MCV II Laureate AbC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zeama sau nu, pe dacia isi face treaba onorabil, dupa sute de mii de km parcursi, zero probleme la oricine a folosit acest ulei.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • Cam aste este tot ce pozte oferi Dacia ,despre zeama lunga numita Dacia Oil

      Acum am inceput sa "ling" cartea sa vad daca scrie ceva ...ce recomanda ei !
      Poate ma ajuta cine cu ceva indicii sa nu rasfoiesc toata carte si eventual cu o Fisa de intretinere
      Attached Files
      Last edited by bobbyred; 27 March 2015, 18:35.
      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

      Comment


      • nu o vei primi pt ca iti vor spune ca astea sunt date confidentiale

        poti cumpara ce ulei vrei, elf si sa ti-l puna. nu au voie sa te refuze. nu ai fost multumit de uleiul asta cu care a venit din fabrica?

        dupa norme poti folosi si mobil 1 esp formula 5w30. e 5w30 si are norma c3, nu e musai sa folosesti dacia oil sau elf. merge orice fel de ulei care indeplineste aceste criterii: in primul rand sa fie c3 iar apoi in functie de temperatura ambientala 5w30 sau 0w40

        asta scrie pe bidonu de dacia oil plus c3 5w30


        Bidon 4 L Dacia Oil DPF 5W30 pentru motoarele diesel Euro 5 echipate cu filtru de particule;

        SAE 5W30, ACEA C3;

        Ulei recomandat de Dacia Group Renault pentru vehiculele diesel Dacia cu motor Euro 5: Logan berlina, MCV, VAN, Pick Up, Sandero, Duster;

        Acest ulei este recomandat si adaptat pentru motoare diesel echipate cu filtru de particule (DPF, FAP);

        Continut scazut de sulf, cenusa-sulfat si fosfor (low SAPs);

        Mareste durata de viata a motorului datorita rezistentei la oxidare, garanteaza protectia partilor mecanice sensibilesi determina reducerea sensibila a consumului de ulei datorita volatilitatii foarte scazute a uleiurilor de baza sintetice;

        Optimizeaza functionarea sistemelor post-combustie (in particular a filtrului de particule Diesel);

        Fabricat in Romania (Total Lubricants Romania)
        Last edited by cristi....; 27 March 2015, 18:59.

        Comment


        • La toate acele reprezentante unde ai enumerat preturile, ti s-a zis ce ulei pun?
          Eu m-am "ars" o data pt ca mi-au pus Dacia OIL, iar masina este mai zgomotoasa decat a lui aris86, care are Elf. Deci, eu, data viitoare, voi cere sa imi puna Elf. Asa ca recomand Elf!

          Comment


          • Crs. Sandel
            La toate reprezentante unde am afisat preturile respective folosesc Dacia Oil sau Zeama lunga
            Victorie am gasit in sfarsit o poza
            Attached Files
            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

            Comment


            • Eu recomand Elf datorita diferentei de zgomot intre masina mea(1.2 - Dacia Oil) si masina lui Razvan(tot 1.2 - Elf). Probabil ca la diesel nu se simte diferenta de zgomot, pt ca e mai bine antifonata in partea fata.

              Comment


              • Am sa fac revizia acum cu mobil 1 esp 5w30 corespunde la norma acea c3 si abia ai astept sa vad daca comenteaza ceva .....
                Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                Comment


                • Originally posted by bobbyred View Post
                  Crs. Sandel
                  La toate reprezentante unde am afisat preturile respective folosesc Dacia Oil sau Zeama lunga
                  Victorie am gasit in sfarsit o poza


                  lubrifin brasov... si daca te uiti la elf, la multe scrie made in france, imbuteliat la brasov, deci poate tot dacia oil pui, asta cred ca am dezbatut-o acu cativa ani deja.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • probabil o fi fost desbatut....

                    aveam o vaga banuiala acum este confirmata Dacia oil vs Elf = Brasov

                    Merg eu cu bidonul meu la portbagaj
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • deci? ce alegi? elf sau dacia oil pt urmatoarea revizie?
                      laureate 1.5l, albastru marin

                      Comment


                      • Originally posted by bobbyred View Post
                        probabil o fi fost desbatut....

                        aveam o vaga banuiala acum este confirmata Dacia oil vs Elf = Brasov

                        Merg eu cu bidonul meu la portbagaj
                        Scuze de off topic, sa povestesc cum am trecut prin aceeasi dilema acu cativa ani buni cu loganul, mai exact in 2007 la revizia de un an
                        La fel ca si tine am zis ca imi bag picioarele, nu pun dacia oil ca e lubrifin brasov... pun elf ca e recomandat de reno... zis si facut, ajung acasa dupa revizie, cand scot bidonul de elf sa il depozitez, vad ca e ambalat la Bv, injur in gand... trece anu, zic ca nu mai fac aceiasi greseala, ma duc cu bidonul meu de mobil (nu 1) 5w40. Se pune uleiul meu, ajung acasa, vad ca are 2 etichete lipite una peste alta, pe prima scria made in ue, de aia originala made in turkey... (ulei cumparat din selgros sau carefoure)

                        dar de atunci numa aia vede are 9 ani imedeat si totul e ok.


                        in corsa am bagat initial gm, dupa aia castrol edge 0w30
                        in megane2 am pus lm5w40 , ambele 16v benzinare.

                        in Seat pun castrol edge 5w30 in primii 4 ani de garantie(ulei impus de ei), dupa care voi trece pe motul probabil.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Originally posted by bobbyred View Post
                          Am sa fac revizia acum cu mobil 1 esp 5w30 corespunde la norma acea c3 si abia ai astept sa vad daca comenteaza ceva .....
                          Vezi să aibă specificaţia RN0720, nu de alta, dar să nu ai probleme cu garanţia.
                          Attached Files

                          Comment


                          • ten
                            sincer nustiu ce sa aleg ,deja sunt sictirit de felul in care procedeaza Dacia cu toti clienti cand este vorba de grantie....la fiecare service la care am sunata si am intrebat de ulei numai Dacia oil doar la cateva folosesc Elf si ani nu te atingi la cost (de la 700......1040)
                            La varianta de back-up cu uleiul meu sau piese "se consemneaza in OR,daca sunt ceva probleme se scoate din garantie cu comisie"
                            Deci esti slilit indirect sa cumperi ce ati impun ei, si aici numai repet problemele avute cu ei pana acum si au tot fost.

                            mumus

                            La vechiu Dci care face 10 ani am mers tot cu Mobil1 full sintetic si sunt multumit de el masina are peste 500.000 km acum merge sotia mea cu ea....

                            Ampt

                            Mersi de informare, problema este acel consemn"piesele clientului" abia astepta momentul potrivit pentru a incepe cu zeci de aberatii by Dacia ( se pot vedea in toate posturile mele ,ce am tras cu ei pana acum in 20.000km)

                            Tocmai asta era ideea sa evit acele discutii aberante cu ei....pana la urma merg pe ce imi recomanda(pun) ei Dacia Oil sau Elf.
                            Revizia o fac saptamana viitoare la Pitesti am un drum de facut prin zona si am vazut ca,si pretul este bun(la jumatate fata de Bucuresti)
                            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                            Comment


                            • Originally posted by bobbyred View Post
                              Cam aste este tot ce pozte oferi Dacia ,despre zeama lunga numita Dacia Oil

                              Acum am inceput sa "ling" cartea sa vad daca scrie ceva ...ce recomanda ei !
                              Poate ma ajuta cine cu ceva indicii sa nu rasfoiesc toata carte si eventual cu o Fisa de intretinere
                              Intra pe contul my dacia si vezi ce scrie la fisa de intretinere. La mine, la un moment dat a scris Elf 5w40 si acum recomanda Elf 5w30.

                              Comment


                              • Pe ambalajul uleiului meu scrie numai in franceza. O fi ambalat tot in Franta, ca scrie made in E. C.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google