Logan Face Lift 1.5 Dci 85cp

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan Face Lift 1.5 Dci 85cp

    Salutare tuturor... Primul post al meu vine cu o intrebare.
    In curand o sa devin sofer am luat sala astept pana pe 22 sa dau si proba practica si ma gandeam ca prima masina sa fie una nu prea scumpa si nici care sa consume prea mult + de asta sa fie si noua.

    Astept de ceva timp sa apara face lift cu motorizare dci dar vad ca nu isi mai face aparitia. Aveti idee cand va aparea motorizarea diesel de 85cp? Am incercat sa vorbesc cu cei de la vocea clientului dar nu am primit niciun raspuns cat de cat exact "toamna acestui an".

    Astept pareri, daca fac o alegere buna sau daca nu spre ce altceva sa ma orientez in gama dacia logan, nu vreau sa fac o alegere proasta din prima.

  • #2
    Daca esti fan diesel este o alegere foarte buna!

    Comment


    • #3
      Originally posted by Red_Alin View Post
      Daca esti fan diesel este o alegere foarte buna!
      Nu pot sa spun ca sunt fan diesel. Vreau sa fiu cat mai economic in ceea ce priveste consumul si intretinerea, foarte multi km nu o sa fac.

      Comment


      • #4
        Treaba e ca vei da 1000 si ceva de euro in plus doar pt faptul ca e diesel!Daca faci sub 15-20.000km pe an, iti vei recupera diferenta de bani data la achizitionare, cand deja vor fi masini zburatoare pe la noi!Deci sa te gandesti bine!Daca zici ca nu vei merge mult, benzina e mai convenabila dar pana la urma iti iei ce-ti place!Financiar, din ce ai spus, nu prea iti vei scoate diferenta de bani intre Dci si Mpi!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          Pentru consum si 1.4 este o alegere buna,dar sa nu te astepti la multe de la el.(putere)

          Comment


          • #6
            Omul vrea masina nu f scumpa, economica, fiabila...Si oricum e incepator, deci dupa parerea mea nu-i trebuie motor prea puternic!Un Laureate 1.4 sau 1.6 cu ABS zic ca este configuratia perfecta!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              Da este.Oricum neaparat ABS si clima.Este foarte important.

              Comment


              • #8
                Mi-am facut o idee, o sa ma gandesc bine, dar cred ca tot dci as alege. Incepator nu o sa fiu 5 ani asa ca o sa aleg ceva mai puternic..
                Dar tot nu a raspuns nimeni daca stie data lansarii face lift dci.

                Comment


                • #9
                  Perioada lansarii cel mai probabil va fi inceputul lui octombrie sau poate mai devreme.
                  Eu ti-as recomanda 1,6 16v, pentru ca diferenta de bani pentru diesel e mai mare si normal, reviziile sunt mai scumpe la diesel. Si fiabilitatea motorului e mai mare la un motor pe benzina decat la unul diesel, mai ales daca ai obiceiul sa mergi subturat.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Reviziile sunt mai scumpe, pt ca sunt mai dese, caci de altfel nu difera f mult reviziile unei masini benzina, fata de diesel ( diferenta o face in mare parte filtru de motorina).
                    Sustin ce spune Andrei: 1.6 16v e alegerea mai buna (raport calitate/pret).

                    Comment


                    • #11
                      Dci 85 cai e deja lansat pe PhASE 2 ... Deci ... Oricand ai banii poti sa-l si comanzi . Insa diferenta de la 1.4 la 1.5 dci (85) este de 2060Euro . Personal iti recomand 1.6 sau daca vrei putere 1.6 16v ... Si te va costa mult mai putin decat dci ... Sunt si mai fiabile si mai ieftine de intretinut benzinele . Succes in alegerea ta . Diferenta intre 1.6 si dieselul de 85 cai este de 1700Euro.
                      1.6 MPi Icy White

                      Comment


                      • #12
                        Eu iti recomand dci`u de 85...Eu am de 70 inca nu era 85`u cand l`am luat si sunt super multumit de el...Si am consum mic.. Eu de exemplu` in 10 luni am 14500..Se merita sa`mi iau benzina?

                        Comment


                        • #13
                          Off: da se merita sa iei benzina daca ai parcurs doar 14500 in 10 luni. ( sau pastrezi masina mai mult de 6 ani).
                          Ca sa mai facem o mica comparatie:
                          -motorul de 1.6 16v - consum mixt: 7.1
                          -dci 85 - consum mixit: 4.6
                          Deci diferenta de 2.5 litrii la 100 km ( cam atat ar trebui sa economisesti).
                          Insa pretul e mai mare al motorinei, asa ca vei economisii echivalentul a 1.5 litrii ( aproximativ) la 100 km, deci 6 ron la 100 km.
                          Dci mai scump decat 16 v cu 1200 euro. ( suma pe care o recuperezi prin 6 ron la 100 km).
                          Sa nu mai punem la socoteala faptul ca reviziile sunt dese, iar 16 v are 20 de cai in plus fata de dci.
                          Deci decizia iti apartine.
                          Last edited by Cezar; 8 September 2008, 11:36.

                          Comment


                          • #14
                            Am facut un mic calcul. Pacat ca nu stiu costul reviziilor la dci si mpi pentru un calcul mai exact.

                            1L benzina - 3.9 lei
                            1L motorina - 4.2 lei
                            1E = 3.6059 RON
                            km parcusi 1 an = 15000km


                            Motorizare Pret EUR Pret RON
                            Preference 1.4 MPI 75 CP 7100 EUR 25119.80 RON
                            Preference 1.6 MPI 90 CP 7500 EUR 26535.00 RON
                            Preference 1.5 dCi 85 CP 9150 EUR 32372.70 RON

                            Consum Ciclu complet (l/100km) Ciclu urban (l/100km) Ciclu extra-urban (l/100km)
                            Preference 1.4 MPI 75 CP 6.9 9.6 5.5
                            Preference 1.6 MPI 90 CP 7.3 10 5.9
                            Preference 1.5 dCi 85 CP 4.6 5.3 4.2

                            Cost unui plin de combustibil
                            Preference 1.4 MPI 75 CP 50L*3.9RON = 195RON
                            Preference 1.6 MPI 90 CP 50L*3.9ROn = 195RON
                            Preference 1.5 dCi 85 CP 50L*4.2ROn = 210RON

                            Consum 1 an (15000km)
                            Preference 1.4 MPI 75 CP (9.6*15000)/100 = 1440L
                            Preference 1.6 MPI 90 CP (10*15000)/100 = 1500L
                            Preference 1.5 dCi 85 CP (5.3*15000)/100 = 795L

                            Pret Consum 1 An
                            Preference 1.4 MPI 75 CP 1440L*3.9RON = 5616RON
                            Preference 1.6 MPI 90 CP 1500L*3.9RON = 5850RON
                            Preference 1.5 dCi 85 CP 795L*4.2RON = 3339RON

                            Diferenta Pret Consum DCI RON EUR
                            Preference 1.4 MPI 75 CP 2277 RON\an\15000km 632,5 E\an\15000km
                            Preference 1.6 MPI 90 CP 2511 RON\an\15000km 697,5 E\an\15000km
                            Preference 1.5 dCi 85 CP 0 RON\an\15000km 0 E\an\15000km

                            Amortizare Pret DCI / MPI
                            Preference 1.4 MPI 75 CP (2050/632.5)*15000 = 48616 km
                            Preference 1.6 MPI 90 CP (1650/697.5)*15000 = 35483 km


                            Deci in concluzie daca e sa cumpar un dci de 85 cp la 48.616km imi scot banii daca era sa cumpar un 1.4mpi si la 35.483km pentru un 1.6mpi, neincluzand pretul reviziilor. Eu masina o sa o tin sa zic 5 6 ani apoi o sa o las parintilor.
                            PS: daca poate sa imi spuna imi posteze un reply cineva cu pretul total al reviziilor la mpi si dci.

                            Comment


                            • #15
                              Oaileeeuuuu!!!!Ce calcule facusi matale ca m-a luat ameteala!Calculul e mai simplu, vezi mai sus postul lui Cezar!Trebuie sa calculezi doar diferenta de bani dintre motorizarea X Mpi si X Dci si apoi consumul combustibil x nr de km pe an!Vezi ce rezulta in urma diferentei si iti zic eu ca la 15.000km/an (numai sa-i faci) la un Dci scoti diferenta de bani in cativa ani!Pe tine in ani trebuie sa te intereseze investitia!
                              Calculele sunt menite sa faci o alegere obiectiva si strict economica, daca te "trage" atza la Dci musai, i-ati Dci sa nu ne injuri dupa ca-ti spalam creierul !
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google