Martor Airbag

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Martor Airbag

    Salut tuturor, am si ieu ca toti ceilalti posesori de Logan o problema caci altfel nu se putea. In timpul mersului mi se aprinde martor airbag , se stinge si iar se aprinde , se joaca cu nervi mei. Doresc citeva sfaturi de la cei priceputi sau care sau mai lovit de aceasta problema. Multmesc

  • #2
    Eu zic sa mergi in service ca sa citeasca erorile din Airbag - ECU, daca nu sunt erori, atunci ai un contact imperfect pe undeva.

    Comment


    • #3
      Se aprinde martoul airbag sau airbag pasager off?
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        La mine se aprindea cel pentru sofer, se stingea, dupa care a ajuns la concluzia ca trebuie sa stea aprins permanent cat aveam contactul pus. Precizez ca cel pasager se aprindea la test dupa care se stingea si asa a ramas.
        Am fost in service cand arata cam asa stins/aprins/stins/aprins... Si n-a fost aprins la momentul in care l-a pus pe "clip" - rezultatul -defect neconfirmat a reveni la reaparitie simptom. Lucru pe care l-am si facut, diagnostic clip "UCE Airbag de inlocuit", trimis de la Dacia la service calculator nou, montat setat, rezultat - incompatibil cu bordul, reprogramat la service, incercat 4 calculatoare noi, ultimul s-a setat ca uns, asa ca acum am UCE airbag nou.
        BTW calculatoarele noi probate au fost puse de proba pe alte masini (din alte loturi) si merg ceas.
        Concluzie - inca se perfectioneaza asa ca, rabdare si tutun. Cand se mai aprinde martorul daca ramane aprins fuga la service.
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • #5
          Daca se aprindea martorul airbag pasager off, inseamna ca era un contact imperfect la UCE airbag, dar le-a fost mai usor sa-l schimbe.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Mam lamurit deci trebui sa ajung la servis, am crezut ca pot sa repar ieu.
            Dani030669 vreau sa stiu cit a costat toata afacerea, deoarece eu am iesit din garantie, si te rog mai precis explicami ce tia facut poate remediez ieu tot

            Oameni buni dar azi nu sa mai aprins cind mam intors de la servici, dar cind mam dus....??!! Numai aprins a stat , ce ma enerveaza cred ca o sa desfac bordul sa descoper buba.
            Last edited by andrei; 13 August 2008, 15:32.

            Comment


            • #7
              Nu ai ce face daca desfaci bordul, toata problema e la UCE airbag (care costa in jur de 500 euro) sau la mufele care intra in pernele din volan si/sau bord.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Am sa controlez mufele si am sa anunt rezultatul. Am citit intr-un manual de la constructor ca mufa este galbena si dreptunghiulara are firul ptr. Martor bord la "pin 07"
                Last edited by vali007; 14 August 2008, 08:16.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by octav_vasi View Post
                  Salut tuturor, am si ieu ca toti ceilalti posesori de Logan o problema caci altfel nu se putea. In timpul mersului mi se aprinde martor airbag , se stinge si iar se aprinde , se joaca cu nervi mei. Doresc citeva sfaturi de la cei priceputi sau care sau mai lovit de aceasta problema. Multmesc
                  vreau sa stiu daca sa demontat volanul sau caseta de directie

                  Comment


                  • #10
                    Problema se vede doar pe computer la service...Nu cred ca omul de rand are ce sa-i faca...Daca e aprins martorul, inseamna ca e defect airbag-ul, iar tu zici ca iti mai sta aprins...Atunci la tine e un fel de una calda, una rece...Cand merge, cand nu merge
                    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                    Comment


                    • #11
                      Si cum se poate defecta din senin..., fara sa fie supus la socuri. Oricum masina merge si cu el aprins asa ca o sa ma obisnuiesc cu ideea
                      Last edited by vali007; 14 August 2008, 08:16.

                      Comment


                      • #12
                        In caz de accident airbagurile nu se deschid daca martorul e aprins! Deci trebuie remediata problema cat mai rapid.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by octav_vasi View Post
                          Si cum se poate defecta din senin..., fara sa fie supus la socuri. Oricum masina merge si cu iel aprins asa ca o sa ma obisnuiesc cu ideea
                          daca citeai putin manualul de utilizare al masinii, ai fi vazut ce inseamna martorul 'airbag' aprins...Si normal ca masina merge, ca doar nu depinde de airbag

                          si nu se poate detecta fara a fi pus la socuri...alo? nu mai e dacia pe care o stim noi, sa ii facem noi reparatiile...acuma toate probleme se vad si se rezolva la service, unde se conecteaza masina la calculator
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • #14
                            Mai ...ALINDRGN dute tu mereu la servis ca ieu tot in spate bloc am reparat si schimbat piese la Logan, dati voi bani la aia....!!!

                            Comment


                            • #15
                              Bun, atunci repar-o tu, sa vedem cui n-o sa-i sara airbagurile in caz de accident.
                              Si ma indoiesc ca tu ai tester...
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google