Logan 1.4MPI Vs Golf 4 1.4 16v 85 Cp Vs Opel Astra 1.4 16v 90cp

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    PCH ai curaj sa pui un pariu cu mine pe 100 de euro ca de la 0 la 100 km/h ma depasesti cu un Astra 1.4 16v? Eu iti stau oricand la dispozitie (in weekend)!

    Comment


    • #32
      Pai asta spun...daca ambele masini sunt stock, sunt convins ca astra are castig de cauza!
      E interesanta propunerea ta, dar eu am Focus, de unde sa scot astra?! )

      Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

      Comment


      • #33
        Daca vrei sa stii, Astra 1.4 16v stock depaseste Loganul 1.4 MPi stock doar la viteze mai mari de 110 km/h datorita faptului ca incep sa o ajute cele 8 valve pe care le are in plus fata de a mea. Practic pe la 110km/h ambele masini sunt oglinda la oglinda, iar dupa 120km/h Opelul castiga cativa metri avans! Deci pana la 100km/h o sa vezi ca o sa stai in spatele meu cu Opel 1.4 16v, indiferent cat de bun esti ca sofer de liniute! Garantat, sunt dispus sa pariez pe 100Euro ca nu ma depasesti pana la 100km/h!

        Comment


        • #34
          Ce se arunca cu euro pe aici... Taticul tau stie ca folosesti banii de monopoly pt a face pariuri cu oamenii mai mari?

          Ia uite ce am gasit eu aici despre astra G

          Despre astra H

          Comment


          • #35
            Pai la astra h vad ca din datele dvs, face 0-100km/h in 13.7 secunde. Fac pariu cu oricine, de orice varsta, daca pune banii jos si il "tine cureaua" sa faca pariu cu mine! La astra g, mie nu mi se deschide link-ul postat deci nu pot sa ma pronunt!
            Last edited by dantis; 23 August 2012, 14:16.

            Comment


            • #36
              150 de posturi trebuie ca sa poti vota in campionat? mai ai 56 dantis , ai mare grija cum le faci, pt ca deja ai cam lungit coarda cu moderatorii.

              ON: Nu stiu ce are asa special 1.4-le tau , dar si eu am 1.4 si stiu ca e o putoare de masina, si se misca al naibii de greu, poate a ta e mai speciala, nu stiu ce sa zic, si a mea sincer nu e invatata la turatii joase, vede 5000rpm des ... chiar nu stiu... daca o sa am drum pe la Brasov trebuie sa dam o liniuta (fara pariuri de 100e) , sunt foarte curios ce editie limitata e loganu tau de 1.4 ...

              P.S varumeu are o corsa de 1.3CDti din 2006 cu 90cp , iti garantez ca lasa loganu de 1.4 la orice ora, si la orice viteza, din demaraj de pe loc, de la 60-80-100 de unde vrei tu ... asa ca las-o moarta cu loganu de 1.4 ca nu poti spune ca e un mic subaru impreza, pt ca NU e.
              Last edited by kubala7; 23 August 2012, 17:03.
              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

              Comment


              • #37
                Originally posted by dantis View Post
                Pai la astra h vad ca din datele dvs, face 0-100km/h in 13.7 secunde. Fac pariu cu oricine, de orice varsta, daca pune banii jos si il "tine cureaua" sa faca pariu cu mine! La astra g, mie nu mi se deschide link-ul postat deci nu pot sa ma pronunt!
                Ba nene, tu nu sti sa calculezi (m-am uitat la primul clip, la urmatoarele nu a avut rost), ca in acest clip plecarea incepe de la sec 6 spre 7, si se termina la 20 ? Deci ia zi cate secunde sunt ? Nu 13/14 ?

                Comment


                • #38
                  Originally posted by PCH View Post
                  Am avut 5 ani 1,4 iar nasu' are astra g 1,4 16v....nici nu discuta cu mine! Din carti cu zane si printese vorbesti tu....
                  Eu vorbesc din realitate, daca e sa ne luam dupa carti si alea imi dau dreptate, pe demaraj cu start de pe loc Astra (G sau H) e mai lent decat Loganu 1.4.

                  Nu te intreba cat de puternic e Loganu, intreaba-te ce fac alea ~120-150 kg in plus la Astra, martoagele alea 87-90 cp nu ajuta sa plece mai bine de pe loc.

                  Unde bate Astra clar e la viteza, pana la 140 n-am avut niciodata emotii, pe acolo sunt ambele, departe gandul ca Astra "spulbera" cu Loganu 1.4, asta numai in capu celor care au condus numai asa duminica la biserica (si sambata la poienita).

                  Daca spuneai de Astra 1.6 da, acolo probele nu-si au rostul.

                  Comment


                  • #39
                    Nu am spus ca spulbera Loganul, pe langa Focusul meu (care nu e m3 nici el) Astra 1.4 16 v mi se pare mai slab! Cu toate astea, NU SUNT CONVINS ca loganul 1.4 mpi face opel astra la ceva....orice! Sincer, am avut masina de servici Astra G 1.7 diesel si cand ma urcam in Logan simteam un oarecare regres. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar eu pur si simplu nu cred ce spuneti voi. Ba mai mult am si testat asta! Un bun amic are astra g 1.4 16v din 2006 si l-am condus destul de mult si eu....logan 1.4 am avut 5 ani, deci nu vorbesc sa ma aflu in treaba!

                    Comment


                    • #40
                      @PCH:eu m-am dat cu un Astra 1.4.Din pacate aveam deja masina remapata.Nu stiu stock vs stock cum stau,dar remapata l-am facut si de pe loc si din mers.Insa de fiecare data dupa 100 incepea sa recupereze usor usor.Astra 1.4 e putoare de masina,insa de departe mai putoare e 1.7 cdti.Harb nu altceva.
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        1.7-le ala da, e varza! )

                        Comment


                        • #42
                          daca mai vad euro aruncati aci in pariuri pe curse ilegale, zburati cateva saptamani in vacanta!
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #43
                            Sper sa nu se mai supere cineva de data aceasta, insa am cautat si eu pe internet si am gasit urmatoarele date oficiale, prezentate de un site de renume (autobook.ro) nu de un sofer "mediocru" cum sunt eu (amator) referitoare la timpul necesar pentru acceleratie 0-100km/h la diferite modele de Opel/Vw cu motoare de ~90CP, cu exceptia Logan 1.4MPI care are doar 75CP:

                            Logan 1.4 MPI 75cp (puturosul, dulapul, frigiderul, etc) =13.0 sec:
                            http://www.autobook.ro/masini-noi/da...e-tehnice.html

                            Opel Astra 1.4 TWINPORT ECOTEC Essentia 2009 5 usi 90CP A5 =15.2 sec
                            http://www.autobook.ro/masini-noi/op...e-tehnice.html

                            Opel Astra Caravan 1.4 TWINPORT ECOTEC Essentia 2009 90CP M5 =14.1sec:
                            http://www.autobook.ro/masini-noi/op...e-tehnice.html

                            Opel Meriva 1.4 TWINPORT Essentia 2009 90CP M5 =13.8sec:
                            http://www.autobook.ro/masini-noi/op...e-tehnice.html

                            Opel Corsa 1.4 TWINPORT ECOTEC Cosmo 2009 3 usi 90CP A4 =14.8sec:
                            http://www.autobook.ro/masini-noi/op...e-tehnice.html

                            Opel Astra GTC 1.4 TWINPORT ECOTEC Essentia 2009 90CP M5 =13.6sec:
                            http://www.autobook.ro/masini-noi/op...e-tehnice.html

                            Opel Tigra TwinTop 1.4 TWINPORT ECOTEC Sport 2009 90CP A5 =13.4sec:
                            http://www.autobook.ro/masini-noi/op...e-tehnice.html

                            Volkswagen Golf 5 1.4 Trendline 2008 in 5 usi 80CP M5 =13.9sec:
                            http://www.autobook.ro/masini-noi/vo...e-tehnice.html

                            Volkswagen Golf 6 1.4 Trendline 2010 in 5 usi 80CP M5 =13.9sec:
                            http://www.autobook.ro/masini-noi/vo...e-tehnice.html

                            Dacia Logan 1.6 MPI Preference 2009 90CP M5 =11.5sec:
                            http://www.autobook.ro/masini-noi/da...e-tehnice.html

                            Sper sa nu mi se inchida si acest thread avand in vedere ca acum am postat DOAR DATELE OFICIALE!

                            Va multumesc!
                            Last edited by dantis; 24 August 2012, 19:00.

                            Comment


                            • #44
                              Ai pus orice, si motoare de care cei de la Opel si VW nu stiu ca le au doar pe cel de pe Opel Astra G 1.4 TWINPORT nu l-ai pus! In fine, ramai in bula ta de sapun ca e ok. Si chiar daca pleaca dulapul tau cu 2 m mai repede....tot ca in aro pe cutia de scule stai si tot strangi din anus la 50 in orice curba! Asa ca....sanatate!

                              Comment


                              • #45
                                Colegule PCH, scuze ca te intreb, ori nu stii sa citesti?

                                "Ai pus orice, si motoare de care cei de la Opel si VW nu stiu ca le au"
                                Daca citesti cu atentie vezi ca la Opel e un singur motor la toate modelele puse de mine, adica :1.4 twinport 90 CP (renumitul 1.4 16v 90CP) iar la Vw e pus motorul 1.4 16v 80CP. Deci scuza-ma, daca nu stiai ca exista aceste motoare ma bucur ca ai aflat acum.

                                Nu am pus Opel astra clasic (g cum ii zici tu), pentru ca nu l-am gasit (am inteles ca e model creat prin 2002, iar pe autobook.ro sunt postate modelele/motoarele de prin 2007-2008-prezent)! Intra si tu pe autobook.ro si daca il gasesti posteaza-l aici, eu nu ma supar!

                                Offtopic (cu scuzele de rigoare): "Si chiar daca pleaca dulapul tau cu 2 m mai repede....tot ca in aro pe cutia de scule stai si tot strangi din anus la 50 in orice curba!" - asa o fi colegul, dar si cand dai 13000-17000 de euro pe un 1.4 (16v)twinport 90CP si "te face la semafor un dulap cu 1.4mpi 75cp", cred ca te simti in al noualea cer.
                                Last edited by dantis; 24 August 2012, 19:32.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google