Logan-urile Noastre Euro 3, Ce Putem Face Cu Ele?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    reparat si mers cu ele pina ajung masini de epoca
    a mea luna asta face 10 ani

    Comment


    • #32
      Originally posted by einstein1984 View Post
      Ceva idei despre ce se poate face cu masinile? In afara de inamtriculat la vecini?
      Cea mai buna idee! Ai sa ma pomenesti.
      Gasesti cumparatorul si faci 2 acte. Primul act de vanzare cumparare. Al 2 lea act se va face la notariat - act de comodat. Acum le vom lua pe rand.
      De primul act vei avea nevoie la circa financiara ca sa te scoata de la impozit, punct. (fara sa te mai doara capul, el oricum nu o va trece pe el - nu este o baza de date intre Primarie si politie ). Al 2 lea act care il vei face in fata notarului cel de comodat care costa 150 lei, va avea ca subiect instrainarea autoturismului pe 49 de ani sau 100 de ani cum vreti voi, cu obligatia comodatarului (a cumparatorului) de a se achita de toate cheltuielile respectiv: amenzi , radare (la impozit nu mai e cazul)
      Si voila cu 30 + 150 (cele 2 acte) ai scapat de rablă fara alte batai de cap. Succes


      Apropo: vezi ora la care ti-am raspuns ... da?
      Last edited by Zombehenzi; 24 July 2015, 02:05.

      Comment


      • #33
        Doar ca actul de comodat nu mai are valoare din moment ce tu nu mai esti proprietar.
        Incetati cu vrajelile astea ca infundati puscaria.
        Sau, de fapt, cred ca ar fi bine. Selectia naturala sa-si spuna cuvantul

        Comment


        • #34
          Atunci ramai cu al 2 lea act iar la mentiuni adaugi si impozite, iar pe viitor cumparatorul sa-ti achite impozitul anual. Prietene!! fii un pic Open Mind. Decat sa stai cu un cadavru in fata blocului fara sa scapi de ea si sa-ti cumperi ceva ce-ti place, cum e? Apelezi la alternative.


          Citeste asta: Istețule http://megaajutor.bizoo.ro/intrebare...aratorul-taxa/

          Asta ca o mențiune : eu aș opta pentru amandoua acte. De ce? Pentru că avand actul de vanzare cumparare ma asigur ca nu voi mai plati imozit. Al doilea act cel de comodat îmi dă siguranța că nu voi plati radare si rovignete pe viitor. Si apropo de asta nu trebuie sa stie toata lumea de cele 2 acte, doar eu si cumparatorul. Odata radiata de pe mine de la primarie eu ma pot scoate la o adica ca nu am stiut ca, cumparatorul nu o va trece pe el.

          Aceasta este un fel de inmatriculare ca in Bulgaria dar numai ca se face in Romania, acelasi principiu.
          Last edited by 77sky; 24 July 2015, 20:31. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #35
            Si Rca-ul draga domnule, cum se va face ?
            Poate vanzatorul vrea sa-si mute clasa de bonus malus de pe masina veche pe cea nou cumparata, fie ea si sh. Acolo trebuie sa prezinti CVC, copie dupa fiscal si copia politei de asigurare; probabil ca noul cumparator nu va mai putea face rca pana nu inscrie masina pe numele sau, ori o ia de la zero cu BM pe numele din talon.
            Oricum ar fi, in caz de accident se va descoperi tarasenia facuta si probabil rca nu va despagubi, moment in care e implicat inca un om, poate chiar tu, ce zici, te bagi ?
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • #36
              Al doilea act cel de comodat îmi dă siguranța că nu voi plati radare si rovignete pe viitor.
              Iti da siguranta ca poti contesta procesele verbale, acestea emitandu-se pe numele celui din talonul masinii, adica dumneata.
              Vezi sa nu ai in fiecare luna treaba, intampinari la judecatorie si plimbari la fisc pentru a-ti scoate din debite amenzile.

              Comment


              • #37
                Originally posted by 827sam View Post
                Si Rca-ul draga domnule, cum se va face ?
                Poate vanzatorul vrea sa-si mute clasa de bonus malus de pe masina veche pe cea nou cumparata, fie ea si sh. Acolo trebuie sa prezinti CVC, copie dupa fiscal si copia politei de asigurare; probabil ca noul cumparator nu va mai putea face rca pana nu inscrie masina pe numele sau, ori o ia de la zero cu BM pe numele din talon.
                Oricum ar fi, in caz de accident se va descoperi tarasenia facuta si probabil rca nu va despagubi, moment in care e implicat inca un om, poate chiar tu, ce zici, te bagi ?
                Despre ce tarasenie vorbesti domnule? S-a furat ceva, s-a dat in cap, Nu! S-a evitat o taxa aberanta. Vorbind despre RCA, daca cumparatorul va face accident valoarea RCA-ului va creste pe masina respectiva nu pe proprietar, interesati-va si-mi veti da dreptate.
                Ma repet actul de vanzare cumparare ma intereseaza numai pe mine si atat, il voi folosi sa ma scot din evidente iar cu celalalt voi respinge orice amenda. Care este MAREA TARASENIE? Dupa astefel de rationalitate aplicata toti cei cu masini inmatriculate pe Bulgaria au facut tarasenii, ... vai saracii.
                Last edited by Zombehenzi; 24 July 2015, 11:50.

                Comment


                • #38
                  Prietene cum sa creasca pe masina??? Am lovit..sunt vinovat anul viitor creste Rca..Rca e pe numele meu..Pe mine ma arde..
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • #39
                    Undeva in constitutie e garantat dreptul de propietate, care drept include si instrainarea propietatii. Si uite ca legea asta pare ca incalca dreptul meu de a instraina propietatea (la fel cum o taxa protectionista pe produse importate ar impiedica libera circulatie a marfurilor si ar fi instant taxata de UE). Poate s-o prinde avocatul poporului de asta..
                    Cele de mai sus sunt sub rezerva ca nu ma pricep la drept.
                    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Zombehenzi View Post
                      Ma repet actul de vanzare cumparare ma intereseaza numai pe mine si atat, il voi folosi sa ma scot din evidente iar cu celalalt voi respinge orice amenda. Care este MAREA TARASENIE? Dupa astefel de rationalitate aplicata toti cei cu masini inmatriculate pe Bulgaria au facut tarasenii, ... vai saracii.
                      Actul de vanzare cumparare declarat la fisc de catre noul proprietar il obliga sa inmatriculeze masina la politie in termen de 30 de zile.
                      Asta este tarasenia, ca au ajuns toti papagalii sa mearga ilegal si daca te trozneste unul intr-o situatie fix ca asta n-ai decat sa-i rupi capul de pe umeri ca dauna masinii nu ti-o mai recuperezi ...
                      Lasati vrajelile de-o parte ca suferim cu totii din cauza gainariilor de genul.

                      Sistemul facut acum e pe cat de simplu pe atat de greu de pacalit; urmare a contractului de vanzare-cumparare proprietarul scoate fiscalul masinii
                      cumparatorul primeste fiscalul si se duce la administratie sa si-o ia pe rol; urmare a prezentarii contractului esti obligat ca in 30 de zile sa inmatriculezi masina la politie; rca vechi nu mai e valabil, rca nou se face in vederea inmatricularii, daca ai accident dupa cele 30 de zile de gratie rca nu mai despagubeste daca masina nu e pe numele proprietarului nou
                      ce spui cu contract de comodat pica pentru ca rca se calculeaza, ce crezi, pe numele celui din talon, deci cineva ramane cu tinicheaua de coada
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • #41
                        Acela nu sunt eu, ... pricepi? Deoarece am instrainat masina legal, si nu eram eu la volan la momentul accidentului. Si nu vad forma legala prin care RCA-ul sa nu-l despagubeasca. Asta ar insemna sa nu mai imprumutam niciunul masinile personale (nici macar sotiilor) de frica unor accidente.

                        Originally posted by micutzu666 View Post
                        Prietene cum sa creasca pe masina??? Am lovit..sunt vinovat anul viitor creste Rca..Rca e pe numele meu..Pe mine ma arde..
                        Gresit, gresit, gresit. Vorbeste cu un broker de asigurari si te vei lamuri.
                        Last edited by 77sky; 24 July 2015, 20:33. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #42
                          Tu chiar nu vrei sa intelegi ?
                          Indiferent cine e la volanul masinii, dauna nu va fi despagubita de rca daca nu este inmatriculata pe numele noului proprietar. Vorbim de perioada dupa cele 30 de zile imediat urmatoare contractului de vanzare cumparare.

                          "Gresit, gresit, gresit. Vorbeste cu un broker de asigurari si te vei lamuri."

                          Vorbesti prostii si mai si induci lumea in eroare; clasa de bonus malus se stabileste dupa cnp, nu dupa marca masinii ce o conduci sau posezi.
                          Eu acum am B9 pe loganul meu, daca maine vand masina si-mi cumpar alta, tot de maine pot transfera clasa de bonus malus pe masina noua.

                          art. 72 alin. 2 din Normele privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, puse in aplicare prin Ordinul nr. 14/2011

                          Aici vorbim pe o speta si tu imi zici ca daca o dai sotiei, pai cand i-o dai sa se plimbe, i-o dai cu CVC ?
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • #43
                            Poate nu m-am facut inteles. Odata "vanduta" tigaia aia de masina care sa presupunem va avea N accidente, valoarea Rca-ului va creste constant pe masina respectiva, care va fi platita de cumparator - doar e masina lui imprumutata pe 49 de ani. Eu achizitionand o alta masina voi plati Rca-ul normal fara a fi afectat de daunele celeilalte. Imagineaza-ti ca samsarii de masini ar plati sute de mii de lei la Rca (pe masina personala) daca ar fi asa cum spui. Apropo chestia asta era inventata deja, eu doar am descris-o.

                            Apropo de CVC acela este un act care va ramane doar la mine si la administratia fiscala. Neexistand o baza de date dintre Primarie si Inmatriculari aceasta este o masina care nu este radiata, deci poate circula pe drumurile publice.

                            NU mai cita postul anterior! Foloseste Post Reply. Quote este pentru altceva!
                            Last edited by 77sky; 24 July 2015, 20:34.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by Zombehenzi View Post
                              Poate nu m-am facut inteles. Odata "vanduta" tigaia aia de masina care sa presupunem va avea N accidente, valoarea Rca-ului va creste constant pe masina respectiva
                              .
                              NU, valoarea RCA va creste pe CNP, nu pe masina respectiva, ca nu masina a facut accident ci soferul, recte proprietarul din talon.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #45
                                Dar nu este el la volan , prietene!!!! adica proprietarul ci cumparatorul.

                                Ce Dumnezeu nu intelegeti oameni buni. Intr-un bazar de masini cum e cel de la Suceava - Severin, 40% din masini nu au taxa de poluare platita, si tot se vand harburile. In eventualitatea cand taxa isi va reveni la normalitate, cumparatorul harbului isi va inscrie harbul pe numele lui platind si o amenda la administratia locala.

                                NU mai cita postul anterior! Foloseste Post Reply. Quote este pentru altceva!
                                Last edited by 77sky; 24 July 2015, 20:35. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google