Logan 1.5 Dci 85 Cp Vs Megane Sedan 1.4 100 Cp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.5 Dci 85 Cp Vs Megane Sedan 1.4 100 Cp

    Salut baieti!Am si eu o pseudo intrebare...eu tocmai sunt posesorul unui logan 1.5 dci de 85 cai si varul meu spune k pe distanta scurta ma face praf cu benzinarul lui de 1.4 si 100 cp...oare e asa?Am testat meganul lui si am ramas masca cand am constatat ca e "puturos" la plecarea de pe loc pe langa sprintena mea!Va rog spuneti-mi pot sa visez sau chiar pot sa-l umilesc putin (400-1000m)

  • #2
    Trantestei la masinutza un ciptuning si ai sanse foarte mari sa-l lasi in urma
    O sa ai 107 cp el 100 cp
    O sa ai 251 Nm el 127 Nm
    Last edited by Matryx; 18 May 2008, 21:48.
    : Sofer5: : Surf:

    Comment


    • #3
      Cu ea stock nu cred ca poti visa la asa ceva. Singurul tau avantaj ar fi cuplul care e mai mare fata de al lui. Cred ca e diferenta si de greutate in favoarea ta insa nu stiu ce masa are renaultul megane

      Comment


      • #4
        1200 kg are meganu chel
        : Sofer5: : Surf:

        Comment


        • #5
          La plecare pun pariu ca il face loganul daca e un cunoscator... apoi pe distanta va pierde.Nu e nevoie de cip eu vorbesc de standard
          Last edited by mdi_pro; 18 May 2008, 22:28.
          http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

          Comment


          • #6
            Cred ca il faci cu loganul dar pe distanta mica pina in 400 de metri ca e rapid la plecarea dupa loc
            Suntem doar un moment pe sosea !

            Comment


            • #7
              Pana la 50 km/h s-ar putea sa fie Loganul putin in fata sau la egalitate, dupa care Loganul nu are nici o sansa.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Citeste datele tehnice, la logan si la megane trebuie sa fie date in cat timp se face 1km cu start de pe loc si care e viteza la capatul acelui km (la logam benzinar, parca 33 de secunde si intre 120-130km/h). la masini egale ca masa, ala cu puterea mai mare trebuie sa castige in fata celui cu cuplu mai mare, la start de pe loc. cum rezultatul depinde foarte mult si de cutia de viteze, iar cea de megane e mai buna decat cea de logan, inclin sa cred ca il vei vedea din spate. nu de alta, dar dci85 nu a depasit la sprint 1.6mpi, care e un motor mai slab decat 1.4 de 100CP de pe megane. nu va indemn sa incercati pe drum care pe care...e ilegal si e si periculos.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  megan vs logan dci

                  Renault megane sedan 1.4 16v:
                  -0-100km/h 12,7 s
                  -0-1000 m :nu gasesc pe site-ul renault
                  -Cuplu maxim Nm CEE tr/mn :127/3750
                  -masa:1190 kg
                  -viteza maxima: 185 km/h(dar cik merge peste mult)
                  -Cp 100
                  logan 1.5 dci
                  -0-100km/h 13,0 s
                  0-1000m :36 "
                  -cuplu maxim CEE Nm 200/1900
                  -masa:1075 kg
                  -viteza maxima:167km/h (dar am luat 175 si mai mergea)
                  -Cp 85
                  Deci pe distanta pana in 400-500 m il iau?
                  Last edited by ionut.t; 19 May 2008, 01:35.

                  Comment


                  • #10
                    Asta depinde de sofer....compari exact genul de motorizari cu raport putere/greutate care naste foarte multe discutii aprinse!Mai ales ca e vorba de benzina vs. motorina!
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      @ionut: cred ca da...adica nu te face...dar chiar tre sa continuam discutia? nu de alta, dar sunt aproape sigur ca va degenera topicul.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        cred k si experienta conteaza

                        Originally posted by darksid3 View Post
                        Asta depinde de sofer....compari exact genul de motorizari cu raport putere/greutate care naste foarte multe discutii aprinse!Mai ales ca e vorba de benzina vs. motorina!
                        Eu de meserie sunt sofer cei drept masinile de la serviciu nu ma ajuta prea mult (renault master 120 dci si/sau dacia papuc 1.9 diesel) dar eu am 7500 km cu loganul in 4 luni jumate(ma avantajeaza consumul -4.8 urban) iar el 2800 km cu meganul in 1 an (9 %)!!!

                        Comment


                        • #13
                          Faceam referire la "a-l face" sau nu pe omu' cu Megane-ul!Adica DACA va trageti , sa ma exprim ca baietasii!
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #14
                            ...

                            Nu ma intereseaza doar daca eu il "fac" pe varamiu ci si daca loganul il face pe megane

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ionut.t View Post
                              Renault megane sedan 1.4 16v:
                              -0-100km/h 12,7 s
                              -0-1000 m :nu gasesc pe site-ul renault
                              -Cuplu maxim Nm CEE tr/mn :127/3750
                              -masa:1190 kg
                              -viteza maxima: 185 km/h(dar cik merge peste mult)
                              -Cp 100
                              logan 1.5 dci
                              -0-100km/h 13,0 s
                              0-1000m :36 "
                              -cuplu maxim CEE Nm 200/1900
                              -masa:1075 kg
                              -viteza maxima:167km/h (dar am luat 175 si mai mergea)
                              -Cp 85
                              Deci pe distanta pana in 400-500 m il iau?
                              Pai daca ai luat pe bord 175 sa stii ca nu aveai atat, ia in calcul si eroarea aferenta oricarui vitezometru.
                              Acum referitor la a-l face sau nu, eu zic ca o sa conteze mai mult decat crezi tu ''tehnica'' fiecaruia de a conduce la astfel de intreceri, pt ca aici vorbim de timpi nu foarte mult diferiti ( ma refer ca performante , in afara de viteza maxima , care este evident mai mare la megane )

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google