Loganul Meu La 10 Ani

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Loganul Meu La 10 Ani

    Ieri, loganul meu a implinit venerabila varsta de 10 anisori. Cum era zi de sarbatoare, l-am spalat si afara si inauntru si ce sa vezi mai mare dragul sa te uiti la el. Acu 10 ani mi-a spus o cunostinta sa nu ma mai risc la dacie ca tot dacie a ramas, doar are alta infatisare. Aveti cateva poze de sarbatoare sa ramana in istorie, poate cei ce doresc sa cumpere un autoturism sa se gandeasca de 5 ori inainte sa scoata banii din buzunar. Nu stiu da pozele sunt cinludente dar in afara aripilor din fata si capotei toate elementele de caroserie sunt ruginite. Sub logan mi-a fost frica sa ma uit.
    Attached Files

  • #2
    Nu generaliza, ai cumparat masina in perioada cand se utiliza tabla de la Galati.
    Eu stiu Logan din 2004 care are tabla intacta, nu are pic de rugina. Orice producator mai da chix pe anumite componente.

    Comment


    • #3
      Asta pentru ca ai mers cu ea. Daca o tineai in garaj la temperatura constanta nu ajungea asa...
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #4
        Pai nu generalizez, va arat cum ara Dacia mea dupa 10 ani....si asta spuneam si eu ca sunt Dacii care nu-s ruginite.....eu n-am avut noroc si adevarul e ca am umblat cu el in loc sa-l tin in sufragerie. Cat o ss trsiesc eu pe pamantul asta nu o sa mai cumpar Dacie ....iar timpul o sa le rezolve pe toate daca nu aveti rugina la Dacii, trebuie doar sa aveti rabdare.

        Comment


        • #5
          Dupa cum ai spus, multe inca nu-s ruginite. Dar vor fi.
          A ta arata ca o masina normala veche de 30 de ani, parcata intr-un parc de dezmembrari.
          Last edited by mr.K; 8 March 2016, 15:16.

          Comment


          • #6
            Poate daca avea grija de ea si remedia problemele cand apareau nu mai arata asa.
            Nu-i bai...

            Comment


            • #7
              Exista pe forum persoane care au revopsit masina. La 1 an de zile dupa revopsire, rugina reaparuse.
              Last edited by mr.K; 8 March 2016, 16:14.

              Comment


              • #8
                E rugina din interior spre exterior la care nu prea ai ce sa ii faci cu sume rezonabile.
                Masina low cost e gandita sa fie inlocuita dupa 8 maxim 10 ani.

                Eu am vandut Loganul cand avea 7 ani si i-am spus cumparatorului (o ruda) ca dupa 3 ani trebuie sa se gandeasca sa o inlocuiasca.
                Last edited by stolniceanulucian; 8 March 2016, 16:22.
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • #9
                  Originally posted by stolniceanulucian View Post
                  Masina low cost e gandita sa fie inlocuita dupa 8 maxim 10 ani.
                  Bine punctat, daca nu ma insel la primul logan din 2005 am citit in cartea masinii ca durata medie de utilizare e de 7 ani.
                  Nu poti cumpara un logan din 2005 cu un passat de ex. Loganul era 7-8 mii euroi iar passatul vreo 20.000, si lumea stramba din nas ca dacia e ruginita dupa 10 ani si passatul nu. E absurda treaba sa ai pretentii de la o masina ieftina ca de la o masina premium.
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • #10
                    Bine ca de la Dacia 1310, care costa mai putin de jumatate cat Loganul, cei mai in varsta aveau pretentii sa tina si 30 de ani.
                    "Nababii" din prezent isi permit sa tina o masina de 8 mii de euro mai putin decat un TV performant.
                    Nici la ultima rabla indiana ce sta in bataia musonului, nu cred ca vezi asa ceva dupa 10 ani.

                    Si-apoi, unde naiba e ieftina o masina de 8 mii de euro intr-o tara in care salariul minim net e vreo 700 de lei?
                    Sa vezi ce-ti cumperi cu 10 mii de $ in USA, daca faci comparatia cu un Logan, plangi dupa banii dati pe ruginitura. Iar un american minim nu are salar 200$ ca un roman.
                    Last edited by mr.K; 8 March 2016, 19:41.

                    Comment


                    • #11
                      @miron96 fi sincer masina a avut vreo interventie la caroserie ? ca arata prea ruginita !!
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • #12
                        Putin probabil sa fi avut vreo interventie la caroserie, e copia masinii vecinului meu care nici aia n-a fost lovita. La aia deja s-a perforat tabla aripilor spate.

                        Comment


                        • #13
                          Nu e vorba numai de aripi spate , si pragul e mancat de rugina!! cam ciudat de obicei aici se vopsteste in x straturi pentru protectie indelungata.
                          Nici la Dacia 1310 veche nu aveam asemenea cantitati de rugina si masina avea peste 25 de ani , pragul pe exterior arata impecabil , ce-i drept era un model pentru export MLS .
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • #14
                            Am si eu doua logane de 10 ani ambele, si pot spune ca niciunul nu arata in halul asta. Niciunul nu a suferit vreo revopsire. Ce-i drept si ale mele au rugina dar nici asa.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by mr.K View Post
                              Bine ca de la Dacia 1310, care costa mai putin de jumatate cat Loganul, cei mai in varsta aveau pretentii sa tina si 30 de ani.
                              "Nababii" din prezent isi permit sa tina o masina de 8 mii de euro mai putin decat un TV performant.
                              Nici la ultima rabla indiana ce sta in bataia musonului, nu cred ca vezi asa ceva dupa 10 ani.

                              Si-apoi, unde naiba e ieftina o masina de 8 mii de euro intr-o tara in care salariul minim net e vreo 700 de lei?
                              Sa vezi ce-ti cumperi cu 10 mii de $ in USA, daca faci comparatia cu un Logan, plangi dupa banii dati pe ruginitura. Iar un american minim nu are salar 200$ ca un roman.
                              Pentru ca astea sunt vremurile in care traim, nu stiu de ce va mirati toti! Lucrurile s-au schimbat, nu au ramas ca acum 50 ani.
                              Last edited by vdmihai; 8 March 2016, 21:21.
                              sigpic
                              !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google