Mai E Nevoie De Rodaj? (0.9 TCE)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    @cristyrye: Du-te liniştit!
    P.S Concediu plăcut!

    Comment


    • #77
      Sunt pe masina firmei un logan cu motor 0.9 TCE full si o am de la 18k. Avand pana acum 53k in mai putin de un an. Este fabricata in decembrie 2012, a fost luata de catre firma in decembrie 2013, a stat un an in parcare pana decembrie 2014 si am preluat-o eu. De atunci si pana acum am schimbat decat placutele de frana si ce am fost la revizie cu ea. A da, am mai schimbat si blocul de lumini ca nu mai mergea claxonul,iar acum curge antigel pe undeva prin dreapta cum va uitati la motor din fata, am inteles ca ar fi ceva cu o supapa de termostat...sau ceva de genul, oricum o schimb la garantie zilele astea...

      Masina se comporta ok, consum pe oras aglomerat undeva intre 7 si 7,5. pe exterior un 6,3, uneori la drum intins 5,5 dar asta pe modul eco. Am inteles ca e mai bun decat motorul 1.5 si ca are 95cp... ( din auzite )
      Intrebarile mele sunt:
      - are cineva idee daca ii pun gaz pe ea, cum va trage de greu?
      - se va duce ceva la ea mai repede?
      - va avea aceiasi putere daca o trec inapoi pe benzina cu eco/fara eco dupa ce ii pun gazul?
      - cat va consuma pe gaz? dar inapoi pe benzina...?
      - la cat timp voi baga benzina daca am gaz...?

      P.S. Ma intereseaza in mod special... nu intreb doar asa...

      Multumesc!

      Send from Phone
      Last edited by proart.alex14; 7 October 2015, 02:06.

      Comment


      • #78
        Motorul are 66kw,rezulta 90 cp!
        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

        Comment


        • #79
          Adică trebuie schimbată camera de apă, tremostatul e în altă parte.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #80
            Cred ca este acol corp de plastic pe care l-am schimbat si eu
            Legat de probleme la motor dacă se montează o instalație GPL nu cred ca o sa ai din moment ce acum exista in oferta Dacia 0.9 tce cu GPL


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            sigpic

            Comment


            • #81
              consum? cat benzina si gaz, care stie? puterea motorului cu gaz? merg cu caruta dupa?

              Send from Phone

              Comment


              • #82
                Asa cum poti intra pe forum poti intra si pe dacia.ro sa citesti singur.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #83
                  Asta ma uit si eu
                  Nici nu se comercializează încă deci ni este nimeni in măsura sa îți răspund
                  Dar dacă faci câteva căutări ai sa găsești ca la funcționarea pe Gpl scade CP dar creste Nm
                  Consum maxim 1-2% mai mult datorită greutății suplimentare a instalație gpl



                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  sigpic

                  Comment


                  • #84
                    Date tehnice H4B410 Euro6
                    Attached Files
                    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                    Comment


                    • #85
                      sunt proaspat posesor de Logan MCV Stepway versiunea Explorer cu motorizarea 0.9 tce (what a mouth full), in manualul de utilizare specifica ca in prima 1.000km sa nu depasesc 130km/h in ultimul raport de viteza sau 3.000-3.500rpm.
                      De asemenea mentioneaza ca dupa aproximativ 3.000km si aici citez:" isi va demonstra vehiculul dumneavoastra intreaga performanta".

                      Cu alte cuvinte rodaj 1.000km respectand parametrii impusi si apoi pedale dupa necesitati

                      Comment


                      • #86
                        E întrebare sau afirmație, pasajul cu pricina e în manualele de X52 încă din decembrie 2012
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • #87
                          @Cavaleru: sincer prefer sa fac ce scrie in manual. Desi apar multi "cunoscatori" prin zona, care stiu ei ca devine masina "puturoasa" daca nu duci acul turometrului pana la capat de cursa in primii kilometri sau mai stiu eu ce altceva, totusi, prefer sa am mai multa incredere in proiectantii de la Renault, care, trebuie sa recunoastem, nu sunt nici pe departe niste proiectanti slabi, motoarele de la Renault fiind motoare foarte ok.
                          Eu am facut rodajul cum trebuie. Cred ca pot sa numar pe degetele de cate ori am trecut acul peste 3500 rot/minut (dar sub 4000) in perioada de rodaj + urmatorii 2000 de km. Adevarul este ca nici acum nu prea sar de 4000 decat foarte rar, si de regula in viteza 1 cand o tai ceva mai repede intr-un giratoriu....
                          In rest...sa ne bucuram de ele...

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by Cavaleru View Post
                            sunt proaspat posesor de Logan MCV Stepway versiunea Explorer cu motorizarea 0.9 tce (what a mouth full), in manualul de utilizare specifica ca in prima 1.000km sa nu depasesc 130km/h in ultimul raport de viteza sau 3.000-3.500rpm.
                            De asemenea mentioneaza ca dupa aproximativ 3.000km si aici citez:" isi va demonstra vehiculul dumneavoastra intreaga performanta".

                            Cu alte cuvinte rodaj 1.000km respectand parametrii impusi si apoi pedale dupa necesitati
                            Afirmatiile sunt valabile incepand cu primul Logan (din 2004 parca). In Romania, pe drumurile publice, nici cu o masina super sport nu este bine sa treci de 130 Km/h.

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by Cavaleru View Post
                              sunt proaspat posesor de Logan MCV Stepway versiunea Explorer cu motorizarea 0.9 tce (what a mouth full), in manualul de utilizare specifica ca in prima 1.000km sa nu depasesc 130km/h in ultimul raport de viteza sau 3.000-3.500rpm.
                              De asemenea mentioneaza ca dupa aproximativ 3.000km si aici citez:" isi va demonstra vehiculul dumneavoastra intreaga performanta".

                              Cu alte cuvinte rodaj 1.000km respectand parametrii impusi si apoi pedale dupa necesitati
                              Eu nu am tinut cont de rodaj...nu ca as fii vreun vitezoman insa pur si simplu nu am vrut sa tin cont. Dar din fericire pe la noi nu prea ai unde sa ii dai mai mult de 130 asa ca am fost cu turatiile in parametrii, doar de 2 ori i-am dat 150 dar pe distante scurte. Acum am trecut de 3000 si nu vad nicio diferenta, nici in rau nici in bine. Ori e la fel ca la inceput ori m-am obisnuit cu ea si nu sesizez diferenta, insa eu sunt foarte multumit de ea asa cum e.

                              Comment


                              • #90
                                Mie mi se pare ca merge mult mai bine....dar cred ca tine de obisnuinta. In primele sute de km...ma speriasem...am zis ca am ales cat se poate de prost motorul...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google