Mai E Nevoie De Rodaj? (0.9 TCE)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Nu am 0.9TCe, dar la 1.2 scrie in Manualul de Utilizare cam asa(din ce imi aduc aminte):
    - primii 1000km sa evit turatii peste 3000rpm si sa nu depasesc 130km/h (in treapta 5)
    - dupa 3000km motorul intra in parametrii finali.

    Dealerul a zis ca nu e nevoie de rodaj, ca s-au rodat pe banc, s-a scos uleiul de rodaj si are ulei normal acum.

    Comment


    • #17
      Eu am lasat-o sa mearga vreo ora in curte

      Comment


      • #18
        Parerea mea este sa-i faci rodajul, macar 1000 de km, daca nu ai rabdare sa faci 3000 km. O sa vezi peste cativa ani daca a fost necesar rodajul sau nu. Eu am facut rodajul masinii doar 1000 de km si pot sa spun ca nu am schimbat nimic pana acum si am 117500 km.

        Comment


        • #19
          Motorul este prerodat in uzina, dar asta nu inseamna ca nu are la inceputul utilizarii o perioada de rodaj. Nu degeaba, primii 6000 - 7000 km motorul consum mai mult decat ar fi normal. Vei constata si dupa ce treci se 10.000 - 15.000 km ca motorul se comporta mai bine si consuma mai putin.

          Cea mai importanta regula in utilizare (si nu tine numai de rodaj) - este sa nu turezi/fortezi motorul atata timp cat nu a ajuns la temperatura de regim.

          Comment


          • #20
            Regimul de lucru al motorului la temterartura optima este foarte importanta.
            Eu am luat masina de pa splai avand 4 km (0.9 tce) m-am deplasat pana pe DN1 facand un total de 35 km si i-am dat la blana sa ii vad limitele.
            Mai mult de 160 km/h nu a putut prinde atunci(acum urca pana la 175km/h) si masina nu a avut nimic pana acum avand 53000 km efectuati.
            sigpic

            Comment


            • #21
              53k ? ai mers nu jucarie
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • #22
                Pentru asta a fost luata, sa munceasca
                sigpic

                Comment


                • #23
                  salut,am loganelul 2 de curand luat de la reprezentanta cu 4 km in bord.
                  am facut un drum de 350 de km cu masina full de materiale,ce sa zic aveam bagaje,materiale,eram eu si sotia-masina era lasata pe spate si era mai cobarata cu totul datorita greutatii,avea doar 40 de km la bord cand am facut acel drum
                  sper sa nu ii fi cauzat ceva,fiind in perioada de rodaj, macar la viteza am incercat sa nu depasesc 3000 de turatii
                  in cartea masinii nu zice nimic de incarcarea masinii in perioada de rodaj,aveti idee o fi vreo belea?
                  plus ca ieri,fiind tot in rodaj -acum am 700 km la bord-am depasit 3800 de turatii,eram in treapta 1 si urcam o panta,avand radio ul deschis si fiind mai bine antifonata masina nu mi am dat seama de acest lucru decat cand m am uitat la turometru
                  ma gandesc nu o fi bai daca am depasit odata turatia ducandu ma spre 4000 de ture in perioada de rodaj

                  Comment


                  • #24
                    Stai linistit ca nu sa intamplat nimic.
                    Ei recomanda ca in prima mie de km sa nu depasesti constat 3000 rot.
                    In rest nici o problema.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by panselin4 View Post
                      salut,am loganelul 2 de curand luat de la reprezentanta cu 4 km in bord.
                      am facut un drum de 350 de km cu masina full de materiale,ce sa zic aveam bagaje,materiale,eram eu si sotia-masina era lasata pe spate si era mai cobarata cu totul datorita greutatii,avea doar 40 de km la bord cand am facut acel drum
                      sper sa nu ii fi cauzat ceva,fiind in perioada de rodaj, macar la viteza am incercat sa nu depasesc 3000 de turatii
                      in cartea masinii nu zice nimic de incarcarea masinii in perioada de rodaj,aveti idee o fi vreo belea?
                      plus ca ieri,fiind tot in rodaj -acum am 700 km la bord-am depasit 3800 de turatii,eram in treapta 1 si urcam o panta,avand radio ul deschis si fiind mai bine antifonata masina nu mi am dat seama de acest lucru decat cand m am uitat la turometru
                      ma gandesc nu o fi bai daca am depasit odata turatia ducandu ma spre 4000 de ture in perioada de rodaj
                      Nu are nimic, se mai intampla sa ai si cate un puseu, ideea este sa nu fie turata constant.

                      Comment


                      • #26
                        multam frumos pt raspunsuri, m am mai linistit

                        Comment


                        • #27
                          oricum stai relax chiar daca ii dai forja sau nu .... e in garantie .....1 la mana ...nu isi da nimeni seama ca a fost turata progresiv .... de asta iti taie alimentarea pe la 6000 si ceva .....shi daca e de picat ceva pica in primul an sau dupa 5 ani cand termini garantia .....s-a dus vremea daciilor 1310 cand schimbai in spatele blocului setul motor ....strangeai chiuloasa dupa 1000 km si apoi uleiul .....daca uleiul a fost schimbat e clar rodajul s-a facut .......concluzia o tragi singur

                          Comment


                          • #28
                            Daca pune un inginer mai cu capul pe umeri calculatorul pe masina spune tot.
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Tinuletz View Post
                              ... shi daca e de picat ceva pica in primul an sau dupa 5 ani cand termini garantia ...
                              Foarte bine ai punctat

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by stoicanu View Post
                                Daca pune un inginer mai cu capul pe umeri calculatorul pe masina spune tot.
                                spune tot, ce?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google