Loganul cu care ma mandresc CJ 47 MRM

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi se pare ca incerci cu disperare sa faci o prostie mare din masina asta... Ai inceput prost, ca multi altii, cu ditai kitul de caroserie, fara sa ai roti si suspensie.

    Acum dai din colt in colt si nu stii ce sa faci ca sa nu stergi asfaltul cu ea. O sa-i pui niste arcuri sport doar de dragul cuvantului SPORT, vrei sa-i pui anvelope de tractor, etc.

    La kitul de caroserie mergeau niste jante 9jx18" cu anvelope late de max 215mm si un talon cat mai mic, gen 30-35. De asemenea, trebuie sa renunti la tiganii gen buza cromata si corp negru, exclus marci de "renume" precum CMS, KM, Wolfrace, etc

    Recomand Antera, Azev, Brock, Schmidt, BBS, ATS, Speedline, TeamDynamics etc.

    Ti-ai ales binisor jntele alea, insa se putea si mai bine pentru o masina de show


    Stii ca sunt transant si nu mi-e frica sa zic, insa la oricare show ai fost [pana acum, au fost oameni din domeniu care au ras de masina ta cu lacrimi. Tocmai pentru ca ai construit-o de-a-ndoaselea, te-ai napustit imediat asupra kitului de caroserie, "ca da bine pe strada". Faptul ca vii acasa cu niste cupe nu face decat sa intareasca ideea ca show-urile la care participi precum si oamenii prezenti in juriu au o calitate indoielnica. Moda lui DaniGGD a apus demult, lumea face acum masini joase, cat mai joase, cu suspensii pneumatice si cu caroserii cat mai curate

    Hotaraste-te daca o faci de strada sau de show. Alege jante care sa umple imensul gol din aripi, alege anvelope de calitate.
    E foarte urat sa mergila show si sa vezi o masina care are anvelopele crapate, ciupite, tocite si cu galme.


    Succes


    PS: La latimea de 225 iti trebuie un talon de max 35 pe diametrul 17". Pe jantele tale de 8j vin manusa 215/40 sau 205/45. Cu 225/45 o sa arate a SUV cu steroizi
    Last edited by dsign; 5 October 2010, 11:49.
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • Consider ca am facut un pas urias inainte prin schimbarea jantelor pe 15 cu acestea .Poate in viitor o sa fie alte jante mai spectaculoase dar pentru moment eu zic ca sunt ok.
      Despre alegerea cauciucurilor intreb deoarece vreau sa aleg cea mai potrivita dimensiune la situatia actuala si luind in considerare ca vreau sa pun rapid si un set de arcuri sport.
      Mai mult decat atat am acasa un set de 4 cauciucuri impecabile de 225/45/17, dar nu ma grabesc sa le montez pana nu sunt convins ca am facut cea mai potrivita alegere.
      Multumesc de sfat, apreciez sinceritatea ta.

      Ps.
      Chiar daca dupa cum spui tu "la oricare show ai fost [pana acum, au fost oameni din domeniu care au ras de masina ta cu lacrimi." eu am facut masina pe placul meu nu pe placul unora mai mult sau mai putin experti in domeniul tuning-ului si sunt sigur ca chiar daca am inceput gresit pot indrepta greselile cu ajutorul cunostiintelor dobandite din 2008 de la primul show si pana acum si cu ajutorul unora dintre colegii forumisti care sunt dispusi sa ajute cu sfaturi si recomandari nu numai sa faca misto si sa intape.
      Din acest motiv am fost si voi mai merge la show-uri pentru ca acolo m-am intalnit intotdeauna cu oameni cu adevarat pasionati de la care poti invata lucruri bune, nu m-au atras niciodata cupele acordate mai mult sau mai putin pe dreptate ci atmosfera si prieteniile legate la aceste show-uri.
      Last edited by FastFurious; 5 October 2010, 13:19.
      sigpicFast&Furious
      Team CSR
      Logan Club CLUJ

      Comment


      • eu personal m-am dus la om care vindea sh-uri si i-am spus ca nu sunt hotarat ce dimensiune si daca ma lasa sa testez mai multe marimi, el a fost de acord apoi am luat setul asta si am lasat si un mic supliment peste.
        eu zic sa faci tot ceva de genul te va ajuta foarte mult

        Comment


        • Asta poti face cu cauciucuri Sh, dar cu cauciucuri noi cine crezi ca te lasa sa faci proba?
          sigpicFast&Furious
          Team CSR
          Logan Club CLUJ

          Comment


          • si cu cauciucuri noi te lasa ......crede-ma ! tatal meu a fost co-patron la o firma de anvelope si jante si stiu ca is destule firme care te lasa sa faci si incercari cu gume noi noute .
            sigpic

            Comment


            • pai faci intai cu sh-uri si cand sti exact ce iti trebuie cumperi noi. trebuie numai sa gasesti un om sa te inteleaga

              Comment


              • poti sa incerci cu 225 alea, insa nu stiu cum se vor impaca cu aripile, cu arcurile sport moi (Eibach) si cu amortizoarele stock.

                Stii ca noi deja suntem pe H&R level 2 , adica taiate. Poti sa incerci H&R netaiate, sunt mai tari decat Eibach, Vogtland sau Weitec. In orice caz, nu pune anvelopele pana nu ai arcurile... Asta ca sa nu ai surprize neplacute cu aripile.

                Oricum, sa stii ca Mateo te invidiaza Are jante similare pe 16" si vroia sa isi ia pe 17" dupa incidentul de la Sibiu.
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by dsign View Post
                  poti sa incerci cu 225 alea, insa nu stiu cum se vor impaca cu aripile, cu arcurile sport moi (Eibach) si cu amortizoarele stock.

                  Stii ca noi deja suntem pe H&R level 2 , adica taiate. Poti sa incerci H&R netaiate, sunt mai tari decat Eibach, Vogtland sau Weitec. In orice caz, nu pune anvelopele pana nu ai arcurile... Asta ca sa nu ai surprize neplacute cu aripile.

                  Oricum, sa stii ca Mateo te invidiaza Are jante similare pe 16" si vroia sa isi ia pe 17" dupa incidentul de la Sibiu.
                  Nu cred ca o sa pun H&R si chiar si daca pun nu o sa le tai sub nici o forma, nu sunt adeptul arcurilor taiate, nu pot sa inteleg sub nici o forma arcurile taiate.
                  Multumesc de sfaturi.
                  sigpicFast&Furious
                  Team CSR
                  Logan Club CLUJ

                  Comment


                  • Eu as merge pe weitec . Sunt ok, destul de confortabile, si plus de asta nu o sa ai mari probleme cu rotile fata!
                    Bafta in alegere!!
                    aham......Restul e LOGAN


                    http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                    Comment


                    • Sorin, multumesc mult de sfaturi, apreciez foarte mult sfaturile tale, dar in acelasi timp raman cu un gust amar cand vad ca aici pe forum cand ai nevoie de sfaturi sunt doar cativa care intr-adevar au intentii prietenesti si sar imediat cu sfaturi si marea majoritate stiu doar sa critice si sa bage de vina.
                      sigpicFast&Furious
                      Team CSR
                      Logan Club CLUJ

                      Comment


                      • Incetisor paranoia, ca nimeni nu-ti vrea raul...
                        Despre taiat arcuri: daca ai fi vazut un arc HR ai fi inteles de ce s-ar putea face aceasta modificare.
                        225/45/17 - prea mare balonul, iar la kitul acesta masiv, va parea precum un tractoras.
                        Eu as merge pe 215/40, sau daca insisti cu 225, cautati 225/35.

                        Tine minte totusi, ca ti-ai facut publica masina. Nu vei putea avea parte doar de laude.

                        Comment


                        • Cezar, nu vreau laude, deoarece laudele nu ma incalzesc cu nimic, vreau sfaturi de la oameni care cunosc cu adevarat .
                          Eu asta inteleg printr-un forum cu profil auto, o mare comunitate de pasionati care se ajuta intre ei cu idei si sfaturi.
                          sigpicFast&Furious
                          Team CSR
                          Logan Club CLUJ

                          Comment


                          • Nu vreau sa fiu rau cu nimeni, si nici lipsit de modestie, dar ti se pare cumva ca nu ma pricep? Ti se pare cumva ca am fost rautacios cu tine?

                            Eu observ ca te incanta doar observatiile care se potrivesc cu gandurile tale. Eu iti vorbesc aici din experienta, ca am incercat 1001 de jante si anvelope pe masina, chiar daca nu am fost vazut cu ele. In atelierul meu au intrat o multime de masini, cu o multime de modele de jante si anvelope, le-am vazut, analizat, criticat, laudat...


                            Si nu te mai da dupa colt ca ai facut masina pentru tine, ca prin alte parti sustii altceva. Altfel, de ce mai mergi la show-uri? Am aici langa mine doua masini care ar fi detronat "Best Autohton" - ul lui GGD fara nici un efort. Insa n-au venit niciodata la expozitii, doar au stat si au ascultat diverse pareri, opinii si crititci ale prietenilor.

                            Nu te supara pe noi, insa faptul ca nu ai bun gust nu este un defect de neacceptat in lumea noastra, trebuie doar sa stii sa asculti.

                            Ma bucur totusi ca incerci sa recunosti ca ai inceput extrem de gresit cu magaoaia aia de kit de caroserie.


                            Stii ce as face eu acum? As pune suspensia, rotile (in nici un caz 225/45/17 la anvelope) si as merge cu ea taras pana la meseriasul cu fibra. Si l-as pune sa rezolve. Dar nah, dupa aia cine mai are "spoilare si alte accesorii"?


                            Mai e ceva: m-as bucura enorm sa nu-i mai aud pe respectivi cum va rad pe la spate. M-as bucura enorm sa reusesti sa faci un adevarat show-car si sa ajungi vedeta natiunii. Pentru ca asa poate nu mai rad toti cordacii de Logan.
                            Last edited by dsign; 6 October 2010, 11:30.
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • oricum nu prea mai rade lumea, si aia care rau, sunt probabil persoane frustrate cu bmw de texas (bulgaria)

                              fara suparare si nici o legatura cu masina ta, dar majoritatea care arunca zambete, se refera strict la cromaci si la kiturile masive, chiar daca se investeste munca si pasiune

                              ps, dany te astept si pe la mine cu niste critici, poate mai invat ceva
                              sigpicMy ride

                              Comment


                              • Originally posted by dsign View Post
                                Nu vreau sa fiu rau cu nimeni, si nici lipsit de modestie, dar ti se pare cumva ca nu ma pricep? Ti se pare cumva ca am fost rautacios cu tine?

                                Eu observ ca te incanta doar observatiile care se potrivesc cu gandurile tale. Eu iti vorbesc aici din experienta, ca am incercat 1001 de jante si anvelope pe masina, chiar daca nu am fost vazut cu ele. In atelierul meu au intrat o multime de masini, cu o multime de modele de jante si anvelope, le-am vazut, analizat, criticat, laudat...


                                Si nu te mai da dupa colt ca ai facut masina pentru tine, ca prin alte parti sustii altceva. Altfel, de ce mai mergi la show-uri? Am aici langa mine doua masini care ar fi detronat "Best Autohton" - ul lui GGD fara nici un efort. Insa n-au venit niciodata la expozitii, doar au stat si au ascultat diverse pareri, opinii si crititci ale prietenilor.

                                Nu te supara pe noi, insa faptul ca nu ai bun gust nu este un defect de neacceptat in lumea noastra, trebuie doar sa stii sa asculti.

                                Ma bucur totusi ca incerci sa recunosti ca ai inceput extrem de gresit cu magaoaia aia de kit de caroserie.


                                Stii ce as face eu acum? As pune suspensia, rotile (in nici un caz 225/45/17 la anvelope) si as merge cu ea taras pana la meseriasul cu fibra. Si l-as pune sa rezolve. Dar nah, dupa aia cine mai are "spoilare si alte accesorii"?


                                Mai e ceva: m-as bucura enorm sa nu-i mai aud pe respectivi cum va rad pe la spate. M-as bucura enorm sa reusesti sa faci un adevarat show-car si sa ajungi vedeta natiunii. Pentru ca asa poate nu mai rad toti cordacii de Logan.
                                Dupa cum am scris mai sus apreciez sfaturile tale si in ce am zis referitor la cei care rad doar, dar cand ai nevoie de un sfat nu au cunostiinte sa ti-l poata da sa stii ca sub nici o forma nu m-am referit la tine si la inca maxim 5 colegi care cand am cerut un sfat au incercat sa mi-l ofere venind cu argumente concrete.
                                Multumesc de ajutor si accept in continuare sfaturi de la tine si de la cei ca si tine.
                                sigpicFast&Furious
                                Team CSR
                                Logan Club CLUJ

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google