Logan 1.6 Vs Audi A4

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    dar la noi se aplica totusi o zicala: decat sa muncesti degeaba, mai bine stai degeaba. patronii din romania vor si pe ma-sa la 700-1000 de lei pe luna.

    Comment


    • #77
      Ca sa fii platit ca un neamt in Romania, ar trebui sa muncesti cat 4 nemti, adica vreo 32 de ore pe zi.
      As vrea sa deschida BMW o fabrica in Romania, sa munceasca salariatii precum nemtii si sa vad ca le da aceleasi salarii. No way!

      Comment


      • #78
        Frate muncesti cat esti platit.

        Daca un angajator te plateste cu 1000 de lei pe luna, pai de 1000 de lei muncesti.
        Si pe langa aia 1000 de lei mai au si pretentii. Dai in ma-sa ca ei sunt de vina nu sunt oamenii.

        Eu lucrez intr-un call center pentru banca raiffeisen si alico asigurari , si sunt platit cu 7 lei , da, ati citit bine doar 7 LEI pe ora.

        Pai am fost vara trecuta in italia la varul meu , sub 5 euro pe ora nu exista nici macar un call center , chiar si acest call center la care lucrez eu, plateste oamenii acolo NU DUBLU, NU TRIPLU, poate de 4 ori mai mult.

        Iti mai vine sa te trezesti la 7 dim ?

        Vorbele astea cu "romanu e lenes" sunt spuse de uni care NU au muncit cu adevarat si care nu duc grija banilor.
        sigpic

        Comment


        • #79
          Romanul e lenes, grupa mare. Si inainte de a ma acuza ca nu am muncit cu adevarat sau ca nu duc grija banilor, va anunt ca nu am bani de la mama sau de la tata (amandoi au fost de la tara, doar tata a avut studii superioare).
          Ai 21 ani, ai terminat vreo facultate? Ai vreo pregatire? Dar ceva experienta? Daca la toate astea ai raspuns cu NU, atunci salariul tau nu trebuie sa depaseasca 1000 lei, mai ales in domeniul in care activezi. Vrei sa faci mai multi bani muncind si fara sa ai studii? Fa-te zugrav...
          Eu pana acum 4 ani nu aveam 2 lei in buzunar, dar cu munca se face. Doar ca stii care-i treaba? Stii cat muncesc uneori? 12-14 ore efective, nu frecat menta, pt ca sunt afacerile mele si nu-mi permit sa-mi bag picioare. Si sa nu uit ca in ultima vreme n-am prea avut sambata si duminica. Doar asa faci ceva, altfel, o freci freci freci, iar rezultatele sunt pe masura frectiei.

          Comment


          • #80
            Si daca nu sunt toate cu raspunsul "NU" ? Pentru ca nu stiu cine a terminat facultatea la 21 de ani ? Da-mi un exemplu, aaaa da, poate cine nu o face, si la restul raspunsul e "DA"

            E cum e acum ? Stai linistit si eu am zile in care MUNCESC 12 ore , si cand spun MUNCESC, pai de munca e vorba, nu e vorba de frecat menta.
            Poate nu ai cunoscut oamenii de care vorbesc eu, si eu am generalizat cand am spus ca cei mai multi care spun ca romanii sunt lenesi sunt cei care au totul de-a gata, cum de altfel ai generalizat si tu.

            Asta nu inseamna ca nu exista exceptii de fiecare parte.
            sigpic

            Comment


            • #81
              Un lucrator comercial dintr-un magazin oarecare din Franta castiga 1500 de euro. La noi castiga aproape 200. Un manager de raion in acelasi magazin din Franta castiga 3000-4500 in functie de raion/experienta....la noi castiga 350-500. Diferenta e ca un magazin Cora din Romania se afla pe primul loc in reteaua lor mondiala dpdv al vanzarilor. Adica, pe un roman care nu are studii, meserie, etc dar care produce MAXIM il plateste in bataie de joc iar pe un francez (congolez, etiopian, marocan- sunt multi in franta) il plateste de aproape 10 ori mai mult. Nu prea e ok...si asta e doar un exemplu.
              Dar nu inteleg care e legatura discutiilor astea cu titlul threadului

              Comment


              • #82
                Nu va certati degeaba, sunt romanii lenesi, dar cand sunt motivati, muncesc.
                Atat ca nu vor fi vreodata platiti ca un neamt, nici macar in Germania.
                Pentru acelasi volum d emunca si aceeasi calificare, un roman va fi platit intotdeauna de cateva ori ma putin intr-o corporatie, fata de salariatii corporatiei in tara de origine.
                Doar corporatia a venit in Romania pentru salariile mici de aici, nu pentru soarele imbietor de pe meleagurile astea, nu?

                Comment


                • #83
                  Exista exceptii, ai dreptate. Doar ca ai 21 de ani si esti la inceput. Scuza-ma ca te intreb, dar ce experienta poti avea la 21 anisori? Ca daca ai fi facut ceva maret, nu te-ai fi angajat intr-un call center. Experienta in ce anume? In munca? De care? Ce pregatire iti trebuie pt call center? Ai nevoie de vreo facultate pt postul asta? Atunci, de ce sa se plateasca bine? Uite, vrei sa castigi mai bine, chiar daca n-ai facultate, fa-te reprezentat de vanzari. Acolo nu conteaza studiile, ci experienta si atitudinea.
                  Vrei in Italia? Pai du-te acolo de munceste, dar sa nu strambi din nas cand ai de plata la chirie 500 euro pe o amarata de garsoniera, la fundul orasului.
                  Si sa nu plangi ca iti pun astia taxa de mers prin centru cu masina (10 euro), sau cand iei apa la jumatate de la magazine cu aproape 1 euro.
                  Se castiga mai bine, dar si viata e mai scumpa.

                  In general, proportiile sunt pastrate.

                  @PCH: tu stii care-s costurile in Franta, nu? Stii ca o masa in oras se lasa cu cel putin 100 euro, si aici nu vb de vreun restaurant pompos. Stii ca orice fel de chirie incepe de la 1500 euro, nu? Stii ca nu prea poti cumpara proprietati, nu? (pt ca nu se vand). Stii cat ai taxele, nu?
                  Da-o-n spanac de Franta, ca suna bine 1500 euro, doar ca de banii aia stai la periferie cu toti tiganii/arabetii si mananci din traista mereu.
                  Sa vezi preturi inclusiv la McDonald's, de te ia cu ameteala, nu alta.
                  Last edited by Cezar; 12 June 2012, 12:42.

                  Comment


                  • #84
                    Pai de exceptiile astea vorbesc eu. Daca tu imi numesti un loc de munca unde sa ma duc sa muncesc, cu studii superioare sau nu, cu experienta sau nu , care sa ma angajeze fara pile , relatii , bani si alte minuni, dupa ce termin facultatea ma duc si o sa imi depun un CV , deloc sarac.

                    Eu vroiam sa spun altceva, vroiam sa spun ca aceeasi oameni, cu aceeasi pregatire, doar nationalitatea lor difera, sunt platiti de 5 ori mai bine in alta tara, in acelasi domeniu in care lucrez eu, l-am luat ca exemplu.

                    Mai sa fie ? e chiria mai mare ca in bucuresti ? in bucuresti cea mai proasta garsoniera in ferentari pe zabrauti costa 100 de euro in cel mai fericit caz.

                    Eu asta vreau in tara mea, din pacate sunt legat de maini si de picioare, sunt un neputincios in fata sistemului care ne apasa....si ne APASA bine.
                    sigpic

                    Comment


                    • #85
                      Garsoniera la Iancului, 150 euro.
                      Apartament 3 camere, Panduri, 300 euro.
                      Apartament 4 camere Magheru 500 euro.
                      Cat o fi in Italia sa stai central?

                      Ce nu iei in calcul este faptul ca viata este mai scumpa, si chiar daca aici se castiga mai prost la inceput, ai posibilitatea sa castigi ok dupa scurt timp.

                      Da-mi un CV pe pm, poate gasesc ceva de facut pt tine, insa din Septembrie.

                      Comment


                      • #86
                        Stiu ca sunt alte preturi, stiu ca aia au chirie, taxe peste taxe. Dar si aici preturile la alimente sunt daca nu ca acolo poate mai sus. Si aici sunt multi care vin din provincie sa-si faca un rost ) si platesc chirie, etc. In mod normal ar trebui sa existe un echilibru intre preturi si salarii pe mai toata UE. Am o matusa sa ii spun, duminica a plecat acasa dupa doua saptamani de romanica. Ea este in Munchen de 31 de ani...spunea ca nu e viata roz nici acolo. Era putin "suparata" pe faptul ca noi avem PROPRIETATI intr-o capitala europeana. In orice tara, oras european oamenii platesc chirii iar aici sunt proprietari.

                        Comment


                        • #87
                          Da, nemtii o duc rau de tot si-si cumpara Logan pe langa Audi-ul A4.
                          Cand o duceau bine, isi cumparau numai Audi-ul.

                          Proprietari sunt si acolo, doar locuintele inchiriate nu apartin statului. Atat ca in vest patura bogatilor s-a sedimentat in timp, si cateva familii detin aproape toata economia Germaniei.

                          Comment


                          • #88
                            Preturile sunt cam la fel si in afara si la noi. E destul sa ne uitam la benzina. Pai la noi e mai scumpa decat in unele state europene, in conditiile in care salariile sunt si de zece(10!!!) ori mai mici. Deci, despre ce vorbim noi aici???
                            Si de ce diferenta asta?? in Romania se munceste mai usor decat in alta tara?
                            Ce, e mai usor pentru un doctor sa faca o operatie in Romania(in conditiile care sunt in tara) decat in Germania, spre exemplu?
                            Este vorba despre lacomia patronilor, pardon a proprietarilor de sclavi moderni....

                            Comment


                            • #89
                              singura tara unde benzina e putin mai ieftina decat la noi, e bulgaria. in rest in ce tari e mai ieftin?! germania e cca 1,55, ialia 1,70...etc

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by Cezar View Post
                                Exista exceptii, ai dreptate. Doar ca ai 21 de ani si esti la inceput. Scuza-ma ca te intreb, dar ce experienta poti avea la 21 anisori? Ca daca ai fi facut ceva maret, nu te-ai fi angajat intr-un call center. Experienta in ce anume? In munca? De care? .................................................. ...........................
                                Se castiga mai bine, dar si viata e mai scumpa.

                                In general, proportiile sunt pastrate.
                                .................................................. ...
                                Apropo de tineri, multi (am asistat si la cateva interviuri) fitosi, nu stiu sa faca mai nimic, vor bani multi din prima (raportat la restu).
                                Nu spun ca e ceva general (??) dar situatia nu e buna.

                                La 20-21 ani nu ai experienta, dar nu ar trebui sa fie o problema.
                                Daca vrei sa muncesti, imposibil sa nu fii deprins ceva pana la varsta asta, daca iti place si te tii de treaba ajungi bun.
                                Io la 21 ani stiam sa zugravesc, stiam sa gletuiesc, sa montez un instant de apa calda, un robinet, un calorifer pe perete.
                                Dar nu e bine, ca o pregatire d-asta nu da bine la public, avem fite-n cap, calculatoare, cluburi.
                                Nu e rau, da' mai fa in ...... ceva.


                                In fine. Zici ca proportiile se pastreza, este dar pana la un punct.
                                In primul rand preturile la utilitati sunt permisive raportat la venit, mai faci si economie (nemtii fac) daca trebe, aici poti sa faci si economie ca tot te usca la bani.
                                Neamtu bea bere acas cu cativa euro legatura, poa' sa bea si numai o bere cu cativa euro.
                                Eu nici acasa nu pot sa beau bere cat vreau, dar mai sa ies prin birturi.

                                Am mai auzit si varianta celor care au avut un gram mai multa minte si noroc si au reusit sa zic asa (nivel de trai peste medie) ''totul tine de tine, munceste mai mult, tu nu vrei cu adevarat'' baaaaaaaaaa ma lesi???

                                Io vorbesc aici de un nivel minim in trai raportat la venit, un nivel decent, nu ca musai vreau sa ma dau un 4x4 sau eu stiu ce utilaj.

                                Si asta iara nu mi se pare ok, eu muncesc ca un cretin aici, si ala de la Bucuresti care face ce fac si eu (nici pe jumate ca sunt doi-trei angajati) are venit mai mare frate....
                                Ca cica ''pai e Bucuresti'', ma lesi? Ia vezi ca platesc impozitu la casa aici, cat e apa, cat e gunoiu, cat sunt toate impozitele, cat e mancarea....

                                Auzi tu....''pai e Bucuresti''...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google