Logan 1.4 Sau 1.5 ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.4 Sau 1.5 ?

    Salutare tuturor, luna asta vreau sa-mi cumpar o masina si vreau sa aleg Dacia Logan. Eu as alege 1.5 dci pentru ca e mai economic dar am auzit ca dupa un timp le pica injectoarele sau pompa, dar ar fi si varianta 1.4 mpi sau 1.6 care din cate am auzit sunt mai rezistente.

    Sunt in dilema, nu stiu pe care sa aleg, diesel sau benzina? Voi ce imi recomandati? Ceva sfaturi sau pareri?

  • #2
    Alege o motorizare pe benzină, practic motoarele acestea sunt "nemuritoare".

    Comment


    • #3
      1.6 8v benzina e mai bun decat 1,4 parerea mea...

      Comment


      • #4
        Benzina. Daca pui mana si pe un 16v ar fi excelent. Eu am 1.4 si dupa 100.000 km se comporta excelent.
        My Ride ! B - 29 - TmT

        Comment


        • #5
          1.4 gpl daca nu esti pretentios cu performantele dinamice.
          1.6 gpl daca ai putea fi.
          2.0t daca esti)

          Comment


          • #6
            Ia 1.6 si pune-l pe GPL.
            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

            Comment


            • #7
              1.6 benzina e excelent, puternic, silentios mai ales ca loganul e prost antifonat. Daca vrei economie il pui pe gpl si iesi mai bine decat cu diesel-ul.

              Comment


              • #8
                1.5 DCi de 90 cp
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Ia ce motorizare iti pica mai bine, dar sa fie Euro5.
                  Din punctul meu de vedere, 1,4MPI si dCi-ul Euro 3, nu sunt o alternativa viabila.
                  Last edited by IancuMIC; 9 January 2015, 19:02.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    cred ca se referea la loganul 1, logan 1.5 dci de 90Cp sunt doar pe logan 2. Putea sa intrebe 1.5 DCi sau 1.2 16v benzina, daca voiai sa fie in aceeasi oala.
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • #11
                      Daca iti permiti ia 1.5 Dci 90 cp fara discutie,ultimu model are consum de 3.9l,sau 0.9 tce e f bun
                      Daca nu-ti permiti modelele noi,iti recomand 1.5 Dci ,ai consum de 4.5,sau 1.6 16v dc vrei benzina,restu sunt slabe si consumurile tot pe acolo,ca fiabilitate sunt f bune toate stai linistit
                      Last edited by Allyn_y; 9 January 2015, 22:07.

                      Comment


                      • #12
                        Depinde unde mergi mai mult (in oras sau afara), cati km faci etc.

                        Daca faci multi km si mergi si mult afara din oras, eu zic sa-ti iei diesel, desi multi au avut probleme cu ele, deci cel mai bine ar putea sa iti raspunda posesorii de 1.5 DCI.
                        Daca faci mai putini km si mergi mai mult prin oras, atunci opteaza pentru o motorizare pe benzina. 1.4 MPI e destul de fiabil, cel putin eu nu am avut probleme cu motorul si o am din 2007! Nici de consum nu pot sa ma plang. Motorul e destul de lesinat, in oras nu ai treaba, dar in afara trebuie sa tragi putin de el. Dar repet, depinde de tine si ce anume doresti de la masina. O alternativa mai buna ar fi 1.6 MPI.
                        Last edited by Deen; 9 January 2015, 23:53.

                        Comment


                        • #13
                          Intai spune cati km faci cu ea pe an, mergi in oras sau in exterior

                          Comment


                          • #14
                            Pai... mai mult in oras, la munca si acasa, si prin week-end la tara pe la vreo 90 de km de Bucuresti. Dar mai mult in oras circul la munca si acasa.

                            Comment


                            • #15
                              1.4 sau 1.6

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google