Masina Care Curenteaza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    am rezolvat-o cu benzile descarcare electrostatica. nu mai curenteaza acum... ura !!! poate cobori sotia din masina in siguranta
    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

    Comment


    • #62
      Cat costa banda din asta minunata? Unde ai prinso?

      Comment


      • #63
        se discuta intr.un post anterior despre efectul de paratraznet, poate nu o sa va vina sa credeti, dar cu circa o saptamana in urma, a picat un fulger chiar in fata mea, cel putin asa mi s.a parut, ca am si franat, in fine, daca aveam banda din aia pusa se intampla ceva?
        sigpic

        Comment


        • #64
          nu aveai nimic,rotile de la masina fiind ude,fulgerul se descarca prin ele pe asfalt/pamant,si daca aveai banda electrostatica e acelasi lucru ca si cum ai avea rotile ude
          da te putea fulgera doar daca te dadeai jos din masina exact in momentu cand sa produs fulgerul,in masina nu patesti absolut nimic

          Comment


          • #65
            Originally posted by crull View Post
            Cat costa banda din asta minunata? Unde ai prinso?
            am gasit-o cu 12.00ron pe un site cu accesorii auto.
            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

            Comment


            • #66
              Originally posted by nikuniku View Post
              nu aveai nimic,rotile de la masina fiind ude,fulgerul se descarca prin ele pe asfalt/pamant,si daca aveai banda electrostatica e acelasi lucru ca si cum ai avea rotile ude
              da te putea fulgera doar daca te dadeai jos din masina exact in momentu cand sa produs fulgerul,in masina nu patesti absolut nimic
              Ok, m.am linistit, multumesc
              sigpic

              Comment


              • #67
                In cel mai rau caz iti parlea toata instalatia electrica. Tu nu patesti nimic cat timp esti in masina. E principiul lui Faraday.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • #68
                  Originally posted by qiu View Post
                  eu mai am o teorie, cand masina are mult praf uscat pe tabla, la frecarea cu aerul, se formeaza campul electrostatic mai usor. Asa ca sa mai trecem pe la spalatorie. )
                  Nu prea tine teoria ta. La mine pare sa fie exact pe dos. Toata iarna n-am avut timp si chef sa spal masina si nu prea am simtit vreo ciupitura, am spalat-o la inceputul lui martie ca de, aveam o intalnire romantica ) si culmea, a inceput sa curenteze in draci!

                  Comment


                  • #69
                    inseamna ca masina nu avea chef de romantisme si nu vroia sa lase fata sa se urce
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • #70
                      Pe mine ma curenta inainte Loganul rau de tot .. de cand am scos-o acum din service chiar nu am mai avut problema asta .. dar e culmea .. acum ma curenteaza Megane`ul .. dar numai pe mine .. pe altii nu .. e ciudat ..

                      Comment


                      • #71
                        Raman la parerea ca nu masina curenteaza; in functie de compozitia materialul textil al huselor si a hainelor pe care le purtam se face incarcarea cu sarcina electrostatica, iar partea metelica a masinii este doar locul unde se face descarcarea; acesata descarcare este resimtita diferit de fiecare individ, functie de rezistenta ohmica acestuia.
                        Nu are nicio treaba minusul bateriei legat la masa, cum gresit s-a interpretat.
                        In situatiile unde se manifesta aceste probleme, incercati sa coborati din masina fara sa atingeti partile metalice si atigeti in schimb parti metalice ale unei constructii, sau elemente metalice legate la pamant; atunci veti intelege ca nu masina curenteaza.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #72
                          Adevarat spune Iancu testat pe propria piele! Si eu ma curentez rau la masina si intr-o seara cand m-am intors de la serviciu am deschis portiera am iesit din masina si nu am inchis usa, bucuros ca nu m-a mai piscat m-am indreptat spre poarta sa o deschis, aceasta fiind metalica surpriza cum am atins incuietoarea portii cum s-a produs descarcarea electrica!
                          Fenomenul de incarcare electrostatica a corpului se produce la mine si fara sa conduc masina, doar daca lucrez in interior pe scaunul soferului cateva minute! Am avut ieri de rezolvat ceva cu interfata de diagnoza la masina si cum am terminat si am inchis portiera cum m-a piscat!
                          http://sincemylastcigarette.com/bann...EUR_3_dark.png

                          Comment


                          • #73
                            Pe sotia mea zilnic masina "o curenteaza" deja nu mai suporta sa inchida sau sa deschida usa......

                            Concluzie.....

                            Nu trebuie sa conduca masina ,solutia perfecta,...pt mine !
                            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                            Comment


                            • #74
                              Mana pe tabla inainte de coborarea din masina si cat timp te freci de scaun. Nu iau mana de pe tabla decat dupa ce m-am indepartat bine de scaun.
                              Si uneori tot mai uit ...

                              Comment


                              • #75
                                Fenomenul se produce atunci cand materialele care compun hainele pe care le imbracam au proprietatea de a se electriza pozitiv prin frecare.
                                Pai e si normal, daca initial fara a intra in contact cu Pamantul pui mana pe partea metalica a masinii, prin influenta se preia potentialul masinii care este negativ iar cand ai coborat deja esti "negativ".

                                O precizare-descarcarea electrostatica nu se face in sensul catre Pamant ci invers, adica dinspre Pamant spre sarcina electrica pozitiva necompensata. Atunci cand vede-ti o descarcare a unui trasnet(am observat ca se face confuzie intre fulger si trasnet, asta va pute-ti da seama si din faptul ca dispozitivul prin care se realizeaza descarcarea se numeste paratrasnet nu parafulger-fulgerul este o descarcare intre doi nori iar trasnetul este o descarcare intre Pamant si nor) electronii din Pamant se deplaseaza prin intermediul paratrasnetului catre compensarea sarcinii pozitive din nor. Fenomenul e putin mai complex dar ca idee, cam asa se intampla lucrurile.
                                Last edited by Cromatic; 1 April 2012, 10:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google