Logan Mcv 0.9tce Si Rulota

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Si eu intentionez sa-mi iau rulota, cu 1.5 dci. Cred ca duce leger o rulota iar ambreiajul nu cred ca are prea mult de suferit avand in vedere ca nu pleci poate decat maxim 2.000 - 3.000 de km cu ea dupa tine si asta timp de 2-3 saptamani poate.

    Comment


    • #17
      Cu dieselul sigur nu ai probleme are mai mult cuplu. La mine multe din iesiri vor fi la munte de 2-3 zile cel mai des si probabil 4-600km. Si odata pe an probabil o plimbare de 2000-3000km maxim

      Comment


      • #18
        Și eu sunt mândru de masina mea dar haideți sa fim realisti...

        Comment


        • #19
          Originally posted by sebibv View Post
          Și eu sunt mândru de masina mea dar haideți sa fim realisti...
          Realisti legat de ce? Adica daca vii doar cu presupuneri nu prea pot sa le iau in considerare, d-aia am cerut parerea celor care au rulota si o tracteaza cu o masina cu motorizarea asta.
          Tu zici ca nu e ok, iar eu zic ca e ok. Care are dreptate?

          Inteleg ca e un forum si lumea mai tasteaza sa isi spuna parerea dar in cazul asta nu ma/ne ajuta decat exemple concrete

          Comment


          • #20
            E mai mult decat ok. Am vazut in anii 80 rulote trase de trabanturi si wartburguri, nu mai zic de dacii 1300. Nu aveai loc la mare de polonezi care trageau "cotinete" dupa ei.
            0.9-le zboara cu ele-n spate.
            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

            Comment


            • #21
              Si eu zic sa fim realisti cu rulota pe 0.9. Chiar si cu 1.5 dci as avea ceva rezerve s-o agat, poate numai pe distante relativ scurte de pina in 50 km si drum drept, altfel pe serpentine o sa ai frigiderul din rulota mereu full.

              Comment


              • #22
                Daca o tragi 50km ce ma opreste sa o trag 150 sau 200km. Care e fundamentul pe care ai pus aceasta limita de 50km

                Comment


                • #23
                  Iti spun eu care este fundamentul
                  0.9 L
                  Multi se limiteaza doar la asta
                  Daca intrebai de 1.6 16v ar fi spus c nu o sa ai nici o problema
                  0.9 tce are avantajul cuplului la turatii joase
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Fundamentul e panarama de ambreiaj, ala e fundamentu', care se incinge la cea mai mica fortare, ii depasesti limitelele agatand rulote, se lasa cu schimbat prematur fara doar si poate.

                    Comment


                    • #25
                      Va imbatati cu apa rece , in carte ce scrie ? se poate tracta o rulota ori ba ?
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • #26
                        Normal ca se poate
                        Cat despre ambreiaj la 250.000 km in conditii de mers mai sportive 80% Bucuresti inca este in mintile lui si original al masinii
                        Last edited by stoicanu; 17 August 2018, 13:57.
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Sunt conditii total diferite de functionare recte cu atelaj agatat sau fara. Aici era in discutie fix despre comportamentul cu atelaju' atarnat deci n-are relevanta ca ai 250k sau 1 mil de km cu masina de cele mai multe ori cu un singur ocupant si fara bagaje, banuiesc bine, @stoicanu ?
                          Last edited by maddogg; 17 August 2018, 14:05.

                          Comment


                          • #28
                            Daca sti sa conduci o masina asa cum trebuie nu ai probleme
                            Daca dai plecari cu demaraj de pe loc soliciti mai mult ambreiajul decat daca ai o plecare lina cu o remorca- rulota in spate
                            Plus de asta tr1 este destul de scurta pentru a ajuta la plecarea de pe loc cu atelajul in spate , practic asta omoara cel mai mult transmisia
                            Am atasat si poza din talon in care arata clar cat ai voie din punct de vedere tehnic
                            Practic poti pune si mai mult
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Masa aceea maxima tehnica de 2310 kg poate se refera atunci cand se tracteaza un alt Logan cu o sufa , asta insemna ca cel ce este tractat are sistemul lui propriu de franare + directie.
                              Daca in manualul de intretinere nu se specifica foarte clar ce anume se poate tracta ce are masa mai mare de 4-500 kg eu nu as risca sa conectez de Logan o rulota , mai ales la asta micu de 0.9 TCE cu tot cuplul lui la turatii joase .
                              Am la bloc un vecin cu rulota DAR are un VW de 2.0 TDI !! si el se cam plangea putin mai ales cand este si incarcat cu de toate cu tot cu rulota , despre ce vorbim aici ?
                              Last edited by prometheus; 17 August 2018, 15:18.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • #30
                                Teoria e fantastica, suna bine dar practica e dureroasa.
                                In concluzie, ambreiajul masinii asteia nu e destinat tractarii nici macar unui carucior de butelii, daramite o rulota incarcata cu cele necesare unui sejur, pe langa care se adauga si ocupantii masinii ca doar nu pleci de unu singur cu rulota dupa tine, plus toate acareturile.
                                Asta daca tii la masina, daca nu, poti incerca sa agati si un vagon dupa ea, nu te opreste nimeni..poate legislatia.
                                Un minim 2.0 ca cilindree ar fi indicat pentru rulota, e parerea mea, chestia cu plecari line de pe loc poate e un sfat bun celor care au carnetul de putin timp, problema e ca acel cuplu la turatii mici pentru 0.9 e numai pe hartie, sub 2000rpm e moarta si asta fara atelaje dupa ea, ea trebuie turata pe la un 2000-2500 pentru o plecare decenta.
                                Nici nu vreau sa-mi inchipui cum face cu o rulota ticista cu de toate, in panta, plecare de pe loc.
                                Oricum ar fi indicat sa-si dea cu parerea cei ce au incercat experienta asta, noi ceilalti care mergem pe la ses fara atelaj putem face doar supozitii, nu e relevant.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google