Mcv 1.6 16 Valve Mici Intrebari...astept Sugestii

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    bebita
    Incepator..ai primit cam toate raspunsurile care te interesau asa ca te asteptam cu noi intrebari si sper ca ne vom vedea la regionala de anul viitor din Martie de la Kronstadt.
    Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

    Comment


    • #17
      mai revin cu o intrebare in special pt loganisti vechi referitor la frana de mana (nu am gasit post cu asta) iarna se poate trage linistit frana de mana nu pot sa am surprize dimineata pt ca mentionez ca parcarea mea este in panta si fara frana trasa nu pot parca. merci

      Comment


      • #18
        Sunt unele voci care spun ca nu e bine sa folosesti in aste conditii frana de mana de teama ca ingheata ferodourile pe tambur; in mod sigur eu nu ma numar printre acestia.
        De 8 ani de cand am logan zilnic in parcare folosesc frana de stationare, pana la urma si niciodata n-am avut probleme; de lipit, pe timp rece, se lipesc placutele pe disc, dar la tamburi nu prea se intampla.
        Prefer imobilizarea masinii cu frana de mana decat sa ma ajut de pinioanele cutiei de viteze.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #19
          in principiu poti folosi frana de mana,dar cand speli masina in noaptea aia sa nu o tragi ca ai 99%sanse sa ramana blocata.

          Comment


          • #20
            Frana de mana se foloseste obligatoriu de fiecare data cand masina stationeaza..e cel mai corect si cel mai bun mod de a nu se bloca vreodata...daca nu o folosesti atunci se poate bloca ..deci foloseste-o cu foarte mare increde,si asa este cand speli masina si e frig afara pana lainghet incearaca sa nu o folosesti ca poate ai sanse de 2 la suta sa inghete,,dar isi va da drumul si asa...FOLOSESTE CU INCREDERE FRANA DE MANA.
            Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

            Comment


            • #21
              merci mult. o zi super la toata lumea

              Comment


              • #22
                Si eu de cand ma stiu la toate masinile conduse trag frana de mana tot timpul dupa stationare si schimbatorul pe liber, din 99 nu am avut probleme, bafta
                sigpic #

                Comment


                • #23
                  O singura data am avut si eu probleme,imediat dupa ce am spalat-o,am parcat-o. A fost f frig si dimimeata erau blocate ferodourile pe tamburi. Cu miscari fata spate am reusit in cateva minute sa o deblochez.

                  Comment


                  • #24
                    Esti sigur ca nu erau placutele, pe disc?; mai rar se intampla la tamburi acest lucru.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #25
                      Placutele lipite pe disc sunt inofensive in raport cu forta dezvoltata de motor. In cazul tamburilor, la dezlipirea ferodourilor de pe ei ajuta si aplicarea unei franari puternice(tras mai tare de frana de mana si apasat puternic frana de picior),dupa care eliberarea fr de mana. Doar eliberarea franei de mana fara cele de mai sus e aproape degeaba

                      Comment


                      • #26
                        am uitat sa mai intreb un lucru pur si simplu ca curiozitate -- este adevarat ca atunci cand distributia este pe duca el te ,, atentioneaza'' prin diferite sunete,motorul nu merge rotund etc sau sant numai legende cand se duce se duce. - poate niste pareri sint binevenite- numai bine

                        Comment


                        • #27
                          Doar zgomotul anormal produs de role, ar fi un indiciu, dar am senzatia ca e foarte greu de diferentiat acest zgomot de cel "tehnologic" al motorului si in plus n-am auzit pe nimeni sa schimbe distributia fiindca huruie vreuna din role; despre mersul motorului nu se observa nimic. Intr-un cuvant sa nu te astepti ca te poate "anunta" cineva ca urmeaza sa se rupa cureaua sau sa se blocheze vre-o rola.
                          Cand am schimbat distributia rola de la accesorii, nu intinzatorul, avea un huruit la simpla invartire cu mana si joc destul de mare, dar in mers eu n-am sesizat nimic anormal.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #28
                            Sa-mi spuna cineva ce inseamna concret sa mergi subturat(cate turatii?) eu merg in oras ila 2500 nu este ok?

                            Comment


                            • #29
                              Daca ar fi sa dau o limita empirica, as zice ca subturat e sub 2000 rpm, dar vorbesc in calitate de actual dieselist. Dar, dCi-ul furnizeaza cuplul maxim deja de pe la 2000 rpm (mai mult sau mai putin). In calitate de fost "valvar" (mcv 16v, 2007-2010), as zice ca pentru 16v limita regimului subturat urca spre 2500rpm. Eu personal, cu 16v mergeam subturat de fel, acum cu dCi-ul ma straduiesc sa o turez mai cu spor, ca sa nu se infunde instalatia...

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by balbo View Post
                                Sa-mi spuna cineva ce inseamna concret sa mergi subturat(cate turatii?) eu merg in oras ila 2500 nu este ok?
                                Dacă ai un pic de experienţă, iţi "spune" motorul când e subturat; un zgomot îfundat, un uşor tremurat şi e ezitare la acceleraţie, până "iese" din regimul de turaţie considerată joasa în acel moment.
                                Nu cred că se poate vorbi de o plajă fixă de turaţii la care se poate schimba; depinde de sarcina, configuratia drumului, a traficului si stilul de mers.
                                În general cand turaţia este joasă, ai doua alternative ori accelerezi foarte usor, ori schimbi treapta.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google