Logan 2 Vs Clio III Estate Vs Golf VI SH Vs Seat Ibiza ST SH

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 2 Vs Clio III Estate Vs Golf VI SH Vs Seat Ibiza ST SH

    Salut !
    Ar fi cam timpul sa-mi schimb masina. Inca nu sunt hotarat daca sa aleg o masina noua sau una SH.
    Masina noua as alege Logan 2 1.5 dci la 90 CP. Acum vad ca a aparut la oferta si Clio III Estate (pentru portbagaj), la care as alege tot motorul 1.5 dci.
    dezavantaje la Clio ar fi ca este modelul de anul trecut cu +/- sale.
    A avut cineva posibilitatea sa vada ambele modele? Ce mi-ati recomanda?
    Se simte imbunatatirea comfortului si tinutei de drum la noul Logan fata de cel vechi, eventual cu Clio III cum s-ar compara?

    2. O alta posibilitate, ar fi o masina SH. Ma tenteaza un Golf VI 1.6 TDI varianta de baza (trendline) sau un Seat Ibiza ST (pentru portbagaj), ambele din 2009-2010. La Seat cred ca as avea costuri de intretinere mai mici ca la Golf, dar e cam mica oferta de SH in Germania.

    De ce imi este frica la SH, sunt eventualele cheltuieli neprevazute (probleme volanta, ambreiaj, injectoare), si de a nu ramane in drum, departe de casa.
    Din ce am mai citit, dci-ul pare mai fiabil.

    Ce sfaturi imi puteti da in acest sens ?

  • #2
    Clio III estate arata foarte bine eu pe asta as alege-o. Si o iei si noua. Am mers cu Megane 2 si este mult peste Logan 1. Deci cred ca si Clio 3 ar fi de rangul la Megane 2 , ar trebui chiar mai sus.

    Comment


    • #3
      Golf 6, pentru ca e cea mai MASINA dintre tot ce-ai enumerat. Mai repede ai probleme cu injectoarele de la grupul Dacia-Renault, decat cu 1.6 diesel de la Vw.
      Masina noua nu se merita sa cumperi in vremurile astea.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #4
        Si eu spun sa-ti iei gandul de la masina noua, mai ales din gama Dacia-Renault! Nu prea se merita pe prafurile astea . Daca iti plac doar cele enumerate mai sus, mergi pe Golf, cu rabdare si un buget clar sigur gasesti masina ok! Spor

        Comment


        • #5
          de 1.6 tdi am auzit numai de bine. daca gasesti un golf cu acest motor si sub 100.000 km reali(adica din tara) si ai bani sa-l cumperi nu sta pe ganduri.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • #6
            Sincer eu iti sugerez sa mergi pe masina noua. Second doar daca o iei de la vreo cunostiinta, si stii cum s-a mers cu ea si cum a fost intretinuta.

            Comment


            • #7
              Legat de ceea ce spunea colegul Costibc, mie 100.000km rulati in Romania mi se par multi, extrem de multi la o masina pe care sau dau ~10.000E. Daca era vorba de un logan si 3.000E nu as sta pe ganduri dar sa dau suma de 400milioane de lei vechi pe o masina care a circulat la noi 100k....va dati seama cate gropi, cate denivelari, cate borduri, cate zgarieturi, cat praf, cata servisare facuta de Dorel si piese aftermarket se aduna in kilometrii astia?
              Last edited by lord_wader; 28 March 2013, 12:00.

              Comment


              • #8
                nu e chiar asa de rau 100.000 km in romania daca masina a fost intretinuta corespunzator si a avut service-ul facut la reprezentanta...

                si eu optez pt sh mai ales pe vremurile astea.....
                sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                Comment


                • #9
                  Originally posted by vyalli View Post
                  nu e chiar asa de rau 100.000 km in romania daca masina a fost intretinuta corespunzator si a avut service-ul facut la reprezentanta...

                  si eu optez pt sh mai ales pe vremurile astea.....
                  exact. si nu uitati ca o piesa din suspensie e mult mai ieftina decat altele care cad de la uzura in timp
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • #10
                    Orice de la renault in sus e mai masina ca dacia...

                    Comment


                    • #11
                      As merge pe Clio 3 Estate DCI nou, din cele expuse de tine .Parerea mea ..

                      Comment


                      • #12
                        O singura varianta: Golf 6 SH.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Razvy View Post
                          Sincer eu iti sugerez sa mergi pe masina noua. Second doar daca o iei de la vreo cunostiinta, si stii cum s-a mers cu ea si cum a fost intretinuta.
                          De acord! Subscriu!

                          Originally posted by myx2 View Post
                          Salut !
                          Ar fi cam timpul sa-mi schimb masina. Inca nu sunt hotarat daca sa aleg o masina noua sau una SH.
                          Masina noua as alege Logan 2 1.5 dci la 90 CP. Acum vad ca a aparut la oferta si Clio III Estate (pentru portbagaj), la care as alege tot motorul 1.5 dci.
                          dezavantaje la Clio ar fi ca este modelul de anul trecut cu +/- sale.
                          A avut cineva posibilitatea sa vada ambele modele? Ce mi-ati recomanda?
                          Se simte imbunatatirea comfortului si tinutei de drum la noul Logan fata de cel vechi, eventual cu Clio III cum s-ar compara?

                          2. O alta posibilitate, ar fi o masina SH. Ma tenteaza un Golf VI 1.6 TDI varianta de baza (trendline) sau un Seat Ibiza ST (pentru portbagaj), ambele din 2009-2010. La Seat cred ca as avea costuri de intretinere mai mici ca la Golf, dar e cam mica oferta de SH in Germania.

                          De ce imi este frica la SH, sunt eventualele cheltuieli neprevazute (probleme volanta, ambreiaj, injectoare), si de a nu ramane in drum, departe de casa.
                          Din ce am mai citit, dci-ul pare mai fiabil.

                          Ce sfaturi imi puteti da in acest sens ?

                          Oamenii sunt diferiti, au gusturi, pareri diferite.
                          Eu gandesc ca daca am o masina, trag de ea pana cand imi permit sa cumpar alta noua sau pana cand "cade" si atunci doar daca nu am de ales iau ceva second hand (ceva ieftin cu care sa-mi fac treaba, fara pretentii de confort, iar in viitor tot spre o masina noua ma indrept). Referitor la marci, noi si sh, as alege Dacia, Skoda, Volkswagen, Ford, Opel si eventual marcile japoneze.
                          Mie Renault nu-mi place, prefer stilul german. Iar la motoare mici, sub 2 litri, as alege benzina.
                          Last edited by abc; 28 March 2013, 23:20. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by neajiji View Post
                            Orice de la renault in sus e mai masina ca dacia...
                            Te inseli! Renault e slabut...

                            Daca vrei sa dai 10.000 euro pe o masina, ai destule variante dupa 2008 de Focus, Golf, Astra, Skoda Octavia, etc care se afla in stare buna si sunt cu mult peste orice Dacie, fie ea si noua! Daca stii sa cauti si mai ales sa alegi, vei gasi SUPER masina in banii aia, chiar si mai putin. De la 7000 in sus, gasim masini foarte ok, SH! Astea sunt vorbe din popor, ca sh-ul e naspa, ca pica, ca drege. SH nu inseamna neaparat Golf 3, bine, nu contest faptul ca sunt multi aerieni care dau banul pe un ciuruc si apoi se plang, pe aia ii inteleg cand vin cu astfel de afirmatii. Eu iti spun atat, ca fost posesor de Logan cumparat de nou, si actual Focus cumparat SH (cu 40600 km si garantie ) stau si ma intreb ce dracu a fost in capul meu cand am cumparat MASINA NOUA! :| Spor la cautari

                            p.s. Mergi pe benzinar

                            Comment


                            • #15
                              plus de asta la sh, mai ales la cele proaspete care abia au iesit de un an doi din garantie.
                              noul posesor nu va avea unde sa tot caraie dupa bunul sau obicei, pentru ca masina nu mai e in garantie.
                              si atunci cand nu mai este in garantie, e scump sa te duci la service si sa te plangi ca ai un soricel in bord, ca sa platesti 4-5-6 ore de manopera degeaba pentru un scartait.
                              si atunci ce face? intra pe forum si incepe sa maraie.
                              ca si femeia, cand o iei nerodata si neumblata nu stii ce e de capul ei si ce stie sa faca cu coada de matura. asa, daca are cativa km sub capota...te prinzi repede cum sta treaba si cum stie sa mearga

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google