Masinile Cu Volan Pe Dreapta, Un Real Pericol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc! Ce sa-i faci,sunt mai razboinic de felul meu!In general,in viata aplic legea talionului!

    Comment


    • TVstar 1 daca te atingea macar un pic in partea din spate si te intorcea ca practic i-ai taiat fata nu stiu daca mai erai tu zmeu astazi.Volan pe dreapta volan pe stanga improtant e sa fii calm in trafic si sa ajungi la destinatie cu bine nu dom'le nu ma lasi las ca-ti arat eu . De obicei nu au final fericit intrecerile astea.
      De asta se si intampla atatea accidente teribilistii din trafic. Si apoi nu masinile sunt un real pericol ci persoanele care le conduc

      Comment


      • @Dollo, nu masinile sunt un real pericol ci persoanele care le conduc? Doar persoanele.
        O masina fara frane sau directie cum trebuie merge perfect daca persoana de la volan e responsabila? Nu cred. Tot asa si volanul pe dreapta e un factor care mareste insecuritatea in trafic. In Romania.
        Daca nu ar conta pe ce parte e volanul, cand ati comandat Loganul, Dacia v-ar fi rugat sa bifati optiunea: VOLAN PE DREAPTA SAU PE STANGA.
        Indiferent pe ce parte a drumului se circula intr-o tara, volanul trebuie sa fie apropiat de axul drumului.
        Cu o exceptie, la masinile de sosea: McLaren F1, unde e pe mijloc.

        Comment


        • Eu raman la aceeasi idee nu masinile sunt un pericol ci persoanele care le conduc. Daca e sa o luam asa o persoana responsabila nu s-ar urca la volanul unei masini care are probleme la sistemul de franare sau la directie da sa spui domle ca masina e de vina asta e prea de tot pana la urma masina e din tabla nu are creier nu gandeste chiar de are nustiu ce computer de bord care face toate tampeniile pana la urma daca nu e condusa de o persoana masina nu provoaca nimic.
          Si apoi are volanul pe dreapta gata e pericol masina aia . Am vazut si camioane cu volanm pe dreapta si nu erau un pericol deci ce o mai dam ata in balarii ?

          Comment


          • Ai vazut vreodata ce vizibilitate ai dintr-un camion, fata de o masina mica? Persoanele reprezinta un pericol in trafic, dar pericolul asta e amplificat si de caracteristicile masinii. Si volanul pus pe partea unde nu trebuie, e un factor amplificator de pericol, in special la depasiri. Gandeste-te ce vizibilitate ai tu ca pasager in dreapta, la depasiri si ai sa iti raspunzi ce vede soferul unei masini cu volan pe dreapta.

            Comment


            • Caracteristicile masinii tin tot de factorul uman ... n-ai frane si directie te opresti la service, totul se reduce la factorul uman , poate 5% sunt cazuri mecanice aparute imprevizibil , dar sa mergi ca disperatul stiind ca nu ai frane , asta nu mai e decat inconstienta si prostie
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                Nu stiu cat de "un real pericol" sunt masinile, pericolul de fapt si de drept se afla in spatele volanului, indiferent ca este pe stanga sau pe dreapta.
                Voi daca ati fi nevoiti sa conduceti masina proprie intr-o tara in care se circula pe partea stanga nu va-ti lua toate masurile de precautie astfel incat sa va intoarceti acasa intregi? Adica nu stiu....gen sa depasesti cat mai putin chiar daca mergi mai incet, sa pastrezi o distanta mai mare decat o faci de obicei fata de masina din fata ta ca sa ai o vizibilitate cat mai buna, si asa mai departe.
                Ideea e ca daca ai volanul "inversat" trebuie sa fii de 2 ori mai prudent. Eu sincer nu am condus si nici nu am mers in stanga unei masini cu volan pe dreapta dar nu voi da inapoi daca o sa am ocazia.
                Asta scriam eu acum doi ani.
                Azi s-a ivit ocazia sa conduc o masina cu volan pe dreapta. M-am obisnuit din primul metru facut si nu am gafat la nici o faza, totul a fost incredibil de natural.
                Imi mentin afirmatia ca "pericolul de fapt si de drept se afla in spatele volanului, indiferent ca este pe stanga sau pe dreapta." si retrag textul subliniat de mai sus. Este o masina ca oricare alta, regulile sunt tot alea.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Eu imi mentin parerea ca n-au ce cauta decat ocazional pe drumurile din Romania, nicidecum inmatriculate la noi.
                  Pe drumurile cu o singura banda, a depasi un TIR e un risc foarte mare, cand scoti botul masinii mai mult decat trebuie, spre axul drumului, pentru a te asigura ca se poate depasi.

                  Comment


                  • Si cu toate astea, avand in vedere ca te expui unui risc prea mare atat pe tine cat si pe nefericitul care vine din fata, sunt din ce in ce mai multe rapciugi cu volan pe dreapta inmatriculate in rromania ... ce ne facem ? au mai si scazut taxa de prima inmatriculare, sa vezi acum gramada de vectre din 2003 luate cu cate 1 mie de euro din anglia full option si inmatriculate la noi ...
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • Originally posted by vitriol View Post
                      Asta scriam eu acum doi ani.
                      Azi s-a ivit ocazia sa conduc o masina cu volan pe dreapta. M-am obisnuit din primul metru facut si nu am gafat la nici o faza, totul a fost incredibil de natural.
                      Imi mentin afirmatia ca "pericolul de fapt si de drept se afla in spatele volanului, indiferent ca este pe stanga sau pe dreapta." si retrag textul subliniat de mai sus. Este o masina ca oricare alta, regulile sunt tot alea.
                      dar depasiri ai facut ? ma refer la drum lung sa mergi un pic..acolo-s problemele mari..eu n-am mers cu volan pe dreapta, dar nici eu nu voi da inapoi cand am ocazia
                      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                      Comment


                      • apropo de ce spui tu vitriol, este suficient sa gafezi o singura data conducand o masina cu volan pe dreapta ...
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Sa-l lasam sa ne spuna pe unde a condus masina. In oras sau pe autostrada te poti descurca cu depasirile. Dar cand ai in fata masini inalte, care obtureaza vederea, apar problemele.

                          Comment


                          • sunt curios cate masini cu volan pe stanga sunt inmatriculate in anglia, de exemplu ... in fine, fiecare e responsabil de ceea ce face, esti liber sa alegi ce vrei, dar daca iti iese unu d-asta pe contrasens sa depaseasca un tir ? te trezesti cu el in fata pentru ca nu vede daca vine ceva din fata, asta ce mai e ? cred ca mai mult creste riscul pentru ceilalti participanti la trafic conducand o masina d-asta, decat riscul pe care ti-l asumi
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Umbla vorba ca asa trebuiau facute initial masinile......cu volan pe dreapta ,si ca la aceasta idee au ramas cei din Anglia si alte cateva tari.
                              Daca eu de cand m-am nascut si pana azi am condus doar cu volan pe stanga mi se pare ciudat rau cu el pe dreapta.

                              Pentru depasire cat de cat safe.....trebuie sa iesi cat mai de departe pentru a avea vizibilitate.
                              Last edited by cosmindan; 6 June 2011, 15:46.
                              real power..... diesel power by

                              Comment


                              • La jeepurile cu volan pe dreapta, cand depasesti autoturisme, avand o pozitie inalta la volan, vezi dincolo de masina din fata.
                                De condus, tehnic e la fel, atat ca trebuie sa-ti infranezi tendinta de cauta schimbatorul prin buzunarul portierei dreapta, la inceput si sa folosesti cu precizie schimbatorul cu stanga, asta daca esti dreptaci.

                                Cei mai periculosi soferi de masini cu volan pe dreapta sunt cei care in tara de origine circula pe dreapta, obisnuinta ii face sa dea alte prioritati prin sensurile giratorii sau in intersectii, precum si sa umble lela pe contrasens (caz concret).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google