Masinile Cu Volan Pe Dreapta, Un Real Pericol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masinile Cu Volan Pe Dreapta, Un Real Pericol

    Salut!

    M-am mirat acum vreo cativa ani cand am vazut o masina cu volan pe dreapta, am zis la vremea respectiva oare de ce au voie sa circule in europa;
    in ultima vreme vad f multe masini de anglia...cu volanu binenteles pe dreapta, dar zilele trecute am ramas STUPEFIAT...am vazut o masina de Ct inmatriculata in Romania care avea volanul pe partea dreapta.Cum este posibil sa treaca RAR-ul ? cand la ITP te intoarce pe motiv ca ai indoita putin caroseria? Deci daca un astfel de kamikaze merge pe un drum national ( de 2 benzi) si-mi iese in fata ca vrea sa depaseasca un camion...sa zicem...cum se cheama asta? ca am avut ghinion... nu? Mama ei de Romanie cu legile ei cu tot!
    Ce demers legal se poate face in sensul asta?
    Nu cred ca in Anglia ma lasa sa circul cu masina cu volanu pe stanga...si cu siguranta nu ma lasa sa o inmatriculez!
    189
    Nu
    75.13%
    142
    Da
    24.87%
    47

    The poll is expired.

    http://forum-lines.ru/rez/ab95552.gif
    жалюзи плиссе

  • #2
    Pai ne gandim logic...ai volan pe dreapta si vrei sa intri intr-o depasire a unui camion. Cum te asiguri?....acum ceva timp chiar a fost un accident din cauza asta. In Rusia sunt foarte multe masini cu volan pe dreapta, inamtriculate, chiar daca la ei se circula pe stanga.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Originally posted by SSO View Post
      ...in ultima vreme vad f multe masini de anglia...cu volanu binenteles pe dreapta, dar zilele trecute am ramas STUPEFIAT...am vazut o masina de Ct inmatriculata in Romania care avea volanul pe partea dreapta.....
      ciudat, chestia asta am observat-o si eu , vad tot mai multe masini cu numere de inmatriculare de culoare galbena pe zi ce trece . bineinteles.. la volan romani . e vreo smecherie ceva ? sau s-au saturat romanii de numere de TeXas si Boston ?
      sigpic

      Comment


      • #4
        in rusia se circula pe stanga, mah ? de cand, domnu' darkside? daca is io prost, atunci imi cer scuze anticipat pt nesabuinta de a nu ma documenta inainte sa intreb...
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • #5
          Am vazut si eu o masina din asta inmatriculata in Romania. S-o fi schimbat oare legea? E o schimbare proasta! Sa circule e una, in tranzit, dar sa se inmatriculeze aici e cu totul altceva.

          Comment


          • #6
            parcă englezii au numerele de înmatriculare pe fond alb in faţă si pe fond galben in spate, si am văzut un passat cu nr. de vrancea cu volan pe dreapta. nu cred ca aş putea sa conduc din dreapta si sa merg tot pe dreapta, ca nu vad nimic in faţă.
            voi încerca sa.i fac o poza passatului cand il mai zăresc.
            a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

            Comment


            • #7
              Originally posted by Seba View Post
              in rusia se circula pe stanga, mah ? de cand, domnu' darkside? daca is io prost, atunci imi cer scuze anticipat pt nesabuinta de a nu ma documenta inainte sa intreb...
              Nu Seba...m-am exprimat eu prost. Se circula ca la noi (pe dreapta) dar sunt multe masini cu volan pe dreapta )))
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #8
                Incerc sa ma detasez de obiceiul asta prost de a ne compara cu altii...indiferent ca sunt mai evoluati sau nu ...Ceea ce trebuie tinut cont este siguranta in circulatie.Eu unul, nici in tranzit, nu as lasa sa circule astfel de masini.
                http://forum-lines.ru/rez/ab95552.gif
                жалюзи плиссе

                Comment


                • #9
                  Eu stiu un caz concret: vara-mea a venit din Anglia cu un Lexus - berlina (nu stiu ce model, dar e destul de mare) si are volanul pe dreapta...si o conduce in Romania de vreo 6 luni. Cica s-a obisnuit cu volanul pe dreapta si acum nu vede nici o diferenta intre una cu volanul pe dreapta si cel pe stanga.... CIUDAT, nu?
                  Am mers cu masina dar in calitate de pasager...si ca sa faca o depasire trebuia sa ma asigur eu...pentru ca eram in stanga...
                  Parerea mea e ca nu prea au ce cauta asemenea masini pe strazile noastre ca sunt un adevarat pericol...
                  Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari

                  Comment


                  • #10
                    Totusi in Anglia circula si masini cu volan pe stanga, numai ca soferii au alta mentalitate, au autostrazi ( nu te intereseaza sensul opus), ei depasesc foarte rar pe contrasens, de aia nu prea sunt accidente! Anglia si Romania sunt tari membre UE si nu se poate restrictiona circulatia masinilor cu volan pe dreapta sau stanga din motive de siguranta. Un prieten a adus un mercedes din Anglia (cu volan pe dreapta), a schimbat farurile cu unele care sunt conform masinilor cu volan pe stanga, a trecut RAR-ul, a ramas cu numerele de GB si are drept de circulatie in Romania!

                    Comment


                    • #11
                      Adevarul este ca o masina cu volan pe dreapta e mai ieftina decat una cu volan pe stanga. Cred ca asta e motivul pentru care au inceput sa apara tot mai multe pe la noi si chiar sa fie inmatriculate. Am avut ocazia sa conduc si eu. In tara e destul de nasol pentru ca ai nevoie de copilot sau de o masina cu motor mai puternic care sa iti permita sa recuperezi din handicap.
                      Resoftari, leduri, activari functii, etc... in Cluj si Maramures.

                      Comment


                      • #12
                        Atat timp cat se schimba farurile sunt perfect legale. In marea britanie se poate circula fara probleme le cu volan pe partea normala, evident atat timp cat se schimba farurile.
                        Pe langa lege e latura normalitatii. Ala nu o sa vada veci sa se asigure si e un real pericol, dar nu ii poti omului sa nu beneficieze de un bun al lui cat timp respecta legea;)
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Adevaratul fon al problemei este urmatorul:
                          Masinile din Anglia sunt la pret mai mic iar romanul ce zice ...de ce sa-mi cumpar una mai scumpa cu volan pe stanga cand nimeni nu ma opreste nici macar legislatia, sa circul cu o masina cu volan pe partea dreapta ..care poate la aceiasi bani are mai multre dotari....bla bla ....
                          Repet, haideti sa terminam cu comparatiile cum este pe la altii si sa ne adaptam la sosele si infrastructura pe care o avem si sa cautam sa facem ceva pozitiv ...nu sa ne omoram precum chiorii, si sa nu mai smulgem zambete de mila din partea europenilor sau a altor natii.

                          Ps : cei ce sustin aceasta idee ii invit sa se gandeasca ce consecinte ar putea fi daca ei ar ramane cu un handicap sau ar pierde pe cineva grav intr-un astfel de accident (Doamne' fereste !)
                          Last edited by SSO; 22 October 2009, 14:36.
                          http://forum-lines.ru/rez/ab95552.gif
                          жалюзи плиссе

                          Comment


                          • #14
                            firar mama lor ... in urziceni e plin orasu de masini cu volanu pe dreapta...pana acuma am vazut 6 iesiri in decor de la inconstienti astia ...ei ca sa vada ies mai mult de jumatate de masina pe contrasens ca sa vada cocalaru daca poate depasi .. ca s-a dus si si-a luat masina din anglia ca e mai ieftina dom'le ...si in urziceni sunt multi de culoare...

                            Comment


                            • #15
                              Au existat si inainte de revolutie masini cu volan pe dreapta in Romania, numai ca erau folosite doar de salubritate pentru spalat strazile. In plus, aveau limitata viteza la 40km/h. Numai ca intre timp ne-am "prostit" si am ajuns sa inmatriculam inclusiv cotete pe roti.
                              Accidentul de la Craiova daca nu ma insel erau 4 politisti inclusiv soferul de s-au facut afis cu o masina cu volan pe dreapta la o depasire...
                              Deci daca inclusiv prin exemplul angajatilor Politia Romana incurajaza asemenea investitii riscante nu mai este nimic de comentat.
                              sigpic
                              Ambition 1.5 dc

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google