Martor Centuri Siguranta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    eu am senzori la cel din 2010 dar nu mai functioneaza ... nu m-am omorat pana acum sa-l repar pt. ca e mai liniste in masina de cand s-a dus

    Comment


    • #32
      Originally posted by padurarud View Post
      Salut.Eu zic ca se merita treaba mai ales cind semeni cu mine si tii la siguranta celor dragi.Eu mereu duc munca de lamurire pentru a se pune centura(daca ar face putina galagie as avea un aliat)Am vazut accident in care soferul ce avea centura a scapat (ranit si cu o urma de ca de arsura pe piele unde venea centura)dar pasagerul a murir cu capul de parbriz.Chiar eu mai de mult am fost nevoit sa pun o frina de am ingenunchiat masina si un pasager din spate a venit din inertie peste mine in fata(asa de rau a fost cu frina)
      Sunt pentru purtarea centurii si cind o sa gasesc la dezmembrari de la un clio ceva o sa si fac modificarea.Chiar daca nu pot face nimic la airbag(e prea scump sa cumpar un calculator doar pentru asta)
      Daca ar fi dupa mine ar fi obligati toti producatorii sa monteze toate sistemele ce tin de siguranta pa toate variantele de echipare.Prefer sa iau mai scump si sa nu folosesc niciodata.

      Bafta in toate si sa nu aveti nevoie niciodata de sisteme de siguranta.
      crezi ca daca ar sta un bec aprins in bord ar purta centura cei care nu vor sa faca asta.eu ma indoiesc.

      Comment


      • #33
        multi vor sa.si activez functia, iar cei care o au deja activa vor s.o dezactiveze...
        sigpic

        Comment


        • #34
          Pentru cei care au ledul lipit pe aparatul de bord (cca. de la 2008) pentru centura de siguranta cupla gri la pin 1 se trage un fir la cupla. Cupla centura Duster care are microcontact cod 8201049844, iar va mai trebuie cablaj cu cupla klik cod 870693606R. De la cupla centura se mai trage un fir laUCH EHI. Mai sus la "Nicu_rcn" scrie la pinul 1 neutilizat, defapt aici vine firul pt led.

          Un fir puneti derec pe masa si nu mai legati la UCH.
          Last edited by smaci; 7 April 2012, 12:52. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #35
            Activare martor centura

            Salut,

            AStazi am activat martorul(ledul) pentru centura.

            1.Se monteaza ledul pe tabloul de bord,eventual si rezistenta daca aceasta lipseste (820 Ohmi),valabil pentru cei care nu au ledul si rezistenta montata.
            2.Cupla cu senzor (microcontact) cu 2 fire de DUSTER.
            3.Unul din fire se leaga la masa -(minusul)masinii,neavand importanta.
            4.Se adauga fir cu pin in mufa gri de la tabloul de bord in pinul 1 care este gol,practic ledul este alimentat cu plus in permanenta ,iar comanda se face prin minusul de la centura.
            5.Se trage fir(se adauga)de la UCH pinul A1(acesta este comanda pentru bipait,buzer.
            Atenzie!bipaitul trebuie activat cu diagnoza,eu il aveam activat de cand am activat si alte functii.
            6 .Se leaga intre ele firul de la UCH A1 cu firul de la tabloul de bord mufa gri pinul 1,iar acestea se leaga cu celalat fir de la cupla de centura.

            Practic ledul este alimentat cu minus,iar intreruperea circuitului se face prin contactul din cupla,la fel si buzerul de la UCH.


            O sa revin cu o schema!

            Comment


            • #36
              La mine nu se aprinde becul ala de centura din bord cand pun contactul si nici nu tin minte sa il fi vazut vreaodata aprins. Acum, poate ca o sa supar pe unele persoane dar cred ca ar trebui din instinct si constiinta sa iti pui centura de siguranta daca tii la viata ta si nu sa te determine un senzor si un beep-uit sa o faci. Poate pentru impresie artistica ar fi ok, dar mai departe fiecare face ceea ce crede de cuvinta.

              Comment


              • #37
                Daca ar fi sa activez asa ceva, m-as gandi mai mult la cel din dreapta, ca sa nu am grija sa-l spionez; ca sofer sa fii atentionat ca n-ai pus centura, insemna realmente probleme de concentrare a ceea ce urmeaza sa faci si unde te afli. Da' fiecare cu preocuparile lui.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • #38
                  Si iar revenim la probleme de constiinta. Daca pasagerul nu vrea sa-si puna centura ce-i facem? Ii aratam senzorul si beep-uitul??? Sau il dam jos din masina. Repet, pentru impresie artistica ar fi ok. Mai mult, cred ca o mai buna educatie rutiera ar face sa cresca procentul celor care poarta centura de siguranta (fie ei pasageri sau soferi). Dar ca si tehnologie nu stiu in ce masura ar fi utila pe Logan daca nu se coreleaza cu sistemul de declansare airbag (ca daca s-ar corela ar fi alta poveste poate, referitoare la o dubla siguranta, etc).

                  Comment


                  • #39
                    Nu domnule; spuneam doar ca datoria mea e sa am grija ca cel din dreapta mea sa poarte centura; ca sa nu stau cu ochii pe el cand urca in masina, sa intre omul la banuieli . In orice caz, spuneam doar daca; n-am o preocupare imediata, in sensul activarii acestei functii.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #40
                      Am inteles. Cred ca asta vroiam sa zic si eu dar s-a subinteles! Si eu am o grija in plu pentru cel de langa mine. Voit sau nu, cel putin in calitate de sofer, ma simt oarecum responsabil sa asigur macar verbal siguranta celui de langa mine. De asta insist ca in Romania nu exista o educatie rutiera buna cu privire la siguranta in trafic :d

                      Comment


                      • #41
                        Salut, se ocupa cineva in Bucuresti de activare martor centrura si instalarea cuplelor pentru Logan? Daca da as vrea si eu un numar de telefon si un pret va rog

                        Comment


                        • #42
                          salut!

                          stie cineva daca piesa indicata cu sageata din imaginea urmatoare este nit sau surub?
                          si cum se desfac mai exact cele doua bucati din care este alcatuita carcasa cuplei.am incercat sa fac o parghie pana au inceput sa se indoaie si tot nu s-au desfacut

                          multumesc!
                          Attached Files
                          vand fonomin (pasla) pentru antifonare, pret avantajos
                          vand lampa adaptabila la torpedo

                          Comment


                          • #43
                            Chiar nu raspunde nimeni?
                            vand fonomin (pasla) pentru antifonare, pret avantajos
                            vand lampa adaptabila la torpedo

                            Comment


                            • #44
                              Sageata rosie indica un nit.
                              Carcasa de plastic a cuplei este lipita. Daca o desfaci trebuie apoi sa o lipesti la loc (superglue / poxipol, etc)
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • #45
                                multumesc pentru lamuriri
                                vand fonomin (pasla) pentru antifonare, pret avantajos
                                vand lampa adaptabila la torpedo

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google