Martor Centuri Siguranta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Martor Centuri Siguranta

    Salut.
    Am si eu o intrebare.Cum se poate activa martorul pentru centurile de siguranta care spune daca le purtam sau nu?
    Daca conteaza,este vorba despre ph2,versiunea Laureat.

  • #2
    in primul rand ai nevoie de cupla cu senzor. pe masina ai fara.
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      Cupla cu senzor?Te referi la aia care se pune sub scaun ca sa detecteze greutatea?
      Mi se pare destul de greu.Auzisem ca exista ceva care detecteaza cand introduci centura in locul ei.
      Bine,varianta asta supusa de mine ar vii valabila doar pentru scaunul soferului pentru ca daca mergi singur in masina ar ramane aprins martorul cum ca pasagerul in dreapta nu are centura pusa.
      Oricum m-ar interesa si asta,stie cineva?

      Comment


      • #4
        Ala e senzor de greutate, cupla cu senzor este cupla in care intra centura cand o pui... Dar totusi, incerc sa-mi dau seama la ce-ti foloseste si nu-mi vine nici o idee...

        Comment


        • #5
          la un laureate din 2006 se poate activa?

          Comment


          • #6
            Se poate activa la oricare dar trebuie cupla cu senzori.
            I HAVE A !sigpic
            fara linkuri externe in semnatura

            Comment


            • #7
              Dupa cum s-a spus si mai sus este nevoie de cupla cu senzor, asta pentru sofer. Pentru pasager ai nevoie de OWS (Occupant weight sensor) + cupla cu senzor. Faza e ca nu stiu daca Airbag Control Module are configuratia facuta pentru cele doua echipamente suplimentare. Daca nu le are, atunci degeaba le mai pui pe masina.

              Echipamentele suplimentare sunt folosite pentru a sti cum sa deschida airbag-ul, daca ai centura pusa are o intaziere pentru ca soferul nu ajunge asa repede sa se loveasca de volan, iar daca nu este cuplata centura, airbag-ul se deschide mai devreme. Oricum Airbag Control Modul de pe Logan nu are aceste intarzieri implementate si foloseste o medie intre cei doi timpi de deschidere a airbag-ului.

              Inafara de led-ul care se poate aprinde in bord in momentul cand cineva nu are pusa centura, nu vad utilitatea acestor echipamente pe Logan.
              Last edited by vali007; 10 June 2010, 11:51.

              Comment


              • #8
                Led-urile in bord aferente centura pasager / centura sofer sunt , se aprind cand pun contactul apoi se sting


                P.S. Si eu am tot un laureate

                Comment


                • #9
                  Cupla cu senzor cam cat costa?
                  vali007 din moment ce am becul acolo,de ce sa nu il folosesc?

                  Comment


                  • #10
                    lam mine martori in bord sunt si se aprind cand dau cheie dar apoi se sting

                    Comment


                    • #11
                      atunci schimbati-va centurile, trageti firele de la cupla la bord si cautati pe unu' care sa va activeze buzzeru' de centura si schimbare de soft ecu airbag. voi de fapt vreti s afaceti o jumatate de treaba, doar pt ca da bine la public
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        unii vor sa scape de martoru de centura.... iar noi il vrem

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Seba View Post
                          atunci schimbati-va centurile, trageti firele de la cupla la bord si cautati pe unu' care sa va activeze buzzeru' de centura si schimbare de soft ecu airbag. voi de fapt vreti s afaceti o jumatate de treaba, doar pt ca da bine la public
                          Centuri schimbate,activare buzzer,schimbare soft ecu !?
                          Sa fim seriosi,nu merita munca,sta destul de bine si fara
                          M-am linistit!

                          Comment


                          • #14
                            Salut.Eu zic ca se merita treaba mai ales cind semeni cu mine si tii la siguranta celor dragi.Eu mereu duc munca de lamurire pentru a se pune centura(daca ar face putina galagie as avea un aliat)Am vazut accident in care soferul ce avea centura a scapat (ranit si cu o urma de ca de arsura pe piele unde venea centura)dar pasagerul a murir cu capul de parbriz.Chiar eu mai de mult am fost nevoit sa pun o frina de am ingenunchiat masina si un pasager din spate a venit din inertie peste mine in fata(asa de rau a fost cu frina)
                            Sunt pentru purtarea centurii si cind o sa gasesc la dezmembrari de la un clio ceva o sa si fac modificarea.Chiar daca nu pot face nimic la airbag(e prea scump sa cumpar un calculator doar pentru asta)
                            Daca ar fi dupa mine ar fi obligati toti producatorii sa monteze toate sistemele ce tin de siguranta pa toate variantele de echipare.Prefer sa iau mai scump si sa nu folosesc niciodata.

                            Bafta in toate si sa nu aveti nevoie niciodata de sisteme de siguranta.
                            sigpicPasionat de MCV si natura

                            Comment


                            • #15
                              padurar, nu mai asasina limba romana.
                              In legatura cu martorul de centuri. De si il am in bord, nu s-a aprins niciodata, nici la contact. Oare de ce?
                              Ps: Am Laureat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google