Lupe Bixenon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lupe Bixenon

    Salutare, am si eu o întrebare legată de luptele bixenon, am cumpărat unele maxi morimoto + un kit xenon H1 si vreau sa le montez .. M-a interesează cum fac sa funcționeze faza lunga ? Unde sa leg firele care ies din lupa ca sa acționeze tablița aceea când dau faza lunga ?
    Attached Files
    http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

  • #2
    Le legi pe instalatia de la xenon.Sunt 2 mufe pentru ele.
    MY CLA

    Comment


    • #3
      si nu uita sa-ti lasi talonu acasa,pentru astfel de,,,chinezarie,,,nu este omologare
      „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

      Comment


      • #4
        pai decat fara lupe si cu xenon ca altii :bizoni: mai bine asa
        stai linistit daca vrea vreun politist sa te faca gaseste el si tot iti da amenda
        daca nu ai luat kitul de cabluri odata cu lupele atunci ar trebui sa il iei asa este cel mai usor
        are mufe tot ce trebuie ca sa ai faci instalarea

        Comment


        • #5
          Originally posted by vasile 66 View Post
          si nu uita sa-ti lasi talonu acasa,pentru astfel de,,,chinezarie,,,nu este omologare
          Am mai zis-o si ma repet... Vulpea cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri... Daca nu ai vazut live asa ceva mai bine abtine-te!
          Ma refer strict la ''chinezarie''.
          Last edited by PRESTIGE; 12 September 2014, 21:49.
          MY CLA

          Comment


          • #6
            Xenon-ul pe Dacia:

            - 35W / 55W Slim Xeno HID KIT H4
            - 2 motorase electrice de reglaj înalțime faruri kangoo 1 ph2
            - kit corector automatic faruri
            - spălătoare de faruri
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • #7
              Sunt confuz tare .. deci iau o instalatie xenon h1 si trebuie sa cumpar inca o instalatie speciala ? :-?
              Attached Files
              Last edited by xplood; 12 September 2014, 23:45.
              http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

              Comment


              • #8
                Originally posted by t0rquemada View Post
                Xenon-ul pe Dacia:

                - 35W / 55W Slim Xeno HID KIT H4
                - 2 motorase electrice de reglaj înalțime faruri kangoo 1 ph2
                - kit corector automatic faruri
                - spălătoare de faruri
                Pai si se pupa corectorul ala automat cu motorasele de far kangoo ?Trebuie un electrician mai dibaci zic eu

                PS:Corectorul ala este 50$ pe siteurile din China , avantaj la Fr este ca nu mai stai cu vama si altele...

                Autoleveling bun au cei de la Hella , este 270 de euro dar calitativ superior celui din china . Ca si + are deja motorasele pentru reglaj care sunt universale

                Autoersatzteile, Autoteile, Kfz-Teile, KFZTeile, Motorenteile, Volkswagen, VW, Audi, Seat, Skoda, Ford, Mercedes, BMW, Corrado, ...
                Last edited by Nimeni; 13 September 2014, 08:29.

                Comment


                • #9
                  Lista de mai sus a fost pusa in aplicare pe un Duster, fără probleme cu omologarea.
                  Cât despre electrician și cablaje, dacă nu ai cunoștinte ori plătești pe cineva care știe ori te lași de modificări.
                  Attached Files
                  Last edited by t0rquemada; 13 September 2014, 09:39.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • #10
                    Ce omologare ? Ai intrebat la RAR Romania ce inseamna sa omologhezi o instalatie xenon pe un logan ?

                    Fa o intrebare si vei fi semi-surprins .

                    Dusterul in cauza este din Rusia , nu ?

                    Comment


                    • #11
                      Franța. Toate piesele având omologare CE, se propagă pe tot teritoriul EU, doar la noi mai ai de lucru. Oricum decât lupe mai bine așa.


                      Înlocuirea farurilor iniţiale cu altele cu surse de lumină cu descărcare în gaz (tip Xenon) este acceptată de RAR numai dacă vehiculul este echipat cu tot kit-ul necesar, aşa după cum producătorul acestuia a prevăzut în fabricaţia curentă pentru respectivul tip de vehicul:
                      - faruri,
                      - surse de lumină cu descărcare în gaz,
                      - dispozitivul care declanşează arcul electric (ignitor) şi cel care stabilizează curentul electric (ballast),
                      - sistemul automat de reglaj în funcţie de sarcină,
                      - spălător pentru faruri, etc.

                      Dacă aceste componente sunt cele originale, pe care producătorul le montează în fabricaţia curentă, acestea trebuie montate în ateliere autorizate ale reprezentanţei constructorului în România, fapt dovedit prin emiterea unei adrese în care se enumeră elementele montate şi se menţionează că acestea sunt originale ("de prim montaj").

                      În cazul în care componentele sunt destinate montajului ulterior fabricaţiei (retrofit), echiparea vehiculului trebuie realizată în cadrul atelierelor autorizate pentru modificări constructive.
                      În acest caz se va solicita declaraţia de conformitate în care se vor enumera elementele montate, specificându-se după caz, numărul de omologare CE/ECE ONU ale acestor produse.

                      În concluzie, dacă în CIV există menţiunea "Echipare retrofit cu surse de lumină cu descărcare în gaz", xenonul montat este legal. Dacă nu există această menţiune, înseamnă au fost montate la autovehicul lumini de altă culoare sau intensitate, ori alte lumini, dispozitive etc. decât cele omologate.
                      Last edited by t0rquemada; 13 September 2014, 10:31.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #12
                        oricum nu ma intereseaza cine si ce-si pune pe masina,dar cand din sens opus vine un,,bizon cu cseonane made en chaina,,puse pe o masina care nici in visele ei cele mai colorate,nu visa asa ceva ,sa stiti ca are frigideru plin pentru mai multe generatii
                        „Nu ne tragem din maimuță, dar ne îndreptăm cu pași repezi spre asta.” — Arsenie Boca

                        Comment


                        • #13
                          Va rog raspundeti-mi si mie la intrebare ca vreau sa le montez si nu inteleg treaba cu faza lunga !

                          Am stat si am studiat mai bine problema si cred ca am prins ideea . Cumpar un kit xenon H1 + un cablaj cu modul pentru faza lunga ( cel care vin la kiturile bixenon H4) si mufa aceea micuta o leg la bobina din lupa . Gresesc undeva ?
                          Last edited by xplood; 14 September 2014, 01:26. Reason: Automerged Doublepost
                          http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                          Comment


                          • #14
                            Mufele care sunt indicate cu sagetile rosii se conecteaza cu mufele care ies din lupele tale. Mai simplu de atat nu cred ca gasesti. Sper sa-ti fie de folos!
                            Attached Files
                            sigpic
                            Ca sa stii incotro te indrepti trebuie sa stii de unde ai venit. Richard Burns

                            Comment


                            • #15
                              Cablajul Nr. 1 ? sau Nr. 2 pentru ca din cate am vazut, la lupe se foloseste mai mult Nr. 1
                              Attached Files
                              http://www.loganclub.ro/forum/ct_03_fie-t42314.html ..My Ride

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google