Logan1.5 Dci 85 Cp Kiss...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan1.5 Dci 85 Cp Kiss...

    Salu!


    Am un logan motor1,5 85 cp varianta kiss de vreo 2 ani....cu 30 000km la bord.
    Aud undeva in jurul turatiei de 2 000 un TIUIT , nu este acel suierat care ii anunta intrarea turbinei! pt. cunoscatori am o intrebare....poate sa fie vreo problema sau este un lucru normal? Ms!

  • #2
    doar in jurul turatiei respective se aude?du-te sa o puna pe tester sa nu ai probleme cu turbo.daca ai mers subturat cu ea ai sanse sa fie probleme pe acolo..
    http://img94.imageshack.us/img94/4346/fanecl.gif

    Comment


    • #3
      da , doar in jurul turatie se aude.....de schimbat viteza schimb pe la 2500....si am fost la revzie la ei in februarie....dar pt. siguranta ma duc o fuga sa vad despre ce este vorba....mai am garantie un an...

      Am mers in dimineata aceasta la service-ul dacia din oras, am facut un test de drum cu un nene, apoi a mai venit un altul......s-au plimbat amandoi....concluzia zgomot normal al turbinei......daca spun ei asa o fi....oricum masina mai este in garantie un an......
      Rugaminte pt. posesorii logan dci 85 cp,....care au si urechea buna....sa-mi confirme sau sa infirme daca in jurul turatiei de 2000-2500 aud un iiiiiiiiiiii , nu doar suieratul turbinei cand ii dai talpa.....Multumesc anticipat!
      Last edited by iulian29; 8 March 2010, 10:04. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #4
        Se aude suieratu dar vezi sa fii in treapta a 3-a macar, ca in a 2-a ti-l acopera repede zgomotul motorului, cel mai bine se aude cand e masina incarcata si urci un deal. Deci incearca in treptele superioare la deal si incarcat daca se poate.

        Comment


        • #5
          e tiuitul de la servo-directie, este hidraulica asistata electric

          Comment


          • #6
            si la mine suiera turbina.la mine pe la 2000 incepe.ai resoft pe logan?
            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

            Comment


            • #7
              nu este servo-directia...cunosc tiuitul de servo......nu am resoft pe logan....

              am spus ca se aude un iiiiiiiiiiiiiii 1-2 secunde, am observat ca nu este mereu la aceeasi turatie.....il aud cateodata sub 2000 sa zic 1900 turatii, alta data la 2000, dar si peste 2000....l-am auzit si la 2 500.....
              Last edited by iulian29; 13 March 2010, 18:24. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                eu zic ca tot de la servo este

                Comment


                • #9
                  in sevice...mi-au zis zgomot normal al turbinei.....poate urechea mea este devina...sa fie prea ascutita....
                  va mai supun atentiei o rugminte....este normal ca motorul sa sune cam asa ta-ta-ta-ta apoi un taaaa...mai ales in relanti....am observat cand mai stau la stop.....la service au spus ca este normal...ceva legat de euro4...nu prea am inteles eu bine....

                  Comment


                  • #10
                    veste buna....am avut un drum de vreo 120km....zilele astea...si i-am dat talpa....surpriza placuta....mi-a disparut tiuitul cu pricina....sper sa nu mai apara.......

                    Comment


                    • #11
                      Este de la "chestia" numita valva EGR zic eu. Vezi ca sau mai facut poze cu ea. Depinde mult de stilul de condus aparitia "tiuitului", temperatura motorului, stilul de talpa...... si alte necunoscute. Si la mine face la fel daca sunt mai .... "bleg" la volan .
                      Exclus servo ca zgomotul ei il stiu deja. E un zgomot aparte acel iiiiiii
                      Un test pe CLIP nu ai facut la reprezentanta ? Mie nu mi-a aparut nimic pe calculator.

                      Comment


                      • #12
                        confirm si eu cele spuse de lau.acelasi "iiiii" il am si eu daca bag picioru violent in ea.se incalzeste motoru iar sunetu ala e de la EGR.poane ne inselam insa acolo ma duc cu gandu.daca asculti mai atent se aude si un tacanit zici ca sunt de tacheti cand urci cu ea in ture

                        Comment


                        • #13
                          Si eu am patit la fel cu tiuitu ala la turbo.Mi s-a parut ca face cam tare si fost la service sa faca un test sa vedem daca functioneaza bine.
                          Totul functiona normal si explicatia a fost de genu "asa se aude turbo''.
                          Cel mai ciudat e ca la un coleg,cu acelasi tip de masina,si din acelasi an si luna,nu se aude asa.
                          Plus de asta la mine se aude si crrr,crrr intruna cand merg mai constant cica de la egr care e controlat electronic
                          Iara m-am culcat tarziu...

                          Comment


                          • #14
                            fluieratul acela il aud si eu doar atunci cand afara este liniste (nu este trafic) si la turatia de mers constant cu 1900 turati/min in specil in treapta a 3-a
                            Kiss Fm Gris Platine DC

                            Comment


                            • #15
                              nu mi-au facut aia nici un test,desi era in garantie masina....au zis ca este normal....bine ca nu se mai aude......ca ma enerva....

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google