LOGAN kissfm

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by cc catch View Post
    Eu stiu ca se face la 15000 sau 1 an. In primii 7500 "se formeaza" motorul iar in ulei se strang multe "pulberi de fier" rezultate din frecare. E recomandat sa-i schimbi cel putin uleiul. Eu o sa-i schimb si filtrele
    În carnetul de intretinere al masinii mele scrie ca prima revizie se face la
    20 000 sau la un an.
    De unde ai tu informatia ca în " primii 7500 se formeaza motorul "? Vorbesti pe baza de documentatie sau ai auzit tu de la cineva?

    Comment


    • Bineinteles ca a auzit din popor...Auzi " pulberi de fier de la frecari".
      Dupa 7500 km se duce primul strat de fier "dupe" motor, urmand ca atunci cand pui uleiul cel nou, si motorul "asezandu-se"....Sa nu mai cada nici un strat de fier.
      Mai bine il dam cu solutie de plaja cu factor de proctie 30000000, ca sa nu se mai "cojeasca"
      O data cu uleiul se schimba si filtrul de ulei, atfel nu ai facut mare branza.

      Comment


      • Originally posted by Cezar View Post
        Bineinteles ca a auzit din popor...Auzi " pulberi de fier de la frecari".
        Dupa 7500 km se duce primul strat de fier "dupe" motor, urmand ca atunci cand pui uleiul cel nou, si motorul "asezandu-se"....Sa nu mai cada nici un strat de fier.
        Mai bine il dam cu solutie de plaja cu factor de proctie 30000000, ca sa nu se mai "cojeasca"
        O data cu uleiul se schimba si filtrul de ulei, atfel nu ai facut mare branza.
        S-ar putea sa stie el ceva.Ia priveste matale ce scriu astia de la Metabond.

        Comment


        • Cum sa iau in considerare niste studii si teorii facute/afirmate, strict pt a evidentia necesitate acelui produs?

          Comment


          • Hai sa-l lasam pe cel care a facut afirmatia sa ne lamureasca , daca nu cumva intervine cu o lamurire vreun moderator.

            Comment


            • ...Prin service am asistat la o discutie: era cineva de se plangea de zgomote la motor iar nenea mecanicu' nu ii gasea buba si seriful servicelui a zis ca asta e nu are nimic, daca erau particule metalice(pilitura) in filtrul de ulei atunci era o oarece problema da nu grava ca "asa face toate" in rodaj ca daia ii zice rodaj ca se "roade metalu' asa cum trebe"...
              ...La mine am vazut ca nu s-a "ros" nimic deci am o problemada nu mi-a spus
              ...Cc catch poate face revizia de un an si a facut 7500 km...Sau omu' face o revizie personala la vreun mecanic priceput...Uleiu' la motor poa' sa il schimbe si filtrele ca nu strica(filtru de ulei e musai daca schimba uleiul).
              Eu am facut revizia(consemnata in carnetul de intretinere) la 8600 km...11 luni juma'...Cica acu sa revin iar la un an sau la 24 000km...Daca ii fac...Da nu ii fac sigur

              Comment


              • Eu am un logan Kissfm de 85 cai , 1.5dci. E super masinutza. Nu ma mai pot dezlipi de ea. Sincer
                Tacanit intre volan si scaun...

                Comment


                • ...Pai parca avea stickere...Te-ai lipit si tu?

                  Comment


                  • Sincer sa fiu nu stiu de ce trebuie sa schimbi uleiul la 7500 daca el este garantat 15000.
                    Intradevar dace te uiti in carnetul de intretinere al masinii este specificat ca pentru masinile care circula intr-un anumit regim ( ex. Taxi) sau la temperaturi exterioare care depasesc frecvent 30 grd , schimbul de ulei se face la 7500 sau la un an .Poate colegul nostru se incadreaza in aceasta categorie sau poate are 7500 km si un an.
                    In ceea ce priveste " pulberile metalice" pot sa va spun ca masina mea are 7000 km , am fost cu ea in service pt schimbarea chitului de distributie(defect de fabricatie) si cu aceasta ocazie s-a evacuat si uleiul din baie.In afara de faptul ca se observa o culoare mai inchisa a uleiului tin sa va anunt ca nu am vazut "pulberi metalice" in ulei dupa filtrare.Asa ca circul cu acelasi ulei de cind am luat masina si il voi schimba la 1 an sau la 15000( desi in carnetul de intretinere si in fisa de atentionare de la service scrie 20000sau un an)

                    Comment


                    • [QUOTE=daniberila;181543]Sincer sa fiu nu stiu de ce trebuie sa schimbi uleiul la 7500 daca el este garantat 15000.
                      Intradevar dace te uiti in carnetul de intretinere al masinii este specificat ca pentru masinile care circula intr-un anumit regim ( ex. Taxi) sau la temperaturi exterioare care depasesc frecvent 30 grd , schimbul de ulei se face la 7500 sau la un an .Poate colegul nostru se incadreaza in aceasta categorie sau poate are 7500 km si un an.
                      In ceea ce priveste " pulberile metalice" pot sa va spun ca masina mea are 7000 km , am fost cu ea in service pt schimbarea chitului de distributie(defect de fabricatie) si cu aceasta ocazie s-a evacuat si uleiul din baie.In afara de faptul ca se observa o culoare mai inchisa a uleiului tin sa va anunt ca nu am vazut "pulberi metalice" in ulei dupa filtrare.Asa ca circul cu acelasi ulei de cind am luat masina si il voi schimba la 1 an sau la 15000( desi in carnetul de intretinere si in fisa de atentionare de la service scrie 20000sau un an)[/QUOT

                      cum ti-ai dat seama ca ai chitul de distributie defect?
                      Logan Kiss Fm 1.4 MPI Gri Comete

                      Comment


                      • Simplu, in zona distributiei se vad pete de ulei.
                        Mai multe detalii aici.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Salutare! Problema cu scurgerile de ulei pe la distributie o am si eu, plus un suierat in intervalul de turatii ~1800 si ~2500. Am 8750 Km cu masina din Aprile a.C. Azi am facut o programare la service pentru data de 13.10, sper sa se rezolve problema. Stie cineva cat timp tine toata lucrarea? Seara intru la munca.

                          Comment


                          • Originally posted by plodysad View Post
                            Salutare! Problema cu scurgerile de ulei pe la distributie o am si eu, plus un suierat in intervalul de turatii ~1800 si ~2500. Am 8750 Km cu masina din Aprile a.C. Azi am facut o programare la service pentru data de 13.10, sper sa se rezolve problema. Stie cineva cat timp tine toata lucrarea? Seara intru la munca.
                            Daca citesti in threadul " Da ulei pe la cureaua de distributie" afli ca poate sa dureze intre 3 ore si 6 ore in functie de mecanic si de service.
                            Last edited by daniberila; 30 September 2008, 19:05.

                            Comment


                            • Mie mi-au zis sa vin cu ea la revizie la 15000km. Am kiss 1.5 dci 85 cai. Merge perfect, nu se cojeste nimic, nu are nimic. Am facut 7000 km in aproape 3 luni.
                              Tacanit intre volan si scaun...

                              Comment


                              • Loganu meu face 1 an si sa cam uzat volanu am tras aproximativ 7500 de km oare il schimba pe garantie ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google