Masinile Cu Volan Pe Dreapta, Un Real Pericol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @logan4ever: da scuze am vrut sa spun ca in Anglia sunt cele mai ieftine masini din Europa.
    sigpic

    Comment


    • #32
      Off-topic: @adishor, se mai intampla sa faca omul greseli.
      On-topic Stie cineva cam cat costa mutarea volanului pe stanga? Fratele meu vrea sa isi schimbe masina, dar e criza si dintr-un salariu de profesor nu prea isi poate lua ceva scump.
      sigpic
      Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

      Comment


      • #33
        Nu stiu cat de "un real pericol" sunt masinile, pericolul de fapt si de drept se afla in spatele volanului, indiferent ca este pe stanga sau pe dreapta.
        Voi daca ati fi nevoiti sa conduceti masina proprie intr-o tara in care se circula pe partea stanga nu va-ti lua toate masurile de precautie astfel incat sa va intoarceti acasa intregi? Adica nu stiu....gen sa depasesti cat mai putin chiar daca mergi mai incet, sa pastrezi o distanta mai mare decat o faci de obicei fata de masina din fata ta ca sa ai o vizibilitate cat mai buna, si asa mai departe.
        Ideea e ca daca ai volanul "inversat" trebuie sa fii de 2 ori mai prudent. Eu sincer nu am condus si nici nu am mers in stanga unei masini cu volan pe dreapta dar nu voi da inapoi daca o sa am ocazia.
        Last edited by vitriol; 23 October 2009, 21:13.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #34
          Eu nu sunt de acord cu masinile care au volan pe dreapta si circula in tari gen Romania sau altele in care circulatia e normala.
          Astfwl de masini ar trebui sa circule doar in statele de unde provin.

          Comment


          • #35
            Nu, nu si nu....pericol pe sosele, dragi colegi, nici sa nu le vad, deoarece sunt total diferite in trafic, nu se pot asigura cum trebuie,am vazut femei la volanul acestor masini, aoaleuuuu frateeee, nu are rost...Nu sunt de acord cu ele, etc....
            Last edited by kenjiro_sanga; 23 October 2009, 21:39.
            sigpic
            Maică, ce mafioți de treabă !!!

            Comment


            • #36
              eu ma gandesc ca nu va dura foarte mult " valul " asta al masinilor cu volan pe dreapta. luati exemplul cazanelor din germania. nu mai au acelasi succes ca inainte..deci presupun ca si in cazul asta va fi la fel.
              in alta ordine de idei, in depasiri , mi-e greu cateodata mie, cu volan pe stanga sa vad cine vine din fata , ma refer atunci cand desteptul de participant la trafic din fata mea merge ca la mama lui pe tarla, adica aproape pe mijlocul drumului. nu imi doresc sa conduc masini cu volan pe dreapta in afara orasului dar nici in oras, decat pe camp, unde ai vizibilitate cu kilometrii )

              ps: cu volan pe dreapta am vazut de toate: microbuze, masini mici, tir-uri . toate natiile. nu ma mai mira nimic in romania, sincer!
              " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

              Comment


              • #37
                Originally posted by dani030669 View Post
                Au existat si inainte de revolutie masini cu volan pe dreapta in Romania, numai ca erau folosite doar de salubritate pentru spalat strazile. In plus, aveau limitata viteza la 40km/h. Numai ca intre timp ne-am "prostit" si am ajuns sa inmatriculam inclusiv cotete pe roti.
                Accidentul de la Craiova daca nu ma insel erau 4 politisti inclusiv soferul de s-au facut afis cu o masina cu volan pe dreapta la o depasire...
                Deci daca inclusiv prin exemplul angajatilor Politia Romana incurajaza asemenea investitii riscante nu mai este nimic de comentat.
                taicamiu avea in exploatare pe vremea lu' ceausescu un TeVeu refuzat la export. i se spunea "keniana" din motive lesne de inteles.

                pentru cei ce doresc sa isi achizitioneze o masina cu volan pe stanga se rezolva foarte usor "problema" depasirilor : camera de mers inapoi pe oglinda din stanga orientata spre fata si un lcd de 7'' in bord ;) .
                vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                Comment


                • #38
                  da...dar tot kamikaze ramai...eu unu nu as incuraja achizitionarea unui astfel de autoturism.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • #39
                    eu n-am nimic impotriva acelor masini, dar sa nu prind kamikaze de-astia care nu-si mai iau pisicute lesinate ca nu mai sunt la moda, dar in schimb isi aduc un subaru cu care see suie pe tine ca nu vad de ala din fata lor. daca Doamne fereste ma loveste vreunu de-asta, sa se roage sa nu scap cu viata, ca-l calc pe cap cu buda lui pe roti cu tot...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #40
                      mare dreptate ai seba....Amvazut pe aici prin brasov depasiri la limita si chiar si un accident ce avea cauza directa un sofer care circula cu masina cu volan pe dreapta.In primul rand eu unul nu mi-as lua asa ceva poa' sa fie mama masinilor si super dootata si luxoasa.Am prea mult simt al responsabilitatii pentru mine si ocupantii din masina mea si apoi pentru ceilalti cu care mi se intersecteaza drumul.in al doilea rand sunt si anumite solutii care se pot implementa dar acestea sunt doar complementare si sunt nimic mai mult decat niste compromisuri...Ochiul tau si capul sunt cei care fac timpul de raspuns si reflexele care mai mult ca sigur vor fi intarziate de ELEMENTUL SURPRIZA.Acel obiect care iti apre in fata cand vrei sa depasesti.Nu e vorba numai de masinile care vin din sens opus ci si de diferite obstacole care se poate sa nu le observi.Si in al treilea rand mai e si factorul psihologic care cred ca stiti toti la ce ma refer.

                      Comment


                      • #41
                        Iar de obicei masinile cu volan pe dreapta au soferi ,,colorati".

                        Comment


                        • #42
                          Ar trebui obligati sa isi monteze o camera in oglinda stanga.
                          ECUFix
                          Please don't visit my homepage!

                          Comment


                          • #43
                            ar trebui sa-si puna volanul pe stanga...
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #44
                              Mai rau e ca se pot inmatricula.Nu mi-a venit sa cred cand am vazut masina inmatriculata in Romania cu volan pe dreapta.Si asa sunt o gramada de accidente si fara panaramele astea.
                              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                              Comment


                              • #45
                                pai daca ar fi sa le modifice ar ajunge la pretul uneia cu volan pe stanga din fabrica si atunci care ar mai fi faza? in plus cine mai e jmecher cu masina din iu.chei ?
                                vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google