Mai merita sa montam GPL ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai merita sa montam GPL ?

    va salut.am vazut ca pretul la gaz este in jur de 1.95 ron ceea ce este foarte ieftin si as vrea sa mi pun o instaltie de gaz tomaseto care costa 2250 ron cu rezervor in locul rotii de rezerva cu 57 de litrii.din calculele mele instaltia as scoate-o in 10.000 -12.000 de km iar pana fac eu 150.000 km ca atat o tin masina, mai imi scot jumate de masina din economia asta. astept niste pareri.va multumesc
    Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

  • #2
    Toata treaba este cati km faci pe an. Eu de exemplu am intr-un an si 3 luni 35000km .,si sa sti ca merita.adica cred ca s-a amortizat deja.
    AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

    Comment


    • #3
      eu nu cred ca se merita sa umbli dupa tine cu o bomba, plus preturi suplimentare la intretinere, plus putere scazuta,,,,....

      Comment


      • #4
        deci chiar acum o ora am mers cu un logan cu gaz si in timp ce mergeam cu masina imi comuta pe gaz si benzina fara stiu eu si nu este nici o diferenta.nu am sesizat absolut nimic.eu zic ca nu se pierde din putere si mergi pe moca cred ca imi bag gaz pana la urma
        Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

        Comment


        • #5
          Daca vrei sa tii masina mai mult timp se merita fiecare banut care il investesti in instalatia de Gpl si pana acum nu am auzit sa fi explodat Loganul sau Sandero de la instalatia Gpl singura explozie este in vanzari la aceste modele. 70% din exporturile marci Dacia catre Europa de vest sunt masini cu dubla alimentare( Benzina+Gpl)
          sigpic

          Comment


          • #6
            @cristidedea: ce-ai zis tu e valabil la fosta 1300. acum 1.4mpi pe gpl sau benzina au aceeasi putere. la fel si 1.6. costuri mai mari sunt, dar se amortizeaza daca faci multi kilometrii. cat despre faza cu bomba, sunt infinit mai multe masini care au ars la accidente fiind alimentate pe benzina decat au ars din cauza gpl-ului.
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              Off topic "Gand la gand cu bucurie"
              sigpic

              Comment


              • #8
                am gasit pe un site cu instalatii gpl videoclipul asta in care arata cum este facuta sa reziste "bomba" din portbagaj la incendiu

                Comment


                • #9
                  Eu am ... si zic ca e bine . Fa-ti tu niste calcule : 2 lei litru GPL . Plinul 80 - 84 RON - parcurgi 400 - 420 km in Bucuresti (eu atat fac si stau in Dr Taberei) consum de 10L %. Convenabil zic eu si este 1.6 MPi .
                  Inconvenient : Roata de rezerva in portbagaj (dar la anul imi voi cumpara Michelin PAX)
                  1.6 MPi Icy White

                  Comment


                  • #10
                    pai mi am facut niste calcule si eu zic ca e bine pt ca la vara voi face multe drumuri la mare si in bulgaria pt ca am un bebelus de 4 luni si voi fi nevoit sa merg la mare de mai multe ori .....si mai a luat si nevastamea permisu si nu mi permit inca o masina
                    Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

                    Comment


                    • #11
                      fara suparare, mai este un topic destinat GPL, se poate posta acolo.

                      Comment


                      • #12
                        referitor la ceea ce zice SEBA ,,sunt infinit mai multe masini care au ars la accidente fiind alimentate pe benzina decat au ars din cauza gpl-ului.'', nu cred ca se compara numarul de loganuri GPL vandute ,cu restul ....,,,,,referitor la putere ar trebui sa te mai gandesti....

                        Comment


                        • #13
                          Dumneata stii la ce presiune rezista acel rezervor?
                          Mult mai probabil este sa ti se sparga rezervorul de benzina.

                          Cat despre lipsa puterii, google dacia, performante tehnice. Vezi ce iese

                          Comment


                          • #14
                            eu am scris ,,bomba'' metaforic...nu stau acum sa calculez presiunea si procentul de a fi implicat intr-un accident...mi-am spus parerea,,,,,,

                            Comment


                            • #15
                              eu m-am refrit strict procentual, raportand cate masini dintre cele pe benzina au ars la accidente si apoi am comparat cu numarul de masini pe gaz explodate, din totalul celor cu gaz implicate in accidente. aproape zero in favoarea celor pe gpl. tot benzina le-a dat foc...deci, nu rezervorul pe gpl e problema. cat despre lipsa puterii, nu trebuie sa ma gandesc, am mers cu logan pe gaz si merge la fel ca unul pe benzina. la un mers normal. in forja, parca trage si nu prea, oricum nu pot sa jur cu mana pe inima ca e bien sau rau, dat fiind ca nu am mers prea mult cu 1.4, dar nu mi s-a parut a fi vreo diferenta notabila. fapt confirmat de datele puse la dacia pe site. aceeasi putere, atat 1.4mpi benzina cat si 1.4mpi gpl. idem 1.6mpi...s-au gandit altii inaintea mea.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google