Masina Care Curenteaza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    ori cumparati banda descarcare electrostatica pt a o pune pe la fundul masinii,ori legati un cablu adevarat intre caroseria masinii si motor,sau baterie(borna minus) si motor,sau caroserie,cablu adevaraciune cu papuci mari,nu ce pun ei,in general benzinarele curenteaza,la mine la diesel nu am avut niciodata probleme,dar am cablu de masa cat degetul aratator
    sigpic
    Poate pentru lume ești o singură personă,dar
    pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

    Comment


    • #32
      Salutare. Ma alatur si eu celor "corentati" de propria masina. Eu am diesel si doar iarna ma cam trec corentii, acum vara n-am nicio problema cu electrostatica, dar vine ea iarna sa te tii atunci degete amortite si licurici la usa. Numai de bine fratilor si mare atentie la usi!!!

      Comment


      • #33
        Originally posted by FLORYN View Post
        A mea este diesel, si ma trazneste de-mi amortesc 2 degete de la mana . Nu mai stiu cu ce sa ma imbrac si ce ma uimeste , inainte nu facea asa .
        Am cautat banda deaia cauciucata , dar nu am gasit . Am sa merg la un atelier de electrica auto, sa vad care-i fenomenul.
        schimba husele, cumpara de alea putin mai scumpe - cam 130 lei - sigur nu te mai curenteaza nimic. garantat de catre un patit.

        Comment


        • #34
          si eu patesc asea ceva din cand in cand este vorba de curentul de pe caroseria masini si electricitatea statica a corpului .asea se produc acele mici piscaturi

          Comment


          • #35
            incarcare electrostatica sau...

            :ewpu Am Logan din 2007, 1.4 Laureat Plus si de 1 luna am probleme cu incarcarea electrostatica sau am altceva. Concret sotia cand coboara mereu se corenteaza, (eu sunt imun) iar in mers cam la 2 minute difuzorul de la alarma declanseaza cate un bip.

            Comment


            • #36
              Sa aveti grija cand alimentati cu benzina ca...... Cred ca e de la plasticuri,in contact cu hainele.

              Comment


              • #37
                bine bine si in final are cineva idee de unde se poate cumpara o astfel de banda?
                dati-mi pe PM un link ceva ca ma dispera masina. nu o mai lasa pe sotie deloc sa coboare !!!
                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                Comment


                • #38
                  razvan05 nu rade dar incearca sa faci cum este la troleibuze in fata sub caroserie,adica un cablu otelit multifilar il prinzi de caroserie sil pozitionezi sa stea fortat in jos pe asfalt,alea sunt pentru a,,scurge,,curentu rezidual sa nu piste calatorii cand se suie in masina

                  Comment


                  • #39
                    nu rad de aceasta situatie. chiar sunt disperat.
                    am gasit in final sa cumpar acele cozi cu 12ron/buc
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • #40
                      Si eu am avut aceeasi problema si am rezolvato cu o lamela de descarcare electrostatica, a costat 15 lei la piese auto dar am fixato sub masina sa nu arate naspa in spate.
                      Inca ceva, am un vecin care are 2 copii mici, de cand si-a montat si el lamela nu mai opreste din 10 in 10 km sa vomite copii din cauza raului de masina.

                      Comment


                      • #41
                        nu stiu cum o ciupi la logan .. dar la Ford Ka pisca in asa hal incat am inceput sa o inchid cu piciorul, a si mentionez ca am folie pe stalp dar nu are nici un efect .
                        ps: daca stie careva vreo solutie inafara de cea cu lamela atarnata pe asfalt, nu de alta dar imi e sa nu fie nasol pe vreme ploioasa cand mai si fulgera, sa nu ma fac scrum ) . . . . sau ceva de genul asta ..

                        Comment


                        • #42
                          razvan05 inventia aia fao singurel si de bani aia cumpara altceva
                          andu_4all sansele de a fi lovit de fulger sunt la fel ca acelea de a ajunge tu presedintele tarii,si sa stii ca in masina esti cel mai bine protejat de fulger masina se comporta ca cusca faraday,pentru cei care cred ca fac misto http://ro.wikipedia.org/wiki/Michael_Faraday
                          Last edited by nikuniku; 23 April 2011, 11:12.

                          Comment


                          • #43
                            acelasi lucru mi se intampla si mie la masina ,ma curenteaza frate de scantei face ,va jur,pe nevasta cand o iau cu mine daca nu ma injura ca se tot curenteaza de usa.acuma am bagat ceva cauciucuri sub masina sa faca legatura intre caroserie si asfalt dar tot degaba asa ca ii dau inainte cu ,curentul

                            Comment


                            • #44
                              app am citit si aici si mi-a zis si un prieten ca e din cauza la praf , oare o fi posibil ? ... dar eu cred ca e din cauza la materialul de pe scaun, contine mult plastic!!

                              Comment


                              • #45
                                eu cred ca tzine de om, pe tata il curenteaza, pe mine niciodata ( nu-mi aduc aminte sa ma fi curentat ) :|
                                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google