Masina Care Curenteaza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Imbracamintea sintetica si husele sintetice pentru scaune favorizeaza producerea electricitatii statice. Sunt de evitat daca aceste descarcari electrice sunt suparatoare.
    Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

    Comment


    • #17
      eu patesc mai des la masina si mai rar la oameni,daca ai ating

      Comment


      • #18
        Originally posted by unitra View Post
        Salutare, nu stiu ce sa mai fac sa nu ma mai curenteze masina , stiu ca are influienta si hainele care le port(sa nu fie sintetice) in afara de a-mi schimba garderoba se mai poate face ceva ?
        Multumesc.
        Toata treaba e sa nu ai prea multa lana pe tine si pantofii sunt ciudati, unii te incarca electrostatic, altii nu (suficient sa-i freci de doua trei de asfalt si te incarci).
        Cel mai nasol e la benzinarie, am patit de mai multe ori sa fac flama la usa.

        Comment


        • #19
          Nu e vorba doar de masina, si pe clanta usii daca pui mana si esti incarcat electric din cauza frecarii hainelor, tot s eproduce o descarcare. Intr-o zi am dat mana cu un prieten, am atins bratara ceasului si ziceai ca lucrez la EON la linii de inalta tensiune. Vine caldura si o sa renuntam la fibre ce contin lana in special, asa ca situatia se va imbunatati.

          Comment


          • #20
            A mea este diesel, si ma trazneste de-mi amortesc 2 degete de la mana . Nu mai stiu cu ce sa ma imbrac si ce ma uimeste , inainte nu facea asa .
            Am cautat banda deaia cauciucata , dar nu am gasit . Am sa merg la un atelier de electrica auto, sa vad care-i fenomenul.
            , sunt cu ochii pe voi !
            :thumbsup:

            Comment


            • #21
              eu mai am o teorie, cand masina are mult praf uscat pe tabla, la frecarea cu aerul, se formeaza campul electrostatic mai usor. Asa ca sa mai trecem pe la spalatorie. )

              Comment


              • #22
                @giu: si daca e pamant pe ea la greu ar mai fi riscuri de electrocutare?

                La treaba cu benzinaria e nasoala, faceau teste la emisiunea aia cu stiinta prezentata de Richard Hammond (cel de la Top Gear) cu telefoanele mobile interzise in benzinarie, fiind pericol de explozie. Mitul nu s-a confirmat insa, au pus intr-o galeata benzina, un fir in ea si la 100 de metri un om imbracat in geaca de-aia de fas. A dansat ala nitel, s-a frecat si dupa ce a pus degetul pe fir a luat foc galeata cu benzina sau ce o fi fost in ea. Asa ca aveti grija cand alimentati ca nu-i a buna.
                4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                Comment


                • #23
                  De curentat , ma curenteaza , dar parca nu am vazut s-o faca cu scanteie .
                  In cazul asta , bine ca am diesel,
                  , sunt cu ochii pe voi !
                  :thumbsup:

                  Comment


                  • #24
                    inainte sa cobori pune mana pe usa pe tabla si dupa aceea pui piciorul jos pe astfalt si astfel nu mai are loc acea descarcare electrica . de curiozitate masina are culoarea albastru mineral ca sa apateam si eu la fosta masina .

                    Comment


                    • #25
                      salut. singura solutie este sa nu va mai imbracati cu haine din lana, gen pluovere si altele de acest gen.. pentru ca purtand asa ceva corpul vostru (ca si al meu de altfel) se descarca prin primul material conductor atins.. ghici care este atunci cand cobori din masina.. acelasi lucru mi s-a intamplat asta iarna cand mergeam la birou cu ceva pulover din lana si cand puneam mana pe usa cu maner metalic .. ghiciti.. descarcare electrica intre mine si usa.. m-ai precis corpul meu s-a descarcat de electricitatea statica creata prin miscarea puloverului de corpul meu..

                      in conculzie masina nu are nimic.. ci noi ne incarcam cu electricitate statica si ne descarcam de aceasta la primul contact cu un conductor.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by tataieb12 View Post
                        inainte sa cobori pune mana pe usa pe tabla si dupa aceea pui piciorul jos pe astfalt si astfel nu mai are loc acea descarcare electrica . de curiozitate masina are culoarea albastru mineral ca sa apateam si eu la fosta masina .
                        Sa sti ca functioneaza ce zici tu,pana sa imi colantez stalpi asta era metoda sa scap neelectocutat era deja un reflex sa pun mana pe usa si apoi piciorul jos.

                        Comment


                        • #27
                          curentul

                          Masina curenteaza de obicei din cauza incarcaturii electrostatice ! Incearca sa folosesti mai multe feluri de incaltamine , talpa unora nu lasa curentul sa se descarce in momentul cand pasesti jos si atunci se produce descarcarea cu caroseria masini .

                          Comment


                          • #28
                            Si haina dar si husele care favorizeaza incarcarea cu energie electrostatica. Nu patesc intotdeauna, dar mereu cand inchid usa o fac cu teama sa nu ma piste. Imbracatul cu haine speciale nu e o solutie, cand mergi cu familia in masina doar n-o sa le impui sa se imbrace cu anumite haine sa nu te curentezi tu.

                            Comment


                            • #29
                              E dar asta chiar e o problema grava.
                              sigpic
                              !

                              Comment


                              • #30
                                problema cu corentatu am rezolvat-o, am comandat de pe acest forum un set de folie stalpi originale, de la versiunea preference. si de cand le-am aplicat am scapat total de acele shocuri
                                , eu va recomand acea folie, isi merita banii.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google