Maşina "dă în Nas" Când Accelerez

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Maşina "dă în Nas" Când Accelerez

    Salut! Azi dimineaţă am remarcat că maşina "dă în nas" când accelerez. Când s-a încălzit nu mai făcea, parcă nu mai merge însă lejer. Aveţi idee ce este? Am o "linie" pe bord la benzină. Să fie calitatea acesteia? Menţionez că, după o vizită la service mi s-a părut că nu ar mai fi bateria mea pe maşină, deşi seamănă bine. Ochiul magic e verde.

  • #2
    bujiile le-ai verificat?
    Can't touch this !

    Comment


    • #3
      Ar trebui sa stii ca atata timp cat motorul e rece, nu a atins macar ~55 grade(doua pavele in bord), nu-i poti cere performantele maxim acestuia, iar deschiderea brusca a clapetei de acceleratie nu face decat sa evidentieze acest lucru.
      Pot fi si alte cauze, de pilda calitatea benzinei, starea bujiilor; in principiu problele ale sistemului de injectie si aprindere.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #4
        Mulţumesc pentru sugestii! Am să o iau metodic, trec să alimentez cu benzină, am să iau mai bună, cu cifra mai mare.Apoi, dacă problema persistă, verific bujiile.Nu a mai făcut aşa ceva şi nu vorba de cine ştie performanţe, mergeam normal, cu 20 km/h, abia plecasem de pe loc când am văzut că da în nas. Vă ţin la curent. Numai bine!

        Comment


        • #5
          asa mi se intampla si mie de ceva timp dar doar cand este vreme ploioasa si motorul rece

          Comment


          • #6
            Acelasi lucru il patesc si eu, chiar imi licare martorul de noxe in acest timp, iar dupa ce opresc masina si stationez 2-3 minute probleme dispar si masina merge foarte bine..

            Comment


            • #7
              Am alimentat şi am făcut câteva ture prin oraş, nu mai face aşa, dar parcă nici nu mai trage ca de obicei. Am să mai merg până mâine, să nu fie autosugestia, apoi mai vedem...

              După-amiază a mers perfect.Nu ştiu ce să mai cred...
              Last edited by cristiansens; 25 February 2013, 20:25. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Originally posted by PetruCPG View Post
                Acelasi lucru il patesc si eu, chiar imi licare martorul de noxe in acest timp, iar dupa ce opresc masina si stationez 2-3 minute probleme dispar si masina merge foarte bine..
                Si la mine face la fel si am constat ca bobina de inductie este vinovata este fisurata pe spate in colturi.am dat-o jos si am umplut fisurile cu gasket negru si vad ca nu mai face probleme

                Sent from my Grand X In using Forum Runner

                Comment


                • #9
                  La mine nu licăre martorul cu pricina, dimineaţă a mers ok.Aştept revizia în 2 săptămâni, poate descopăr ceva.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by cristiansens View Post
                    Menţionez că, după o vizită la service mi s-a părut că nu ar mai fi bateria mea pe maşină, deşi seamănă bine.
                    Daca mai ai contractul de garantie,se poate verifica codul cu data de fabricatie din contract si de pe baterie,care trebuie sa coincida...!

                    Comment


                    • #11
                      e sonda lamba
                      sigpic
                      Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                      http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                      Comment


                      • #12
                        Cand era noua chiar pana la 50.000 de km,nu facea asa,chiar si rece,nu dadea in nas!!
                        I-am pus gpl , iar dupa 1 an,i-am facut reglajul culbutorilor si a revenit la normal,acum face iar,o sa-i refac culbutorii si revin cu impresi.
                        Bujiile sunt schimbate si sunt de origine
                        sigpic
                        "BRABUS" STYLE

                        Comment


                        • #13
                          Mai am actele, am sa verific, nu stiu daca ar face din cauza unei alte baterii. Se pare ca nu si-a revenit, face cateodata.Acum se simte doar ca nu mai are "sprint", in rest nu mai hâcâie. Am sa intreb si la un service , sa vad variante si, evident, costuri. MAi întâi însă, verific sonda aceea.

                          Comment


                          • #14
                            Am si eu problema asta la a mea dar a aparut altfel.
                            Am gpl de 24.000km si m-am dus la prima revizie de gaz unde s-au schimbat doua filtre.
                            Dupa ce am plecat de la gaz am simtit in jur de 2000rpm o scadere in putere.
                            Am crezut ca asa e normal, urmatoarea zi se manifesta la 1700-2000rpm, iar acum a 3-a zi la 2700-3000rpm.

                            Mentionez ca bujii si ulei s-a schimbat de 1000km si nu a mai facut asa pana sa schimb filtrele de gpl.
                            De la ce ar putea fi?
                            La ei nu am ajuns pt ca sunt la munca.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google