Masina Oras

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina Oras

    Se dau datele problemei: am nevoie de o masina de oras mica, sa consume putin, cutie automata (sa conduca si sotia),AC; buget- 2,500-3,000 EUR.
    Vreau sa menajez SAAB ul care e cal de cursa lunga, nu sa il frec prin oras.
    Ce recomandati?
    Eu as merge pe Smart, dar am inteles ca are ceva probleme de fiabilitate.
    Saab 9-5 Aero

  • #2
    are. smart forfour de 1.3 sau 1.5 is bune. corsa 1,2 1,4 , aygo/107/c1 ...
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • #3
      Corsa C 1.2. Gasesti cu transmisie automata.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #4
        Corsa c 1.2 robotizată a luat un coleg la 2500 de euro și zice că e ok. Consumul urban e in jur de 8
        Logan GPL 1.4

        Comment


        • #5
          Colegul initiator zicea "sa consume putin"...iar acel 8 urban numai mic nu e!

          @ eugenmanea:
          Cel mai bine ar fi ca sotia sa invete sa conduca cu cutie manuala. Ne e chiar asa de greu (zice sotia mea).
          Astfel, gama de posibilitati se diversifica mult si ajuta si la problema consumului stiut fiind ca automatele sunt mai insetate.
          Alde C1/Aygo/107...sunt excelente pentru ce doriti dumneavoastra.
          Am condus destul de mult un 107 (4 usi) cu motor de 1 litru si chiar mi-a placut cum se misca prin oras si cu un consum de pana in 6%.
          Consumul creste in momentul in care ai in masina 4 persoane sau inghesui 5.

          Comment


          • #6
            am mers intr-o zi cu o micra automata si mi-a placut. sincer nu stiu motorul , dar era fasneata. consumul nu m-a interesat. defapt nici nu prea conteaza cansumul la buburuzele astea. mai bine te interesezi cat costa un spoiler , un far... :P
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • #7
              Si mie imi place Micra, dar in Ro nu prea gasesti automate.
              Fiat 500/Panda- sa nu ma leg la cap cu italience?

              P107 = am mers in asa ceva si mi se par cam zgomotoase..poate e mai ok Aygo?
              Saab 9-5 Aero

              Comment


              • #8
                107 e identica cu aygo si cu C! de la citronel
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • #9
                  LE Mini sunt scumpe la intretinere? Cu fiabilitatea cum sta?
                  Cred ca am putea sa renuntam la automata daca masina s-ar numi Mini.(eventual o pun pe GPL)
                  De genul
                  Anunturi gratuite , peste 4 milioane: anunturi imobiliare, anunturi auto, telefoane mobile, locuri de munca, apartamente de inchiriat, masini second hand, haine.
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • #10
                    Mini este cea mai inutila masina care a existat vreodata in istoria universului, dar care se vrea o masina cool (este cool daca vrei sa impresionezi fetele care o ard pe la terasele din Dorobanti), iar aici ma refer si la ala clasic, si la remake-ul asta de umbla liber pe strazile de pe planeta. O masina care nu e nici sport, dar nici confortabila - are o suspensie care te face sa scapi de toate pietrele de la rinichi; motorul ala de 1.6 (116cp) are un consum de Bucuresti care se apropie de consumul unui GTI (2.0 TFSI); un potbagaj bun doar pentru cumparaturile de la Mega Image, pe care le faci de la serviciu in drum spre casa (o paine, o sticla de apa si un pachet de tigari).

                    Te mai intereseaza sa stii despre fiabilitate avand in vedere descrierea de mai sus?
                    Last edited by vitriol; 21 April 2017, 21:49.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      Da-imi place cum arata si mai ales ii place sotiei. Pentru carat am balena.
                      Merge pusa pe gpl?
                      Saab 9-5 Aero

                      Comment


                      • #12
                        Sigur ca merge. Are un motor 1.6 aspirat (BMW). Problema este cu rezervorul GPL, care nu poate fi decat cilindric si o sa ocupe tot portbagajul.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          Ca idee atunci cand mi-am schimbat distributia in service era si un Mini , ii demontase toata fata ca sa ajunga sa schimbe ceva pe la comnpresorul de AC , arata horror , imi inchipui cate piese au fost desfacute doar ca sa ajunga la compresor . Credeam ca Meganul II este cea mai dificila masina de servisat(aduceti-va aminte de schimbarea unui bec la Megane) dar Mini il intrece.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • #14
                            la mini se ridica capota cu tot cu faruri ! stiati asta ? genul ala de masina car mai intai e desenata , apoi se ingramadesc piesele sub ea (ca frantuzoaicele).
                            e o basina obosita cu aere de "trendi". nu mai zic ca daca e faultata o repari de zici ca-i bentley. casco iese din discutie , ca e veche ! dupa 2 ani maxim o vei uri !

                            eu ma gandeam la ceva de maxim 10 ani , km putini , practica , pe care o revinzi dupa cativa ani fara sa fi pierdut prea mult la ea.

                            ps: poate mai mergi si tu prin oras cu ea , deci fiat 500 sare din schema , frumosule ... :P
                            Last edited by Costi-bc; 21 April 2017, 23:01.
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • #15
                              Kia Picanto, VW Up, Skoda Citigo, Suzuki Celerino.
                              Mai aloca ceva; la ailalta erai mai ...larg, acum te zgarcesti?
                              Last edited by IancuMIC; 21 April 2017, 23:15.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google