MCV dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MCV dci

    De cateva zile am intrat in posesia unui MCV diesel si pot sa spun ca sunt destul de multumit de cum se misca.As vrea sa discut aici diferite probleme cu mai multi MCV-isti de diesel ,asa ca astept sa facem cunostinta.
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/irinelvalcea/
    VAND HONDA ACCORD I-CTDI

  • #2
    Salut Hulio_32! am citit postul tau si as vrea sa-ti spun ca ai facut o alegere intradevar buna, sincer. AM si eu un MCV 1.5 dci deja de o luna si pur si simplu sunt mindru de ea. Merge bine, ma simt bine in ea, pe scurt totul e ok.
    Probleme nu am avut si nu cred ca o sa am. Dar la Dvs. cum? astept raspuns.

    Comment


    • #3
      La mine e ok ,abia am facut 300 km, si chiar sunt multumit...Ma gandesc sa fac ceva modificari de tunning,dar trebuie sa plec in concediu in Croatia si o sa se duca economiile. In primul rand vreau sa schimb jantele si farurile,dar o sa mai dureze vreo 2-3 luni.Pe mine m-a costat cam 12.800 EURO.Spune-mi cum e pe la voi...cu garantia... cu calitatea motorinei...cu reprezentanta Dacia...
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/irinelvalcea/
      VAND HONDA ACCORD I-CTDI

      Comment


      • #4
        vreau sa te sfatuiesc sa alimentezi in Ungaria, sau daca e neaparat necesar sa alimentezi in Croatia- sa o faci la statiile INA nu altele- daca vrei sa-ti mearga masina cum trebuie. crede-ma ca stiu ce spun. daca vrei sa iesi mai ieftin...nu alimenta de pe autostrada!
        Last edited by 1.5 DCI; 26 July 2007, 10:34.

        Comment


        • #5
          Multumesc pt sfaturi...am mai fost acum 3 ani pe acolo.
          Astept si parerea altor MCV-isti despre masinile lor....si de ce nu poate organizam o intalnire...sau poate facem un traseu pe undeva.
          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/irinelvalcea/
          VAND HONDA ACCORD I-CTDI

          Comment


          • #6
            Sigur, abia astept sa ma sui in a mea... O sa revin si eu cu detalii cu privire la comportamentul masini. pentru inceput am sa fac o jumatate de tur de tara sa o "rodez" putin, ca in bucuresti e jale, mai ales ca voi merge la munca cu ea in plina aglomeratie si ora de varf.
            Marca Masina: Dacia
            Model masina: Logan MCV
            Motorizare: 1.5 DCI
            Culoarea / Color: Albastru Mineral

            Comment


            • #7
              S-o stapanesti sanatos!...si sa ne spui ce parere ai despre ea
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/irinelvalcea/
              VAND HONDA ACCORD I-CTDI

              Comment


              • #8
                Iata parerile dupa un astfel de traseu:

                Traseu Bucuresti - Pitesti (autostrada) - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Baile Herculane - Tg Jiu - Rm Valcea - Pitesti (drum judetean / nu autostrada - super liber drumul judetean duminica seara in sensul spre bucuresti) - Bucuresti

                1. 1.5 DCI 70 CP, MCV Laureate
                2. 990 km (traseu)
                3. 5,3 % consum de pe computer de bord (consum in perioada rodajului); la 8 km cat avea masina la dealer, am facut plinul in Bucuresti (48l) si am resetat consumul - pentru ca sunt in perioada de rodaj pana la 1500 km nu a trebuit sa depasesc 2500 rot/min, respectiv sa nu depasesc 110 km/h)
                4. Plecat din Bucuresti vineri ora 17.00 - Pitesti (autostrada - prins 30 minute mers cu treapta 1 - aglomerat) - Craiova - Drobeta Turnu Severin (transeu montan cu serpentine) - Baile Herculane (transeu montan cu serpentine) - Tg Jiu - Rm Valcea - Pitesti (drum judetean / nu autostrada - super liber drumul judetean duminica seara in sensul spre bucuresti) - Bucuresti duminica ora 23:30
                5. urban 20% / extraurban 80%
                6. pe unde s-a putut s-a folosit soseaua de centura din orasul respectiv
                7. utilizare aer conditionat 70%
                8. 4 persoane, cateva bagaje

                Acum masinuta are 1005 km.

                Alte plusuri:
                - nu mi se pare asa de zgomotoasa la turatii mari 2500-2800; mai mult zgomot aveam la berlina 1,6 MPI
                - trage mai bine decat 1,6 mpi cu 4 persoane in ea
                - in curba e mult mai stabila decat berlina

                Astept sa facem si o intalnire a mcv-istilor. ;)
                Marca Masina: Dacia
                Model masina: Logan MCV
                Motorizare: 1.5 DCI
                Culoarea / Color: Albastru Mineral

                Comment


                • #9
                  am vazut ca cineva de aici vroia sa schimbe farurile. Daca vrei sa iei din acelea de tip Angel Eyes, ar trebui sa te mai gindesti. Lumineaza foarte prost, mult mai prost decit cele originale, si nu fac fata nici macar daca pui xenon. Mai bine dai banul pe o instalatie Bi-Xenon, H4, pentru farurile originale si stii ca cheltuiesti banii in mod util.

                  Se vede super cu xenon pe farurile originale, si cind dai flash-uri, zici ca faci poze demential efectul
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Nu mai misca nimeni p-aici? MCV-istilor pe unde sunteti???...si eu vare ma gandeam ca la anu' facem o caravana pana in GRECIA....
                    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/irinelvalcea/
                    VAND HONDA ACCORD I-CTDI

                    Comment


                    • #11
                      Pana la anul se mai strang cativa, oricum sunt vreo 4 pe forum daca nu ma insel.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        am de gand , la anul , sa-mi iau si eu un mcv asa ca poate ma alatur si eu..

                        Comment


                        • #13
                          Dupa 3300 km masina se comporta foarte bine; consum mediu in bucuresti 6,5%, a consumat foarte putin ulei, dar nesemnificativ, culoarea uleiului este cam neagra, dar nu cred ca sunt probleme (am inteles ca asa se intampla in rodaj). In afara mers sportiv (130-140 km/h). Am atins 150 km, dar parca mai mult nu mergea...
                          Marca Masina: Dacia
                          Model masina: Logan MCV
                          Motorizare: 1.5 DCI
                          Culoarea / Color: Albastru Mineral

                          Comment


                          • #14
                            Baieti felicitari pt. MCV-urile voastre, sa le fugatiti sanatosi si fara probleme. Voi urmari cu placere acest thread, si astept in continuare opiniile voastre despre masinute. In totdeauna mi-a placut brek-ul, il consider o adevarata masina de familie.
                            Cu stima, FLO.
                            , sunt cu ochii pe voi !
                            :thumbsup:

                            Comment


                            • #15
                              Si eu sunt un viitor MCV-ist... nu mai ca al meu va fi benzinar...
                              Eu dabia astept sa-mi vina... ma tot uit in curte pe la dealer dupa el
                              dar degeaba mai am mult de asteptat

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google