formate și atunci nu i-ar strica niște ore cu un instructor sau cu un șofer experimentat.
alex_z e offline   Reply With Quote
Vechi 1st August 2017   #5
eva_dana
Incepator

Data inscrierii: 17-05-2016
Motorizare : 0.9 TCe
Posturi: 2
Membru :
[Incepator]
Implicit

Multumesc tare mult de raspunsuri. Chiar ne ajuta!! O sa incercam intr-o parcare intai si apoi vedem cum procedam mai departe.
Da, are permis de conducere, insa nu a condus suficient dupa ce l-a luat si apoi a avut o pauza mai lunga.

PS. Daca mai aveti sugestii de locatii, le primim cu drag
eva_dana e offline   Reply With Quote
Vechi 1st August 2017   #6
bciprian82
Loganist de 5 stele

Data inscrierii: 06-09-2007
Motorizare : dci
Posturi: 218
Membru :
[Loganist de 5 stele]
Implicit

Si prin faget e ok, de la Calea Turzii pana in Salicea la autostrada si apoi in stanga si ajungi la Cheile Turzii sau in dreapta si ajungi la Lita (drumul Petrestii de Jos - Lita a fost asfaltat anul asta si se circula ca in palma si nici nu e trafic exagerat pentru ca nu stie lumea de el si in plus cand ajungi la cheile turzii ai un peisaj foarte frumos)

Trimis de pe al meu LG-H818 folosind Tapatalk
bciprian82 e offline   Reply With Quote

Raspunde

Sari la Forum

Tags
cluj, condus, exersat, incepator, loc

Thread Tools

Reguli de Postare